Pre dlhší a úspešnejší deň: Naučte sa vstávať skôr a s dobrou náladou

Muž

thinkstockphotos.com

Možno si to ani neuvedomujete, ale úspešnosť celého dňa môže závisieť aj od toho, kedy a s akým pocitom ráno opustíme posteľ. Ak nepatríte medzi ranné vtáčatá a musíte sa do vstávania doslova nútiť, zrejme nepôjde o najlepší začiatok dňa. Ako si vytvoriť raňajší rituál a spríjemniť si túto nie práve najobľúbenejšiu časť dňa?

Prečo vstávať skôr?

Každá zmena vášho životného štýlu by mala vychádzať z vášho vnútorného presvedčenia. Dôvod, pre ktorý ste sa rozhodli vstávať skôr, si musíte vybrať sami. My vám len pripomenieme pár výhod, v ktorých  „ranné vtáčatá“ jednoznačne porazia „spáčov“.

  • predĺžite si deň
  • ráno ste produktívnejší
  • ak vykonáte najdôležitejšie úlohy hneď ráno, máte počas dňa viac času na oddych
  • stihnete raňajky – nezabudnite, aj v tejto hektickej dobe sú najdôležitejším jedlom dňa
  • vyhnete sa pravidelným zápcham na cestách
  • stihnete sa psychicky pripraviť na to, čo vás čaká počas dňa

Tiež by vás mohlo zaujať: Chýba vám počas dňa energia? Poznáme ideálny recept na jej doplnenie


Ľahko sa hovorí, ťažko realizuje

Poznáte to. Večer si poviete, že ráno vstanete skôr, ale ráno sa vám to už nezdá ako dobrý nápad. Ako teda na to?

Motivácia je základ

Rozhodnite sa, prečo budete vstávať skôr a čo z toho budete mať. Príkladom môže byť napríklad kávička na terase, ktorú väčšinou stihnete až v práci. Alebo dlhšia prechádzka so psom, ktorého inokedy odbavíte za pár minút. Chcete začať cvičiť či behať? Na to neexistuje lepší čas ako ráno. Rovnako si môžete sadnúť k počítaču a prečítať pár zaujímavých článkov. Jednoducho si vymyslite dôvod, ktorý je pre vás dôležitý, ale aj príjemný.

Večerný rituál – polovica úspechu

Aby ste sa zbytočne neoberali o ďalší čas a ani o spánok, pripravte si všetko, čo sa dá, už večer. Pozrite si, aké bude zajtra počasie a podľa toho si vyberte oblečenie. Vymyslite si, alebo dokonca predpripravte dobré raňajky, na ktoré sa budete tešiť. Napíšte si zoznam úloh, ktoré by ste ráno chceli stihnúť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Odložte pyžamo na dno skrine: Spánok „naostro“ podporuje krvný obeh a dobrú náladu


Neokrádajte sa o potrebný spánok

Čo uberiete ráno, by ste mali večer zákonite pridať. Už by ste sa mali poznať dostatočne nato, aby ste vedeli, koľko hodín spánku potrebujete. Doprajte si ich, inak vaša raňajšia produktivita nebude stáť za veľa. Nezabúdajte ale ani na kvalitu spánku. Večerajte minimálne dve hodiny pred tým ako si pôjdete ľahnúť a pite radšej len vodu. Spite v čo najväčšej tme. Hormón spánku – melatonín, ktorý sa v tele tvorí len pri úplnej tme, je dôležitý nielen pre dobrý spánok, ale aj pre celkové zdravie človeka. Nepozerajte pred spaním televízor, elektrinu v spálni by ste mali vypnúť aspoň hodinu pred tým, ako pôjdete spať. Vypnite si aj mobilný telefón. Ak to nie je možné, aspoň ho neodkladajte v blízkosti hlavy.

Nečakajte hneď zázraky

Ak máte problém so vstávaním, určite nečakajte, že hneď na druhý deň vstanete o dve hodiny skôr. Všetko sa dá, ale prečo sa zbytočne týrať? Skúste si postupne posúvať budík o 15 minút skôr. Bude to pre vás menší šok a postupne sa môžete dopracovať aj k spomínaným dvom hodinám.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


Nastavte si účinný budík

Účinný budík je taký, po ktorom vstanete. Že kde taký zoženiete? Ak patríte medzi tých, čo majú nastavených desať budíkov a aj tie ráno posúvajú o päť minút, zabudnite na to. Nastavte si jeden budík, aby ste sa nespoliehali, že „ešte chvíľu“ a zazvoní ďalší. Že by ste zaspali? Položte ho na opačnú stranu izby, aby ste pri jeho vypínaní museli prejsť aspoň pár krokov. Akonáhle ho vypnete, nevracajte sa do postele, zaručene by ste zaspali do práce. Choďte do kúpeľne, na toaletu, postavte vodu na kávu, len si nelíhajte naspäť do postele.

Urobte si z toho rituál alebo pravidlo 21 dní

Existuje také pravidlo, že ak niečo robíte po sebe každý deň 21 dní, stane sa z toho zvyk. A práve správne zvyky sú tým, čo nás robí úspešnými. Preto si zo skorého vstávania urobte rituál a snažte sa ho dodržiavať bez prestávky po dobu 21 dní. Ak si vybudujete takýto zvyk, bude ranné vstávanie pre vás prirodzené ako to, že večer idete spať.


V akom čase zvyknete vstávať z postele vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radka
Odporúčame