Preč s migrénou: Čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť?

Bolesť hlavy

thinkstockphotos.com

Poznáte to – pocit, keď prídete z práce a v hlave vám treští na nevydržanie. Spúšťačov tejto nepríjemnej bolesti je mnoho. V prvom rade môžeme obviniť dnešnú uponáhľanú dobu, stres, nedostatok spánku, pocit úzkosti, ale na druhej strane sa treba pozrieť aj na svoje stravovacie návyky. Migréne totiž napomáhate, ak pijete veľa kávy či alkoholu, jete príliš veľa sladkého alebo mliečnych výrobkov.

Kto migrénu nikdy nezažil asi nepochopí, aká nepríjemná dokáže byť. Paralyzuje vás a stávate sa absolútne nepoužiteľný na každodenné činnosti. Všetko ide bokom a jediné, na čo dokážete myslieť je neznesiteľná bolesť. Ak ňou trpíte už roky, napriek tomu, že nie je život ohrozujúca, trápi vaše telo aj dušu. Dokáže zničiť vzťahy i kariéru.

Čo je vlastne migréna?

Patrí medzi najnepríjemnejšie chronické ochorenie. Najčastejšie je sprevádzaná bolesťou hlavy, zvracaním a zlým videním. Migrénu majú na svedomí rôzne procesy v tele. V úvode ide o znížené prekrvenie mozgu, ktoré má za následok rozšírenie ciev. V tele sa zároveň uvoľňuje množstvo rôznych látok. Tie pôsobia na najrôznejších miestach organizmu a majú za následok ďalšie rozšírenie ciev a vznik zápalu. 


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s migrénou efektívne: Vyskúšajte tieto jednoduché rady!


Ohrozuje najmä ženy

Najčastejšie sa vyskytuje medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života, no môžu ňoou trpieť aj deti a starší ľudia. Vedci predpokladajú, že je dedičná. Ak trápi aj vás, je veľmi pravdepodobné, že ju zažíval aj jednen z vašich rodičov. Najčastejšie sa s ňou stretávajú ženy, pretože súvisí s pôrodom, menštruáciou, alebo vzniká po menopauze. Čo sa týka antikoncepcie, názory odborníkov sa rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že tá bolesti hlavy ešte zväčšuje, iní zas, že ich môže zmenšovať. Bude to zrejme individuálne.

Ako dlho trvá?

Jej priebeh je u každého veľmi individuálny. Môže trvať hodinu ale v krajných prípadoch až sedemdesiat dva hodín. Niekoho trápi raz za mesiac, niekoho zas takmer každý týždeň. Dôležité je rozoznať migrénu od obyčajnej bolesti hlavy, aby ste vedeli zvoliť vhodnú liečbu.

Rozoznajte ju…

O migrénu ide ak:

  • ste mimoriadne precitlivený,
  • máte nutkanie zvracať,
  • máte pocit, že vám praskne hlava,
  • nejde o obyčajnú bolesť hlavy, ale o pulzujúce a búšiace bolesti,
  • cítite sa zmätene, podráždene a ospalo,
  • máte problémy s videním (vidíte čiary, škvrny, vidíte dvojito alebo len veľmi slabo),
  • máte paralyzovanú jednu stranu tváre,
  • bolesti sa priamo úmerne zvyšujú s hlukom a svetlom.

Mohlo by vás zaujímať: Fakty a fikcie o migréne: Zistite, ako to naozaj je!


Prevencia môže pomôcť aj vám

Vyhýbajte sa jedlám, po ktorých vás zvykne bolieť hlava. Prospievať vám nemusia citrusové plody, čínska kuchyňa, glutamán sodný a mliečne výrobky. Mali by ste skoncovať s cigaretami, alkoholom a aj kávou. Naopak, dbajte na príjem horčíka. Nevyhnutnosťou je aj eliminovanie stresu. Ak máte zamestnanie, v ktorom je stres na každodennom poriadku, možno ho budete musieť zmeniť.

Pomôžu obklady a tma

Všeobecne platí, že pri migréne pomáhajú studené obklady a ideálne je stiahnuť sa do tmavej miestnosti. Vyhnite sa hlavne hluku a svetlu a preto v žiadnom prípade nezapínajte televízor ani rádio. Vypite aspoň jeden veľký pohár vody. Pomôcť môže aj masáž spánkov vietnamskou mastičkou. Snažte sa zaspať a oddýchnuť si.

Ak máte podozrenie, že u vás nejde o obyčajné bolenie hlavy, ale o migrénu, navštívte svojho doktora. Ten váš stav posúdi a odporučí vás k neurológovi. Následná diagnostika tkvie v tom, že doktor zistí, aké máte stravovacie návyky a životný štýl. Tieto faktory zohrávajú dôležitú úlohu. Dbajte na svoje zdravie, snažte sa odpozorovať, aké jedlá či iné faktory vám migrénu spôsobujú a všemožne sa im vyhýbajte.


Trpíte aj vy migrénami? Čo vám v boji s nimi najviac pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame