Prečo by ste mali piť matcha čaj: Pomôže vám udržať pozornosť, znížiť stres aj schudnúť

šálka s matcha čajom a matcha prášok

Matcha čaj vám dodá energiu, ale na rozdiel od kávy, bez nežiaducich účinkov po vyprchaní (Zdroj: Freepik/topntp26)

Matcha je prášok vyrobený z listov zeleného čaju a prináša so sebou veľa výhod, o ktorých si viac povieme v tomto článku.

Plné antioxidantov

Matcha je bohatá na katechíny, triedu rastlinných zlúčenín v čaji, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty. Počet katechínov v matcha je údajne až 137-krát vyšší ako v iných druhoch zeleného čaju. Zahrnutie matcha čaju do vašej stravy by mohlo zvýšiť váš príjem antioxidantov, čo môže pomôcť zabrániť poškodeniu buniek a dokonca znížiť riziko niekoľkých chronických ochorení.

Posilňuje funkciu mozgu

Podobne ako chai obsahuje matcha čaj kofeín a theanín, ktoré vám počas dňa pomôžu udržať koncentráciu. Vďaka štúdiám vedci zistili, že okrem pozornosti pomáha matcha zlepšiť aj reakčný čas a pamäť. Konzumácia 2 gramov prášku zo zeleného čaju denne počas doby 2 mesiacov by mala pomôcť s funkciou mozgu u starších ľudí.

Redukcia stresu

Matcha tiež obsahuje zlúčeninu nazývanú L-theanín, ktorá podporuje bdelosť a pomáha predchádzať poklesu energetickej hladiny, čo sa často deje konzumácii kofeínu. Prítomný L-theanín navyše zvyšuje aktivitu alfa vĺn v mozgu, čo môže pomôcť navodiť relaxáciu a znížiť hladinu stresu.

Možná prevencia proti rakovine

Matcha má obzvlášť vysoký obsah antioxidantu známeho ako EGCG, čo je typ katechínu, o ktorom sa preukázalo, že má silné protirakovinové vlastnosti. Potvrdili to niektoré štúdie – jeden výskum zistil, že EGCG v prášku matcha pomáha zabíjať bunky rakoviny prostaty.

Pomáha pri chudnutí

Pitie matcha čaju vám môže pomôcť urýchliť metabolizmus, zvýšiť výdaj energie a podporiť spaľovanie tukov, čo sa môže hodiť pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Ukázalo sa, užívanie extraktu zo zeleného čaju počas mierneho cvičenia zvýšilo spaľovanie tukov o 17 %.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com, health.com
Odporúčame