Fľaše na pivo sú zvyčajne hnedej farby: Viete, prečo je zaužívaná práve táto kombinácia?

hnedé pivové fľaše

Viete, prečo sú pivové fľaše zvyčajne hnedé (Zdroj: Freepik/jcomp)

Už ste niekedy otvorili fľašu piva, naliali si ju do číreho pohára a nechali vonku sedieť na slnku? A keď ste sa k tomu po chvíli vrátili, aby ste si dali dúšok – niečo nie je úplne v poriadku. Ak ste zažili túto nepríjemnú chuť, je to z chemickej zlúčeniny podobnej smradľavému zápachu, ktorý produkujú skunky. To je dôvod, prečo komunita pivovarníkov nazvala tento proces „skunking“.

Pivo je v podstate voda, jačmeň, niekedy pšenica, chmeľ a kvasnice – je to potravinový produkt. A ako každý iný potravinový produkt, aj tento podlieha strate svojej čerstvosti. To, čo skutočne spôsobuje, že akýkoľvek potravinový výrobok stráca svoju čerstvosť je vystavenie kyslíku a vystavenie (zvyčajne vyššej) teplote.

Chemická reakcia chmeľu

Keď je chmeľ v pive vystavený silnému svetlu, prebieha fotooxidačná reakcia, pri ktorej vzniká zlúčenina 3-metyl-2-butén-1-tiol. Aby sa zabránilo procesu skunkingu, pivovarníci sa rozhodli pre tmavo tónované sklá. To je dôvod, prečo dnes vidíte toľko pív v hnedých sklenených fľašiach.

„Je to jednoduchá reakcia, ktorá vytvára to, čo väčšina ľudí považuje za nežiaducu príchuť,“ povedal Chuck Skypeck riaditeľ projektov technického pivovarníctva v Združení pivovarov. „Takže čokoľvek, čo chráni pivo pred týmto procesom zabezpečí, že si zachová svoju chuť.“

Prečo sú niektoré fľaše zelené?

Hnedá ale nie je jediná farba, ktorú možno vidieť vo fľašiach od piva – niektoré sa dodávajú aj v zelenom skle. Čo stojí za týmto výberom? Vzhľadom na to, že zelená nechráni pred svetlom do takej miery ako hnedá, dôvodom jej použitia je podľa Skypecka najmä marketing.

Keďže zelené sklo nebolo dostatočne tmavé, aby sa zabránilo skunkovaniu, Skypeck povedal, že spotrebitelia v minulosti mohli jednoducho povedať Pozrite, toto chutí inak. Pochádza z Európy. Musí to byť dobré. Pokiaľ ide o výber skla ako obalového materiálu pred plastom, sklo je nielen vnímané ako ekologickejšie, ale pre spotrebiteľov vyzerá kvalitnejšie. Zabraňuje tiež tomu, aby pivo zatuchlo, pretože plasty časom uvoľňujú do piva oxid uhličitý.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame