Dá sa predpovedať nástup demencie? Výskumníci zistili, že by na to mohol stačiť jednoduchý test

staršia žena sa drží za hlavu

Riziko vzniku demencie by mohol predpovedať jednoduchý test (Zdroj: Freepik/freepik)

Podľa vedcov by mohol existovať spôsob, ako v predstihu zistiť, či sa u niekoho v budúcnosti vyvinú problémy s pamäťou. Jednoduché testy, ktoré ohodnotia silu úchopu a pohyblivosť seniorov vraj môžu predpovedať riziko zhoršenia ich zdravotného stavu vrátane nástupu demencie.

Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle. Vedci z Edith Cowan University v Západnej Austrálii v ňom hodnotili viac ako 1000 žien s priemerným vekom 75 rokov. Zmerali im silu úchopu a test TUG (Timed Up and Go – Vstaň a choď). Pri teste TUG sa meria čas, ktorý človek potrebuje na to, aby vstal zo stoličky, prešiel tri metre, otočil sa a posadil znovu na stoličku. Po piatich rokoch meranie zopakovali a pozorovali stratu výkonu.

Počas nasledujúcich 15-tich rokov sa u takmer 17 % žien zapojených do štúdie prejavila demencia. Jej stav si vyžadoval hospitalizáciu alebo dokonca spôsobil smrť.

Ako hlavný rizikový faktor sa ukázala nižšia sila úchopu a pomalší TUG bez ohľadu na iné faktory ako genetika, fyzická aktivita, fajčenie a pitie alkoholu. Ženy s najslabšou silou úchopu, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku demencie v porovnaní so ženami so silným úchopom. V prípade testu TUG bola pravdepodobnosť demencie u najpomalších vyše dvojnásobná.

Sila úchopu sa pritom dá ľahko zmerať podľa dynamometru. „Sila úchopu ani TUG sa v klinickej praxi bežne nerobia, hoci obe (metódy) sú lacné a jednoduché nástroje skríningu,“ uviedol spoluautor štúdie doktor Marc Sim. V primeranom predstihu by preto mohli pomáhať zdravotníckym pracovníkom pri identifikovaní rizika demencie.

„Vysokorizikoví jedinci by potom mohli mať prospech z programov primárnej prevencie …, ako je zdravá strava a fyzicky aktívny životný štýl,“ povedal Sim.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame