Predstavujeme knihy plné tajomstiev: Na dlhé jesenné večery sú ako stvorené

Da Vinciho kód

flickr.com

V posledných rokoch sa u čitateľov na celom svete a aj u tých slovenských, tešia mimoriadnej obľube knihy, ktoré ešte pred pár rokmi nemali svoj vlastný žáner. Ide o tajomné knihy, ktoré sú často na pomedzí detektívky, historickej knihy a majú jemnú chuť mysteriózna. Nadprirodzeno a tajomno nás priťahuje už od nepamäti, preto vyskúšajte niektorý z nižšie uvedených titulov na dlhé jesenné večery.

Kacír s príchuťou Browna a Rowlingovej

Kniha s názvom Kacír od S. J. Parrisovej nesie isté znaky oboch autorov. Univerzitné prostredie s davmi študentov a ich tajomstvami pripomína Harryho Pottera. Zápletka, v ktorej má prsty cirkev, je zas typická pre tvorbu Dana Browna. Ak máte týchto autorov už načítaných aj odzadu a chcete siahnuť po čomsi novom, Parrisovej Kacír je adeptom na uspokojenie vašich chúťok.

Dej je zasadený do 16. storočia, obdobia temného stredoveku. Mních a filozof Giordano Bruno uteká z Talianska do Anglicka z dôvodu, že hlásal prevratné učenie, ktoré nebolo v súlade s vierou. Jeho hlavnou úlohou je nájdenie starovekého rukopisu na Oxfordskej univerzite obsahujúci tajomstvá, ktoré by cirkev najradšej utajila. Viac o príbehu neprezradíme, napovieme však, že hoci ide o fikciu, budete mať pocit, že sa dej skutočne odohral. Na uveriteľnosti pridáva opis pochmúrneho anglického počasia, či historické zasadenie na konkrétne miesto. Kniha nepôsobí ako rozprávka, ale ako čosi skutočné, čosi od čoho sa nebudete vedieť odtrhnúť.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tajná kniha Ireny Obermannovej: Z mileneckej aférky s Havlom je bestseller


Da Vinciho kód: Keď má fikcia väčšiu moc ako skutočnosť

Kniha Da Vinciho kód je známa snáď každému. Ak ste ju nečítali, určite ste o diele Dana Browna aspoň počuli. Táto kniha rozvírila vlnu pohoršenia aj nadšenia zároveň. Pre mnohých sa udalosti v nej popísané stali faktami, hoci sám autor tvrdí, že ide len o fikciu. Nečudo, že sa na obranu cirkvi napísalo niekoľko kníh, ktoré vyvracajú Brownove tvrdenia. Poďme ale k deju. Vedec z Harvardu menom Robert Langdon je v Paríži, kde ho na pracovnej ceste vyruší záhadné úmrtie kurátora v Louvri. Pri ňom sa nachádza zvláštna šifra, ktorej rozlúštenie pohne nielen životom Roberta, no môže zmeniť životné presvedčenie miliónov ľudí. Pravdepodobne viete, o čo v knihe ide, nakoľko podľa nej bol natočený aj film. Zbytočne to však vyzrádzať nebudeme, vychutnajte si sami jednu z najlepších tajomných kníh vôbec.

Volanie Cthulhu: Strach z nepoznaného

H. P. Lovecraft vedel, že najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme. To majstrovsky previedol aj do knihy s názvom Volanie Cthulhu. Nejde však o samostatnú knihu, ale len jednu z poviedok v knihe. Tá je písaná tak bravúrne, že vám nepredostrie celú situáciu ako na dlani, ale necháva veľkú časť na vašej predstavivosti. Zámerne neprezdrádzame dej, pridáme ale zaujímavosť. Ak sa vám kniha zapáči a ste fanúšik počítačových hier, jednu s rovnakým názvom si môžete aj zahrať.


Mohlo by vás tiež zaujať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Hmla: Dielo bláznivého géniusa

Podobnými prívlastkami je častokrát označovaný Stephen King. Je to kvôli jeho snáď nevyčerpateľnej fantázii, ktorá vyniká bizarnosťou a v niektorých prípadoch aj zvrhlosťou. Napriek tomu je majstrom budovania atmosféry, predovšetkým pri svojich hororových poviedkach. Jednou z najvydarenejších je Hmla. Opisuje osudy skupiny ľudí, ktorá uviazla v supermarkete kvôli neznámej a nezvyčajne hustej hmle, ktorá dokonale zahalila celé okolie. Ich osudy a boj s nepoznaným budete s napätím sledovať a stránky sa budú otáčať samé. Charaktery postáv, budovanie atmosféry, to všetko sú dokonale vykreslené časti tvoriace majstrovský celok. Nepredvídateľný a nečakaný záver knihy vás rozhodne posadí do sedačky. Ak si budete chcieť skvelý zážitok zopakovať, pokojne si pozrite aj filmovú verziu.

Tajomné posolstvo: Viera plná tajomstiev

Viera človeka je čosi, čo sa nedá pochopiť, a preto je častokrát predmetom špekulácií. Šírením viery sa zaoberá aj kniha Tajomné posolstvo od J. Sierru. Opisuje udalosti zo 17. storočia, kedy sa záhadne obrátilo množstvo Indiánov v Mexiku na kresťanstvo. Stalo sa tak hneď po príchode kresťanských misionárov. Dôvodom bolo, že sa im zjavila žiarivá pani odetá v modrom, ktorá predpovedala, že bieli muži, ktorí ich navštívia, prinášajú pravú vieru. Všetko nasvedčuje tomu, že sa im zjavila Panna Mária, no s tým nesúhlasí jeden z mníchov, ktorý to ihneď vylúči. Pustí sa do pátrania o pôvode tajomného zjavenia. Svoje zistenia spíše a niekoľko stovák rokov po jeho smrti je tento spis predmetom rozporu medzi cirkvou a tajnou organizáciou bojujúcou proti nej. Táto kniha je zaujímavá tým, že nejde o čistokrvnú fikciu. V spomínanom období sa skutočne obrátilo niekoľko desiatok tisícov Indiánov na kresťanstvo. Nebolo to dodnes objasnené. Aj niekoľko ďalších udalostí sa zakladá na realite. Kniha Tajomné posolstvo vás určite zaujme vďaka nádychu mystiky, no aj dnešnej kritiky.


Mohlo by vás tiež zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Knihy sú nad film

Podobných kníh nájdete viacero: Stratený symbol od Dana Browna je dobrou voľbou v prípade, že sa vám páči Da Vinciho kód. Z ostatných spomenieme napríklad Zradu od J. Nesba, Dieťa 44 od T. R. Smitha, či Mesto zlodejov od D. Benioffa. Ide o knihy z trochu iného žánru, no aj tak sú dobrou voľbou.

Žiadny film nedovolí popustiť uzdu vašej fantázii tak ako kniha, nijaký film nevonia tak ako papier knihy čerstvo donesenej z kníhkupectva, pri žiadnom filme sa ráno nezobudíte v mieste, kde ste prestali vnímať. Kniha bola, je aj bude najlepším neživým spoločníkom človeka.


Máte nejaký dobrý tip na knihu? Napíšte ho do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, David
Odporúčame