Prekonajte strach či lenivosť: Darujte krv, raz ju môžete potrebovať vy

Darca krvi

thinkstockphotos.com

Ľudia po úrazoch, nehodách, transplantáciách či vážne chorí onkologickí pacienti – tí všetci potrebujú krv. Jedinou cestou, ako im môže byť poskytnutá a ako im môže zachrániť život, je tá, že sa nájdu darcovia. Ľudia, ktorí sú ochotní prísť a darovať krv tým, ktorých život visí na vlásku. Mnoho ľudí sa bojí prekonať svoj strach z ihly, no neuvedomujú si, že aj oni sa raz môžu ocitnúť na opačnej strane a byť závislí od iných ľudí a ich dobrej vôle.

Aj vy môžete byť človekom, kto zachráni ľudský život a urobí niečo – jednoducho ľudské. Vás tento čin nebude nič stáť, no pre iných má viac ako cenu zlata – vďaka vašej krvi totiž môže byť často krát zachránený ľudský život. Niekoľko desiatok ľudí potrebuje každý deň krvnú transfúziu a potreba krvi je veľmi veľká. Darcov je však stále menej, ako by bolo potrebné. Celosvetovo sa ročne spotrebuje viac ako 26 miliónov jednotiek krvných zložiek, na Slovensku je to približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek za rok.

Každé 3 a 4 mesiace

Presne to je interval darovania krvi. Muži môžu krv darovať každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace. Počas jedného odberu je z tela odobratých 450 ml. krvi, ktorá sa do niekoľkých dní v tele opäť vytvorí. Celý proces darovania krvi vám nezaberie viac ako hodinu a samotný odber trvá od 5 do 15 minút. Krv sa po odobratí rozdelí na jednotlivé krvné zložky – červené krvinky, krvné doštičky a krvnú plazmu.


Mohlo by vás zaujať: Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?


Kto môže darovať krv?

Každý, kto chce darovať krv, musí spĺňať stanovené kritériá. Na internete si vyhľadajte najbližšiu transfúznu stanicu a zistite si v akom čase je možné absolvovať odber.Ak si nie ste istý, či ste vhodný darca, poraďte sa najprv telefonicky s lekárom z transfúznej stanice. Krv môže darovať ten, kto:

  • viac ako 18 rokov a menej ako 60 rokov
  • má hmotnosť minimálne 50 kg
  • netrpí na nijaké závažné, alebo chronické ochorenia
  • nemá HIV
  • v minulosti neprekonal, alebo nemá žltačku typu B a C
  • v minulosti neužíval, ani neužíva drogy, alebo anabolické steroidy, nepredpísané lekárom
  • nevedie promiskuitný sexuálny život

Mohlo by vás zaujať: Chcete spraviť dobrý skutok a dostať pár eur? Darujte krvnú plazmu


Ako sa pripraviť na odber?

Je dôležité, aby ste na odber nešli nalačno. Večer, ako aj ráno pred odberom sa dobre najedzte, avšak zo stravy vynechajte tučné jedlá, ako napr. mäso a výrobky z neho, údeniny, syry, maslo či smotanu. Namiesto toho si dajte ľahšie jedlá ako napríklad ovocie, zeleninu, netukové pečivo s medom či džemom. Veľmi dôležitá je dostatočná hydratácia. Počas 24 hodín pred odberom vypite aspoň 2 litre tekutiny, najlepšie nesladenej. Ráno pred odberom vypite pol litra vody, alebo čaju, pričom je navyše k tomuto množstvu povolená aj čierna káva. Ženy by nemali ísť darovať krv počas menštruácie, ani tesne pred ňou či po nej.

Pred darovaním krvi nie je vhodné:

  • aspoň 6 hodín fajčiť
  • 24 hodín piť alkohol
  • 24 hodín pred odberom by ste sa nemali vystavovať veľkej fyzickej, ani psychickej námahe
  • ponocovanie

Mohlo by vás zaujať: Príďte na kĺb skratkám v krvnom obraze: Čo hovoria o vašom tele?


Po odbere sa šetrite

Po darovaní krvi sa väčšina ľudí cíti fyzicky v poriadku. Aj tak by ste si však mali najbližších 24 hodín dávať pozor na zvýšenú fyzickú aktivitu a viac oddychovať.V prípade záujmu dostanete na čas odberu a čas nevyhnutný na regeneráciu aj ospravedlnenku z práce či školy. Nemali by ste potom zdvíhať ťažšie predmety, namáhať sa cvičením a vynechať by ste mali aj návštevu fitnescentra či beh. V prípade, že sa po odbere necítite dobre, je potrebné informovať o tom personál na transfúznej stanici.

Darovať sa dá aj plazma

Absolvovať sa dá aj odber krvnej plazmy. Postup, ktorým sa krvná plazma získava z ľudského tela sa nazýva plazmaferéza. Počas odberu plazmy odteká krv odvedená z tela do takzvanej centrifúgy, kde sa rozdelí na krvné bunky a plazmu. Plazma sa zachytáva do nádrže a červené a biele krvinky sa vracajú späť do tela darcu. Odber krvnej plazmy trvá asi 45 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Chyby, ktoré robia mnohí pred odberom krvi: Tomuto sa vyhnite!


Patríte medzi pravidelných darcov krvi? Ako často krv darúvate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame