Preneste sa v čase: Kde všade nájdete skanzeny a čím sú zaujímavé?

Múzeum liptovskej dediny

SITA

Ak vás v letných mesiacoch zlákajú potulky po Slovensku, môžete spoznávať iné kraje prostredníctvom skanzenov ľudovej architektúry. Tí starší si zaspomínajú, ako sa kedysi žilo, mladší zostanú prekvapení nad jenoduchosťou a účelnosťou života našich predkov. Zachované rôzne typy domov a hospodárskych budov s dobovým zariadením vám priblížia, ako žili najchudobnejší bezzemkovia i bohatí zemepáni, môžete sa pozrieť ako vyzerala kedysi škola, či mlyn. V expozíciách sa nachádzajú aj technické a sakrálne stavby. V skanzenoch sa konajú rôzne podujatia spojené s ukážkou tradičných ľudových remesiel a zvykov, ich umiestnenie v prírode ponúka unikátny zážitok spojený s prechádzkou a poznávaním.

Svidník – Múzeum ukrajinskej kultúry

Ukrajinskú a rusínsku kultúru a architektúru reprezentuje skanzen vo Svidníku. Okrem tradičných stavieb na bývanie a hospodárskych objektov, tu popri potoku môžete vidieť ako fungoval vodný mlyn a vodná píla. Vo Svidníku sa nachádza aj veterný mlyn a bohato zdobená drevená cerkva z 18. storočia.

Bardejovské kúpele – Šarišské múzeum ľudovej architektúry

Najstarším sprístupneným skanzenom na Slovensku je práve expozícia neďaleko Bardejova. Prezentuje ľudovú kultúru a staviteľstvo z regiónov Šariš a horný Zemplín. Zaujímavosťou je vrtné zariadenie na výrobu rúr z dreva.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé víno, chutné jedlo a dobrá nálada: Na ktoré vinobranie sa vyberiete vy?


Pribylina – Múzeum liptovskej dediny

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku a zároveň najmladším prírodným múzeom na Slovensku

Skanzen v Pribyline vznikol prenesením stavieb z okolitých liptovských obcí. Nachádza sa tu i kaštieľ zo zatopenej dedinky Parížovce, ktorá dnes leží na dne Liptovskej Mary. V skanzene sa natáčali scény Jakubiskovho výpravného filmu Bathory.

Zuberec – Múzeum oravskej dediny

Architektúru a život na Orave spoznáte v skanzene neďaleko obľúbeného turistického a lyžiarskeho strediska v Roháčoch, dedinky Zuberec. V areáli môžete zaujímavo stráviť celý deň, pozrieť si funkčný mlyn na vodný pohon. Každoročne sa tu koná medzinárodný festival gajdošov – gajdovačka.


Mohlo by vás zaujať: Prázdniny na Ukrajine: Krásne hory, historické pamiatky aj nádherné pláže


Martin – Múzeum slovenskej dediny

Národopisnú expozíciu v prírode nájdete aj v historicky významnom meste, kde sa začalo Slovenské národné obrodenie. Skanzen v Martine ponúka obraz o stavebníctve a kultúre v rôznych regiónoch Slovenska. Na Turci organizujú podujatie Turčianska harmonika, kde môžete vidieť a počuť desiatky harmonikárov a heligonkárov.

Vychylovka – Kysucké múzeum

Úzkokoľajná lesná železnica vo Vychylovke na Kysuciach je jedinou fungujúcou železnicou v Európe s úvratovým systémom

Ak ste videli filmy Želary alebo Lietajúci Cyprián, ktoré sa natáčali práve vo Vychylovke, nahliadli ste do minulosti kysuckej dediny. Múzeum ponúka okrem kopaničiarskych chalúp aj jazdu funkčnou lesnou úvraťovou železnicou v historickom vlaku ťahanom naozajstou parnou lokomotívou.


Mohlo by vás zaujať: Slovenské Fašiangy: Takto vyzerali kedysi, čo z nich zostalo?


Nitra – Slovenské poľnohospodárske múzeum

V Nitre môžete spoznať život dedinských ľudí z juhu Slovenska, v expozícii Hospodársky dvor nájdete aj ovce, kone a poníky a hydinu.

Živé skanzeny – Čičmany, Osturňa, Podbiel, Vlkolínec

Pamiatkové rezervácie v dedinách, kde dodnes v tradičných dreveniciach žijú ľudia svoj každodenný život, sú jedinečnými miestami a majú neopakovateľnú svojskú atmosféru. Osturňa na Zamagurí je najdlhšou rezerváciou ľudovej architekúry s dĺžkou až sedem kilometrov. V Čičmanoch môžete obdivovať chalúpky zdobené typickými ornamentami, ktoré boli motívom aj na oblečení slovenských olympijských reprezentantov. V Západných Tatrách zase nájdete pôvodné zrubové domčeky v obci Podbiel. Vlkolínec v pohorí Veľká Fatra bol zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Drevenice horského a pohorského typu s hospodárskymi dvormi chodia obdivovať ako unikátny architektonický komplex turisti z celého sveta.


Ktoré zo spomínaných skanzenov ste už navštívili? Ako sa vám tam páčilo? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, mm
Odporúčame