Prerábame byt: Ako sa premaľovať k dokonalým stenám za víkend I.

maľovnie

sxc.hu

Rozhodli ste dať svojim stenám nový farebný nádych? Túto úlohu zvládnete v rámci vlastného interiéru poľahky aj sami. Hoci na trhu existuje neuveriteľné množstvo firiem ponúkajúcich maliarske práce, spokojní môžete byť aj s vlastným výkonom. Ak máte premyslené farebné kombinácie, kvôli menšiemu bytu ani nebudete musieť čerpať dovolenku. Poradíme vám, čo všetko urobiť, aby ste maľovanie zvládli čo najrýchlejšie, ale precízne.

Príprava nadovšetko

V závislosti od toho, koľko stien plánujete premaľovať, budete potrebovať aj množstvo pomôcok a materiálu. Ešte pred samotnou návštevou špecializovanej predajne, si pre istotu všetko dobre zrátajte. Dôkladne pomerajte steny a vypočítajte si, na koľko metrov štvorcových budete nanášať náter. Aj pri svetlejších odtieňoch počítajte aspoň s dvoma vrstvami. Nezabudnite na zlaté pravidlo o tmavých farbách – čím tmavšia, tým viac presvitá. Z toho vyplýva, že vrstiev budete musieť aplikovať viac a rezerva by mala byť podstatne väčšia.

Náš tip: Ak sa chystáte ponechať stropom snehobiely odtieň, siahnite po tej najžiarivejšej bielej na trhu – POLAR. Jej sýtosť a krycia schopnosť je taká výrazná, že si pokojne vystačíte len s jednou vrstvou.


Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


Do obchodu už vo štvrtok večer

V prípade, že nevlastníte maliarsku zásobu ako bežný živnostník, nákup všetkých potrieb vybavte už počas pracovného týždňa. Ak presne viete, čo chcete, v obchode sa nezdržíte viac ako 15 minút. Postupujte systematicky od ochranných pomôcok až po samotné farby. Inšpiráciou vám môže byť nasledujúci zoznam:

  • Ochranná fólia (20m2 v jednom balení).
  • Aspoň dva druhy jemných štetcov – šírka 2,5cm a 5cm.
  • Maliarske pásky – najširšiu na ochranu okien a podlahy, najužšiu na prípadné dekorácie.
  • Valčeky s rúčkou – s veľkosťou to rozhodne nepreháňajte. Je pravda, že s menším valčekom maľovanie potrvá dlhšie, dosiahnete však rovnomernejšie rozloženie farby. Ak na maľovanie nie ste sami, valce XXL vám budú zbytočné.
  • Mriežka – veľkosť prispôsobte samotným valcom.
  • Plastové nádoby/vedrá – na prípadné riedenie alebo miešanie vami vybraných farieb.
  • Drevené/plastové miešadlá – niečo, čím samotnú farbu budete môcť občas premiešať, aby ste zachovali sýtosť odtieňa.
  • Vanička – v prípade, že sa chystáte maľovať aj maličké priestory s najmenšími valčekmi, vanička je veľmi pohodlná ako nádoba na farbu a mriežka na otieranie v jednom.
  • Samotné farby – buď si zakúpite hotové alebo si ich necháte namiešať. Počítajte ale s tým, že druhá možnosť vás vyjde podstatne drahšie.

Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: S dobrým rozpočtom vás len tak niečo nezaskočí


V piatok popoludní

V predvečer maľovania sa venujte samotnej príprave vašich stien. Omietnite ich od pavučín a prachu, zbavte nečistôt, v prípade potreby jemne prebrúste nerovnosti. Rámy okien, podlahové lišty či zárubne dverí, vypínače, zásuvky – to všetko olepte širokou maliarskou páskou. Ušetrite si tak množstvo čistenia na tých najťažšie prístupných miestach.

Nábytok, ktorý máte kam odložiť, pre istotu premiestnite do vedľajšej izby (ak ju nejdete maľovať). V zásade však skrine a všetko ostatné posuňte do stredu miestnosti. Rozbaľte zakúpené fólie a všetko dôkladne pozakrývajte.

Ak vám vyjde čas, omaľujte hrany a rohy spájajúce strop s priľahlými stenami. Pokojne aj hrubým štetcom so šírkou 5 a viac centimetrov. Cez noc vám táto vrstva dobre zaschne a na ďalší deň na ňu budete môcť nalepiť tenkú maliarsku pásku. Ale o tom až budúci týždeň.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame