Prerábame byt: Kuchyňu snov vám dotvorí štýlový obklad

obklad

puremodern.com

Rozhodli ste sa dať svojej kuchyni nový šmrnc? Premena síce začína kuchynskou linkou, tam sa však zďaleka nekončí. Nemalú úlohu totiž zohráva priestor na stene medzi spodnými a vrchnými skrinkami, ktorý je nevyhnutné obložiť. Vybrať si z radu možností ponúkaných súčasným trhom ale zväčša nebýva jednoduché. Varianty sa nelíšia len dizajnom, no tiež materiálom a celkovým prevedením.

Aké vlastnosti musí obklad v sebe ukrývať?

Keďže pracovná doska slúži na prípravu jedál, priestor za ňou musí byť v prvom rade odolný. Použitému materiálu nesmie prekážať voda pri umývaní riadov, ani mastnota či kvapky tepelne upravovaných surovín na sporáku (varnej doske). Obklad musí byť tiež ľahko udržiavateľný s dobrou vzdorovitosťou nielen voči vlhkosti, ale aj voči agresívnejším a odmasťujúcim čistiacim prostriedkom. Pri kúpe sa teda predajcu vždy pre istotu opýtajte, či vami vybraný materiál spĺňa uvedené kritériá.

Klasikou je stále keramika

Voľbou číslo jeden vo väčšine domácností zostáva keramický obklad vyplnený špárovacou hmotou. Jeho výhoda spočíva nielen v dobrej odolnosti a ľahkej údržbe, no tiež v možnosti pohodlného vŕtania. Ak potrebujete k stene pripevniť držiak na kuchynské utierky či koreničky, s keramikou to hravo zvládnete. Súčasný trend pritom zasiahol nielen farebnosť obkladačiek, ale aj ich rozmery. Vyberať môžete od veľkosti 10x10cm až po 60x30cm. V čoraz väčšej miere sú preferované motívy mozaiky, prípadne jednofarebný obklad s jednou veľkou vzorovanou obkladačkou umiestnenou v strede.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú pravú kuchynskú linku?


Nerezová elegancia

Ak milujete chrómované doplnky, možno vo svojej kuchyni oceníte práve zástenu s kovovým leskom. Dajte však pozor, aby jej v priestore nebolo priveľa. Takýto štýl sa totiž hodí skôr pre vyznávačov najmodernejších technológií, prípadne industriálneho dizajnu. O navodení atmosféry teplého domova v tomto prípade nemôže byť ani reči.

Čo na pracovnej doske, to na stene

Veľmi rozšíreným sa stáva variant, pri ktorom sa pracovná doska a zástena materiálovo i farebne zhodujú. Laminát, ktorý slúži ako obklad je však, pochopiteľne, tenší. Jeho hrúbka sa pohybuje do dvoch centimetrov. Ide o cenovo dostupné riešenie, ktorým z hľadiska kombinácie odtieňov nemáte čo pokaziť.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Laminátovú plávajúcu podlahu si položíte aj sami!


Moderná kuchyňa si pýta prírodný kameň

Vyhradili ste si na obklad dostatočné množstvo finančných prostriedkov? Bytoví návrhári v tom prípade radia mramor alebo žulu. Pri kuchynských linkách s vysokým leskom je však zaujímavým riešením tiež sklo. Dokonalý efekt v tejto spojitosti docielite osvetlením z farebných LED diód.

Útulná kuchyňa – a prečo nie?

Teplý dojem vám pri vstupe do kuchyne najrýchlejšie navodí drevo. Jeho ošetrovanie je síce za týmto účelom náročnejšie, prírodný materiál však možno kedykoľvek renovovať. Zútulniť si priestor za pracovnou doskou však môžete aj fototapetou podľa vášho vkusu, ktorú ochránite plexisklom.

Zdroj: puremodern.com, puremodern.com, Johnny
Odporúčame