Priveľa slnka? Doprajte spálenej pokožke rýchlu úľavu

Spálená pokožka

thinkstockphotos.com

Silu slnečných lúčov podceňovať netreba. Už prvé jarné lúče dokážu spôsobiť, že nechránená pokožka začne svrbieť, páliť, alebo dokonca sčervenie. Letné žiarenie je však o čosi agresívnejšie, preto môže spôsobiť dokonca až bolestivé pľuzgiere a následné šúpanie jej vrchnej časti. Ohrození sú najmä ľudia s veľmi svetlou pokožkou.

U nich totiž dochádza k slabšej tvorbe melanínu. Ide o pigment, ktorý sa tvorí v kožných bunkách po tom, čo na ne dopadnú slnečné lúče. Melanín však nespôsobuje len jej sfarbenie (a tiež sfarbenie vlasov a očí), ale súčasne ju aj chráni pred poškodením. Aj pokožka ľudí s normálnou či tmavšou pleťou je však denne vystavená mnohým vplyvom, ktoré jej môžu aj nezvratne ublížiť. Takým je aj škodlivé UV žiarenie, pred ktorým je potrebné chrániť sa. Podľa známeho výrobcu kozmetiky však až 55% populácie nepoužíva počas pobytu na slnku žiaden opaľovací krém. Bez ohľadu na to, ako ste na tom vy, spálenej pokožke je nutné poskytnúť úľavu. Prostriedky, ktoré jej ju dodajú, máte aj doma.

Schlaďte ju studeným obkladom

V prvom rade je nutné spálenú pokožku schladiť. Pomôcť by mali ľadové obklady, na kúsok látky nasypte niekoľko kociek ľadu, zabaľte a opatrne ju priložte na spálené miesta. Ak nemáte poruke ľad, postačí aj mokrý uterák, ktorý ale pravidelne namáčajte v studenej vode a opätovne prikladajte.


Mohlo by vás zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Vyliečte aloe gélom

Aloe vera je zrejme najpoužívanejší a najznámejší prostriedok na zmiernenie bolestí spôsobených popálením pokožky. Gél z tejto rastlinky totiž dokáže pokožku upokojiť a rovnako prispieva aj k tvorbe nového epitelu. Navyše pôsobí dezinfekčne, takže pokožku chráni aj pred baktériami, či plesňami. Pravidelnou aplikáciou gélu na popálené miesta tiež potláča aj svrbenie. Pestujte si aloe doma a využite jej účinky naplno.

Vyskúšajte aj uhorku

Šalátovú ohorku tvorí z 90 percent voda, takže pri spálení prináša pokožke okamžitú úľavu a hydratuje ju. Pokiaľ ide o popáleniny zapríčinené slnkom, má údajne rovnaké účinky ako aloe vera. Vďaka obsahu antioxidantov (najmä vitamínov A, B, C) zmierňuje poškodenie pokožky vplyvom voľných radikálov.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Nezabúdajte na mliečne bielkoviny

Tie totiž dokážu z pokožky stiahnuť nepríjemné pálenie a tiež svrbenie. Možno si spomínate, ako vám v detstve mamy natierali popálené miesta mliekom, bielym jogurtom či smotanou. Pri väčšom spálení alebo citlivejšej pleti však smotanový obklad môže spôsobiť nepríjemné štípanie a navyše zapácha. Preto pred jej aplikáciou vyskúšajte trochu smotany natrieť na malý kúsok pokožky. Ak váš štípe, ideálnejší bude pre vás mliečny obklad. V takom prípade namočte uterák do chladeného mlieka a prikladajte ho na pokožku.

Pomôže aj harmanček

Harmanček je totiž známy pre svoje upokojujúce, antibakteriálne i protizápalové účinky. Zalejte niekoľko vrecúšok horúcou vodou a nechajte lúhovať. Vychladnuté a v chladničke schladené vrecúška potom prikladajte priamo na postihnuté miesta. Harmanček má navyše aj antioxidačné a antimikrobiálne účinky, takže okrem voľných radikálov bojuje aj proti mikróbom, ktoré by mohli spôsobiť zápal podráždenej pokožky.


Mohlo by vás zaujať: Slnko svieti naplno: Čo zaberá na spálenú pokožku najlepšie?


Vyskúšajte aj sladké zemiaky

Tie totiž obsahujú vitamín E, ktorý nielenže preventívne ochraňuje pokožku pred ultrafialovým žiarením, ale v prípade spálenia zabraňujú zlupovaniu kože. Navyše majú i antioxidačné vlastnosti. Nastrúhajte teda väčší zemiak a dužinu spolu so šťavou (v ktorej sa nachádza najviac vitamínu) prikladajte priamo na popálený chrbát a iné postihnuté miesta.

Pomôcť môže aj zelená listová zelenina

Je totiž zdrojom vitamínu B5, teda kyseliny pantoténovej. Tá udržiava pokožku hydratovanú tým, že v nej udržiava potrebnú vlhkosť a má aj chladivý efekt. Panthenol je obvykle i súčasťou upokojujúcich sprejov či krémov určených na pokožku po opálení. Okrem hydratačných účinkov sa vyznačuje i protizápalovými a upokojujúcimi vlastnosťami. Zelené listy môžete pomocou ponorného mixéra rozmixovať, a tak prikladať priamo na pokožku.


Čo pri spálenej pokožke najrýchlejšiu úľavu prinieslo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame