Problémy s erekciou: Takéto sú možné príčiny a ich riešenia

láska

profimedia.sk

Raz za čas sa takmer každému mužovi stane, že nedosiahne erekciu. Ak mu však začnú tieto ťažkosti výrazne zhoršovať sexuálny život, je na čase s nimi niečo robiť. Pre silnejšie pohlavie je tento problém neraz veľmi citlivý a nevie alebo sa nechce o ňom hovoriť. Aké sú jeho príčiny a možnosti liečby?

Erektilná disfunkcia môže mať dva druhy príčin – organickú alebo psychogénnu. Pred niekoľkými desaťročiami sa predpokladalo, že veľká väčšina porúch s erekciou súvisí práve s psychickými problémami ako je stres, strach z opätovného zlyhania, smútok a podobne. Dnes je situácia presne opačná a zrejme každý sexuológ potvrdí, že väčšina prípadov má organickú poruchu. To znamená, že neschopnosť erekcie je  zavinená chorobou, operáciou, úrazom, braním určitých liekov či hormonálnou nerovnováhou. Práve pre tieto dôvody častejšie trpia poruchou erekcie muži vo vyššom veku – mnoho z nich má zdravotné problémy, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stoporenie penisu. Netreba teda hneď hádzať flintu do žita a povedať si, že to „ide s vekom“ – dobrý lekár vám často dokáže pomôcť a zabezpečiť vám ďalšie roky aktívneho sexuálneho života.  Ktoré ochorenia vám teda najčastejšie môžu ubrať na výkonnosti?


Mohlo by vás zaujať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Cukrovka – diabetici môžu podľa prieskumov očakávať problémy s erekciou aj o desať rokov skôr ako ostatní ľudia. V prípade diabetikov prvého typu sa problémy objavujú už v mladšom veku, v prípade diabetikov druhého typu neskôr.

Vysoký krvný tlak – spôsobuje nadmerný prietok krvi tepnami, čoho výsledkom je ich kôrnatenie a zúženie a neschopnosť dopraviť dostatok krvi do orgánov, ktoré ju potrebujú – medzi inými aj do penisu. Práve ateroskleróza je hlavnou príčinou erektilnej dysfunkcie medzi mužmi nad 60 rokov.

Ďalšie srdcovo-cievne problémy – erektilnú disfunkciu môže zapríčiniť aj infarkt alebo srdcová nedostatočnosť.

Ochorenia obličiek – viac ako polovica pacientov s ťažkým poškodením obličiek trpí poruchami erekcie.

Užívanie liekov –  niektoré lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, žalúdočného vredu, alebo depresie môžu tiež zapríčiniť neschopnosť erekcie. Preventívne sa môžete pri predpisovaní nových liekov u svojho lekára informovať, či je jedným z možných vedľajších účinkov aj erektilná disfunkcia.

Psychiatrické problémy – najčastejšie depresia. Až 90 percent pacientov s touto diagnózou má zároveň ťažkosti s erekciou

Fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu alebo drog – taktiež negatívne ovplyvňuje schopnosť erekcie

Treba podotknúť, že čím viac rizikových faktorov sa muža týka, tým skôr ho zrejme ťažkosti s erekciou postihnú.


Mohlo by vás zaujať: Fakty a čísla: Takto vyzerá sex po štyridsiatke!


Nie je dôvod na hanbu

Mnoho mužov pred návštevou urológa alebo sexuológa uprednostní radšej uzatvorenie sa do seba alebo nákup tabletiek cez internet. Ani jedno z týchto riešení nie je to pravé. Len lekár dokáže posúdiť naozajstné príčiny problémov a dokáže ich efektívne odstrániť alebo eliminovať. Vy či váš partner určite nie je prvým ani posledným, ktorý za ním s daným problémom príde. Preto odhoďte hanblivosť a vyhľadajte ho.

Treba tiež povedať, že pri liečbe problémov s erekciou je veľmi dôležité pochopenie a pomoc partnerky. Podľa prieskumov sa dve tretiny podieľajú na liečbe partnera a každá piata s ním dokonca navštevuje lekára.  


Mohlo by vás zaujať: Konkurencia pre Viagru: Nová tabletka má účinkovať štyrikrát rýchlejšie!


Aké sú riešenia?

Lekár po posúdení vášho stavu zvolí zrejme niektorú z týchto možností liečby. Najjednoduchšou formou sú dobre známe modré tabletky. Podobný účinok vyvolávajú aj injekcie, ktoré sa pichajú priamo do penisu. Ďalšou z pomôcok je aj hydraulická pumpa, ktorá dokáže zaručiť približne polhodinovú erekciu. V niektorých prípadoch pomáha aj hormonálna terapia a inokedy zas naopak stačí niektoré lieky vysadiť a vymeniť za iné, ktoré nebudú mať spomínané nepriaznivé vedľajšie účinky.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame