Prúžky všade navôkol: Dodajte vďaka nim štýl aj vašej domácnosti

Detská izba

thinkstockphotos.com

Pruhy sú jednoduchým a vďačným vzorom, ktorý bude v niektorej zo svojich podôb vždy v trende. Keďže nejde o žiadne zložité ornamenty, jeho využitie v domácnosti zvládnu aj laici. Skvele dokáže oživiť tak trochu fádny interiér, ale môže byť aj tou poslednou nenápadnou bodkou k dokonalosti tých prepracovanejších návrhov. Zistite, ako by ste ho mohli využiť aj vo vašom príbytku.

Na stene dodajú štýl

Na stene sa najčastejšie využívajú zvislé pruhy – dokážu totiž opticky zvýšiť strop. Môžete ich namaľovať ručne farbou alebo uprednostniť tapety, ktoré dnes ponúkajú množstvo vzorov – od tých nenápadnejších s jemnými prúžkami tón v tóne až po výrazné hrubšie pruhy v kontrastných farbách.

Na stene sa najčastejšie využívajú zvislé pruhy – dokážu totiž opticky zvýšiť strop

Výrazné pruhy okamžite upútajú pozornosť človeka, a preto je vhodné, aby ich príbeh pokračoval a pozorovateľ našiel ďalšie zaujímavé podnety. Keďže obrazy môžu na takomto pozadí veľmi ľahko zaniknúť, kombinujte ich skôr s nábytkom. Hodia sa napríklad na stenu za záhlavím postele či za štýlovou skriňou. Tento druh pruhov využite iba na jednej stene, prípadne len jej časti.

Naopak jemné prúžky – či už v rôznych farbách alebo tón v tóne, môžu byť omnoho lepším podkladom pre obrazy či fotografie. Pokojne ich môžete využiť na viacerých stenách. Keďže nepatria k nápadným prvkom, môžete ich kombinovať s farebne a štýlovo výstrednejším nábytkom či doplnkami.


Mohlo by vás zaujímať: Vdýchnite svojmu príbytku nové čaro: Stavte na trendy tapety, vzory či svetlá


Na zemi oživia

Pruhovaný koberec môže byť tým správnym prvkom, ktorý rozveselí celú miestnosť. Stačí aj menší pruhovaný koberček so strapcami a z neútulného priestoru zrazu bude sálať atmosféra domova. Miestnosťou, kde prúžky môžete využiť naozaj na maximum, je kúpeľňa – či už vo forme mozaiky, pruhovaných dlaždíc alebo predložky pred vaňu. Len pozor pri kombinácii všetkých troch.

Pruhovaný koberec môže byť tým správnym prvkom, ktorý rozveselí celú miestnosť

Na nábytku dodajú originalitu

Pruhy na nábytku? Ale áno, aj keď nemusia byť hneď farebné. Na skrinkách či kuchynskej linke sa častejšie využívajú pruhy napríklad ako dosky zbúchané k sebe alebo ako reliéfna dekorácia. Vášmu nábytku môžu dodať príchuť od výmyslu sveta – od rustikálne ladených dosiek až po moderné prevedenie farebnej liniky v lesklej kuchyni. V tomto prípade sa nemusíte báť ani vodorovných pruhov, ktoré priestor opticky predĺžia. V oboch prípadoch však platí menej je viac a ak sa rozhodnete pre výraznejší vzor na nábytku, kroťte sa pri tých na stene či doplnkoch.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Na textíliách rozprúdia energiu

Gauč alebo kreslo s prúžkami – a pokojne aj výraznými, sa môžu stať dominantným prvkom v miestnosti. Ak sa obávate, že vám po čase prúžky zažnú liezť na nervy, kúpte si len prúžkovaný prehoz, ktorý umne umiestnite na gauč. Skvelým miestom, kde využiť prúžky aj u vás doma sú okná. Závesy s pruhmi tón v tóne, alebo hrajúcimi rôznymi farbami rozveselia aj váš pohľad do sveta. Ak máte šikovné ruky a závesy si ušijete sami, môžete pridať vtipný prvok v podobe vankúša z rovnakej látky.

Gauč alebo kreslo s prúžkami sa môžu stať tým najvýraznejším prvkom v miestnosti

Na doplnkoch aj ako výstrelky

Vázy, tienidlo na lampu, kvetináče, vankúše, poháre, rámiky na fotografie – fantázii sa medze nekladú. Na doplnkoch je výborné, že ak sa vám aj po pár mesiacoch znepáčia, jednoducho ich niekomu venujete, alebo odložíte do skrine a vymeníte za iné. Aj preto pri nich možno byť odvážnejší a vyskúšať aj nápadnejšie pruhy. Pokojne voľte aj kontrastnejšie farby, pozor však na ich mix s ostatným zariadením. Chcete byť predsa originálni, ale nie nevkusní.


Kde všade možno nájsť prúžky vo vašej domácnosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame