Orgán, ktorý vykonáva viac ako 500 funkcií v tele: Viete, ako udržať vašu pečeň zdravú?

doktor a hologram pečene

Nealkoholické tukové ochorenie pečene je úzko spojené s obezitou a cukrovkou (Zdroj: Freepik/ksandrphoto)

Vaša pečeň metabolizuje prakticky každú látku, s ktorou prichádzate do kontaktu, vrátane potravín, ktoré jete, nápojov, ktoré pijete, častíc vo vzduchu, ktoré vdychujete, a látok, ktoré absorbujete cez pokožku. Tento orgán vykonáva viac ako 500 základných funkcií, ktoré vám pomáhajú zostať nažive – odstraňuje z vášho tela toxíny, poskytuje vám rýchlu energiu, udržuje hladinu glukózy a cholesterolu pod kontrolou, bojuje proti infekciám, produkuje kritické faktory zrážanlivosti krvi a oveľa viac.

Nielen u alkoholikov

Ochorenie pečene nepostihuje iba ľudí, ktorí pijú veľa alkoholu. S takýmto ochorením sa môžete narodiť, môže sa u vás vyvinúť v dôsledku vašej stravy, nákazy vírusom alebo v dôsledku dlhodobého vystavovania sa toxínom. Najrozšírenejšou formou chronického ochorenia pečene v Spojených štátoch je nealkoholické tukové ochorenie pečene (NAFLD), ktoré je úzko spojené s obezitou a cukrovkou.

Väčšina ľudí začne myslieť na svoju pečeň až vtedy, keď sa u nich vyvinie chronické ochorenie. Avšak najlepší spôsob, ako bojovať proti chorej pečeni, je úplne sa jej vyhnúť. Tu je päť najdôležitejších krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste si udržali tento orgán zdravý.

1. Udržujte si zdravú váhu

Zdravá hmotnosť vášho tela je dobrá nielen pre vašu pečeň, ale pre vaše celé telo. Ako sme spomínali vyššie, nadváha alebo obezita zvyšujú riziko vzniku NAFLD. Tento stav určite netreba podceňovať, keďže môže rýchlo prejsť do pokročilého ochorenia pečene, ako je cirhóza. Hardeep M. Singh, certifikovaný gastroenterológ špecializujúci sa na ochorenie pečene, vraví, že strata 5% až 10% telesnej hmotnosti môže výrazne prispieť k zníženiu tuku v pečeni a pomôcť vám zvrátiť NAFLD.

2. Ovládajte chronické stavy

Chronické zdravotné stavy ako cukrovka, vysoký krvný tlak (hypertenzia) a vysoký cholesterol (hypercholesterolémia) sú tiež rizikovými faktormi spôsobujúcimi ochorenie pečene. Našťastie, tieto stavy sa dajú kontrolovať, zlepšiť alebo dokonca zvrátiť. Pomôcť by mal správne vyvážený jedálniček, aktívny život, užívanie predpísaných liekov a v neposlednom rade i pravidelná návšteva lekára, ktorý vám môže poskytnúť ďalšie potrebné odporúčania.

3. Pravidelne cvičte

Postačia cviky s miernou intenzitou, no keď ich budete vykonávať viackrát do týždňa, zvýši to efektivitu vášho tela pri spaľovaní prebytočného telesného tuku – najmä triglyceridov. Okrem toho, že vám pravidelné cvičenie pomôže schudnúť a udržať si váhu, môže tiež pomôcť znížiť tuk v pečeni, čím bude vaša pečeň silnejšia a lepšie vás obráni pred chorobami.

4. Obmedzte alebo sa vyhýbajte alkoholu

Pitie väčšieho množstva alkoholu, ako vaša pečeň dokáže zvládnuť, ničí pečeňové bunky a spôsobuje hromadenie nezdravých tukových zásob. To môže časom viesť k zápalu pečene (alkoholická hepatitída), tvrdnutiu pečene (cirhóze) a dokonca k rakovine pečene. Pomôcť by malo aj očkovanie proti hepatitíde A/B alebo podniknutie krokov na zníženie rizika nákazy hepatitídou C; či vyhýbanie sa toxínom, vrátane cigaretového dymu.

5. Buďte opatrní s liekmi

Je dôležité, aby ste boli opatrní pri akýchkoľvek liekoch, ktoré užívate, vrátane voľnopredajných liekov proti bolesti. Lieky proti bolesti a väčšina iných liekov sú spracovávané vašou pečeňou; užívanie väčšieho množstva liekov, ako máte, alebo ich dlhodobé užívanie, môže spôsobiť vážne poškodenie pečene.



Zdroj: plnielanu.sk, southerncalgi.com
Odporúčame