Rastlina mesiaca: Antúria je vhodná aj pre začiatočníkov, môže mať čierne kvety

Antúria

Antúriu mnohí pestujú pre atraktívne listy aj kvety (Zdroj: GettyImages)

Medzi jednu z najčastejšie videných rastlín v kvetinárstvách a záhradníctvach patrí určite antúria. Aj vďaka tomu je stálicou mnohých domácností. Čo sa o nej oplatí vedieť a aká je starostlivosť o ňu?

Pôvod rastliny

Antúria je izbovou rastlinou. Jej pôvod v ďalekých trópoch. Pochádza z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky, kde rastie pod korunami stromov. Aj keď existuje zhruba 1 000 druhov antúrie, medzi tie najčastejšie, s ktorými sa môžeme stretnúť, patria odrody Anthurium andreanum a Anthurium scherzerianum.

Ako ju pestovať?

Ako sme už vyššie uviedli, antúrie rastú pod korunami stromov. Už vďaka tomu môžeme tušiť, že jej prospeje nepriame slnko. Keby ste ju dali na parapetnú dosku do okna, zrejme by ju slnko spálilo. Nie je náročná na starostlivosť. Od jari do jesene si vystačí so zálievkou jedenkrát týždenne.

Netreba to však s vodou preháňať, aby jej nezhnili korene. Rastlina ocení aj občasnú sprchu – tak, ako to v dažďových pralesoch býva. Aby sa jej naozaj výdatne darilo a kvitla vám, nezabúdajte ani na hnojenie. Ocení tekuté hnojivo bohaté na fosfor. Postačí, ak tak urobíte každých 4 až 5 týždňov, avšak iba počas vegetačnej sezóny. Tá je od marca do septembra.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Outlet das Plantas®️ (@gardencenterzonasul)

Odroda, ktorá prekvapí čiernymi kvetmi

Ako sme už uviedli vyššie, antúria má mimoriadne veľa odrôd. Okrem červených a bielych listov sa môžete stretnúť aj s ružovolistými a zelenolistými druhmi, ale aj s takými, ktoré majú výrazné tmavohnedé až čierne kvety. 

Medzi pestovateľmi sú obľúbené kultivary Čierny princ, Čierny Paríž alebo hybrid Čierna kráľovná, ktorý môže mať kvety viacerých farieb. Tmavú farbu kvetov však rastlinky nemajú od samého začiatku. Vo fáze pučania prevláda tmavšia čerešňová, avšak keď sa kvet úplne otvorí, ostáva čiernym. Aj kvôli tomuto je antúria rastlinou vyhľadávanou do minimalistických interiérov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Najobľúbenejšie izbové rastliny: Otestujte sa, čo všetko o nich viete!

Pozor však na domácich miláčikov, pre väčšinu domácich zvierat vrátane psov a mačiek je táto rastlina jedovatá, pretože obsahuje šťavelan vápenatý. Ten spôsobuje po zjedení zápal slizníc, žalúdka a čriev.

Čo robiť, ak…

  • Antúria nekvitne? Skúste ju dať viac do svetla a pridať jej živiny.
  • Má hnedé listy? Naznačujú, že ste to so starostlivosťou o rastlinu prehnali. Možno ste jej dali viac vody či hnojenia, ako bolo treba. Ak však viete, že problém bude inde, skúste ju presadiť do väčšieho kvetináča. Rastlina vám môže signalizovať, že už prerástla svoje miesto.
  • Kvet napadnú vošky a roztoče? Jednoducho sa ich zbavíte tým, ak na vatový tampón nanesiete malé množstvo alkoholu a pretriete tým rastline listy.
  • Sú na listoch žlté fľaky? Rastlina sa nám aj takto snaží povedať, že jej nevyhovuje umiestnenie. S najväčšou pravdepodobnosťou je v prievane. Stačí, ak jej nájdete nové stanovište.
  • Rastlina neprosperuje? Skúste zachytiť dažďovú vodu a polievať ju ňou. Práve dažďová voda obsahuje potrebné látky na podporu rastu a vitality antúrie.

Pestujete doma antúriu?

Zdroj: plnielanu.sk, chovatelahospodar.sk
Odporúčame