Rastlina mesiaca: Monstera je elegantná a exotická, jej kvety sa dokonca dajú jesť!

Rastlina mesiaca

Panašovaná monstera je medzi pestovateľmi stále hitom (Zdroj: GettyImages)

Výrazným prvkom v domácnosti nemusí byť kus nábytku, farebné steny alebo tradičný doplnok. Stavte na prírodu a jej neuveriteľné výtvory. Monstera je jedným z nich.

Pôvod rastliny

Už na prvý pohľad je jasné, že monstera nepochádza z našich končín. Patrí do čeľade áronovité a jej pôvod môžeme nájsť v tropických dažďových pralesoch Mexika či západnej Indie. Známych je viac ako 50 druhov tejto rastliny. Najznámejším, v domácnostiach pestovaným druhom, je Monstera skvelá alebo skvostná, latinsky Monstera deliciosa, a tiež Monstera adansonii.

Vzhľad, ktorý vás očarí a kvet, ktorý sa dá zjesť

Pri správnom pestovaní dokáže Monstera narásť do gigantických rozmerov. Neraz je jej výška aj 3 alebo 5 metrov. Myslite na to už v momente, keď si budete rastlinu kupovať. Nekvitne a ani nemusí. Ak sa vám však podarí „prinútiť“ ju kvitnúť, jej plody môžete pokojne zjesť. Chuťou vraj pripomínajú ananás.

Výrazné zelené listy monstery na hrubých stonkách tvoria dokonalý obraz. Lesklé listy nie sú celistvé, ale deravé, vzdušné a majestátne. Majú nádherný srdcovitý tvar. To len umocňuje dojem, ktorý z tejto rastliny ide. Koniec koncov, nie nadarmo sa jej hovorí aj kráľovna izbových rastlín.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že v angličtine sa táto rastlina nazýva aj Swiss Cheese Plant? V preklade to znamená deravý syr. Toto pomenovanie dostala na základe svojich jedinečných listov.

Starostlivosť o ňu zvládne každý

Monsteru si ľudia zaobstarávajú nielen kvôli dokonalému vzhľadu, ale aj kvôli jednoduchej starostlivosti. Je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov, ktorí na svoje rastliny niekedy zabudnú. Základom je vybrať správne miesto, na ktoré dopadá dostatok rozptýleného svetla. Na druhej strane, zvládne aj tieň, avšak ten výrazne spomalí jej rast. Počas letných mesiacov vyžaduje rastlina dôkladnejšiu zálievku. To však viete zvládnuť aj samozavlažovacími ampulkami.

Z času na čas nezabudnite rastlinu orosiť a utrieť jej listy vlhkou handričkou. Ak sa vám zdá, že sa rastlina začína tlačiť v kvetináči, je najvyšší čas na jej presadenie. To by sa malo realizovať zhruba každý rok až maximálne dva. Ideálnym obdobím je jar.

Tip záhradkára: Ak rastline začnú žltnúť listy, je to znakom toho, že ste ju preliali. Nechajte vtedy zeminu poriadne preschnúť.

Rozmnožte si ju!

Cena tejto rastliny je pomerne vysoká, hlavne pokiaľ ide o jej panašovanú verziu. Rozmnožiť si ju môžete aj sami doma. Stačí, ak počas jari alebo leta zrežete vrcholové stonky, na ktorom sú 2 až 3 listy a tiež jeden vzdušný koreň. Umiestnite odrezok do pohára s vodou, ktorú pravidelne meňte. Akonáhle zakorení, je rastlina pripravená na presadenie do zeminy. Tá by mala byť priepustná, ideálna je kombinácia rašeliny a trochu kompostu.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame