Relax pri mori či v slovenských horách? Vyberte si ideálnu dovolenku

Turisti

thinkstockphotos.com

Každému vyhovuje niečo iné a letnú dovolenku si každý plánuje podľa seba. Kým jeden sníva o týždni strávenom leňošením na pláži, druhý neobsedí a mieri do hôr. Zistite, ktorý typ ste vy a naplánujte si dovolenku šitú na mieru tak, aby ste sa vrátili spokojný a oddýchnutý. A nielen vy, ale aj vaši blízki.

Nočná mora či radosť?

Robí vám pomyslenie na výber dovolenky radosť alebo vás pri predstave jej plánovania bolí brucho mesiac dopredu? Niekedy sa aj to môže zmeniť na zlý sen. Aj preto je treba jej výber zvážiť s rodinou alebo partnerom či partnerkou. Porozprávajte sa o tom, kto ma akú predstavu, kto by chcel čo vidieť a zažiť. Možno budete prekvapený a plán na vašu vysnívanú dovolenku sa nebude páčiť nikomu. Alebo naopak, oslovíte ním všetkých.

Dôležité zásady pri vyberaní dovolenky:

  • cestovať s overenou cestovnou agentúrou
  • kupovať si letenky dostatočne v predstihu, kedy je ich cena nižšia
  • prečítať si recenzie na hotel či penzión, v ktorom budete ubytovaní
  • ísť len tam, kde máte možnosť vidieť fotografie interiéru aj exteriéru dopredu
  • ísť na takú dovolenku, ktorá je kompromisnou voľbou všetkých členov rodiny

Mohlo by vás zaujímať: Letná dovolenka podľa znamenia: Čo vám sadne najviac?


Oddýchnuť si v kopcoch

Ak ste typ človeka, ktorý neobsedí a neviete si predstaviť týždeň ležať na deke a opaľovať sa, hory sú pre vás ideálnym riešením. Tento typ výletu však preferujte len vtedy, ak máte nejakú tú kondičku a tiež neplánujete so seboubrať napríklad vnúčatá. Pre ne by mohli byť túry priveľmi zložité.

V prípade, že vyrážate na dovolenku vo dvojici, môže byť týždeň v horách spôsobom, akým utužiť a posilniť váš vzťah. Penzión v horách je ideálny pre jeho romantiku, užijete si horské prostredie, čerstvý vzduch, ticho, pokoj a jeden druhého.

Klasika pri mori

Dovolenka pri mori je ideálna pre všetky vekové skupiny. Je to klasika a skvelý spôsob, akým relaxovať na pláži pri čítaní knihy, opaľovaní sa pri mori a jedení chutnej stredomorskej kuchyne.

Cestovať k moru je však aj risk, najmä vtedy ak idete na vybrané miesto po prvý raz. Vždy si pozrite dopredu, ako budú vyzerať vaše izby, more aj prostredie okolo hotela, aby ste sa vyhli sklamaniu. Najlepšie je ísť niekam, kde to už máte overené alebo kde vám odporúčajú vaši priatelia na základe dobrej skúsenosti.


Mohlo by vás zaujímať: 5 TOP leteckých letných destinácií na rok 2017, ktoré nezruinujú váš rozpočet


Doma je dobre

Slovensko má mnoho krás. Ak vás nelákajú hory, no chcete ostať doma, zvoľte dovolenku pri vode. Senecké jazerá, Zemplínska šírava či Oravská priehrada ponúkajú krásne prostredie, ktoré poskytuje veľa možností. Môžete sa kúpať, opaľovať sa či vyrážať na malé výlety do okolia.

Takúto dovolenku ocenia najmä tí, ktorým sa nechce tráviť hodiny na ceste, no chcú vidieť niečo nové. V horúcich letných dňoch vás voda príjemne schladí a taktiež vypadnete z dennodenných problémov a starostí.

Poznávacia dovolenka

Láka vás Európa, Amerika či vzdialená Ázia? Ak chcete stihnúť za pár dní pozrieť čo najviac, sú pre vás určené poznávacie dovolenky. Takýto typ výletu nie je o oddychu, ale o náročnom chodení, fotení a pozeraní pamiatok.

Pre váš rozpočet je ideálne premyslieť si takúto dovolenku približne pol roka dopredu. Rozhodnite sa, ktorý štát či mesto chcete navštíviť a rezervujte si letenky, kým sú v dobrej cene. Ubytovanie si taktiež viete rezervovať sami. Vyjde vás to lacnejšie ako cez cestovnú kanceláriu.

Na druhej strane, ak preferujete maximálne pohodlie a uľahčenie dovolenky, zvoľte agentúru, ktorá sa o vás postará. Vyzdvihnú vás na letisku a nemusíte hľadať a cestovať do hotela metrom alebo iným komplikovaným spôsobom. Zároveň vám zabezpečia dopravu pri náročnejších presunoch na turistické miesta.


Aký typ dovolenky uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame