Režisér Jiří Menzel: Prezradil, ako si vyberá hercov a čomu vďačí za úspech

Jiří Menzel

SITA

Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Vesničko má středisková či Slavnosti sněženek alebo Obsluhoval jsem anglického krále – režisér Jiří Menzel za svoj život nakrútil niekoľko legendárnych filmov a dnes sa rozhodol nielen k nim vrátiť prostredníctvom knihy Rozmarná léta.

,,Je lepšie, keď sa k chybe priznám sám, než aby ju vyhrabal niekto iný,“ vysvetlil.

Pomohla mu náhoda

Filmový a divadelný režisér, herec Jiří Menzel tvrdí, že o jeho osude rozhodovali šťastné náhody. ,,Veľa momentov v živote prišlo šťastne bez môjho úsilia. Mne sa mnohé veci podarili práve preto, že som sa nesnažil,“ doplnil autor 400-stranovej publikácie, v ktorej venuje veľký priestor svojim najslávnejším filmom z obdobia „novej vlny“ – v roku 1966 Oscarom ocenenej snímke Ostře sledované vlaky či filmu Rozmarné léto. V kapitole o filmoch z 80. rokov nechýbajú obľúbené Postřižiny či legendárna komédia Vesničko má středisková, ktorú tiež nominovali na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.


Mohlo by vás zaujímať: Zdeněk Svěrák smiech miluje: Ale toto ho vie rozčúliť!


Hercov by bral na dovolenku

Jeho filmy sa stali nezabudnuteľnými aj vďaka hercom, ktorí v nich účinkovali. Ako ich vyberá? ,,Nasledujem svoj inštinkt. Vždy, keď mám vyberať herca, rozprávam sa s ním a potom si poviem, išiel by som ja s týmto človekom na týždeň na dovolenku? A keď mám pocit, že áno, tak viem, že je dobrý.“

V knihe sa vracia až do detstva

,,Všetko, čo sa mi v živote podarilo, podarilo sa mi ľahko. Napriek všetkým kotrmelcom, ktoré sme na tomto kúsku planéty v uplynulých 75 rokoch prežili, mal som nezaslúžene šťastný život,“ uvádza v knihe Menzel. Opisuje v nej svoje detstvo, kultúrne zázemie pražskej meštianskej rodiny, ktoré ho formovalo, štúdium na prestížnej FAMU, spomína na učiteľov, kameramanov, hercov i filmových kritikov. ,,Snažil som sa nezastierať. Vyberal som veci zaujímavé. Chcel som držať určitú mieru, pretože tá kniha by mohla byť dvakrát tak objemná,“ povedal 75-ročný autor na prezentácii. Publikácia obsahuje archívne i súkromné fotografie, listy, vysvedčenia a iné dokumenty. Memoáre siahajú do roku 1988 a končia režisérovou päťdesiatkou a spomínaním na film Konec starých časů.


Mohlo by vás zaujímať: Beáta Dubasová oslávila päťdesiatku: Len si tak žijem a spievam pre radosť


Ďalšia kniha aj o revolúcii?

Autor v závere knihy sľubuje, že by sa rád s divákmi a čitateľmi podelil o to, čo ho postretlo v poslednom štvrťstoročí: ,,Myslím, že toho bude tiež dosť. Napríklad o tom, ako sme všetci štrngali kľúčmi a čo z toho vzišlo. Dobrého i zlého.“ Či však vznikne prípadné pokračovanie knihy, je otázne, aj vzhľadom na Menzelovo vyjadrenie v závere bratislavskej prezentácie: ,,Sľúbil som to, ale sľubom neublížiš.“


Máte v obľube filmy od Jiřího Menzela? Čo z jeho tvorby vás najviac zaujalo? Napíšte v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, Zora, TASR
Odporúčame