ROZHOVOR Šľachtiteľ gladiol o pestovaní: Vďaka tomuto bude vaša záhrada ako z časopisu!

gladioly

Gladioly sú ozdobou každej záhrady. Viete ako ich dopestovať? (Zdroj: Súkromný archív A.M. )

Gladioly sú označované za farebnú ozdobu leta a vynímajú sa záhradách aj vo vázach. Alojza Mikuláška z Lozorna ich krása očarila natoľko, že sa rozhodol venovať ich pestovaniu a šľachteniu. Dnes je z neho uznávaný odborník s mnohými oceneniami z výstav aj súťaží, ktorého rady a skúsenosti z pestovania gladiol vyhľadávajú záhradkári z celého Slovenska.

Kedy ste v sebe objavili záľubu v záhradníčení?

Moja záľuba má korene už v detstve. Moji rodičia sa venovali poľnohospodárstvu a mňa odmalička brávali na pole. Doma sme mali vždy záhradu, kde najmä mama pestovala okrem zeleniny aj veľa rôznych kvetov. Moja zainteresovanosť bola vtedy skôr pasívna, zameraná na pomoc rodičom, ak ma o to požiadali. Až neskôr, keď som sa oženil, začal som záhradníčiť samostatne.

Najskôr to bolo pestovanie zeleniny pre domácnosť a časom i pre trh. Kvety pestovala len mama, s ktorou sme mali spoločnú záhradu. Ako to však už v živote býva, náhoda ma dostala na peknú výstavu gladiol v Bratislave. Toto podujatie ma nesmierne nadchlo, bolo to čosi úžasné. Dovtedy som netušil, že existuje toľko druhov gladiol, poznal som len jednoduché biele, ktoré pestovala moja mamka.

Množstvo druhov pána Alojza zaujalo natoľko, že sa rozhodol stať sa pestovateľom (Zdroj: Súkromný archív A.M.)

Čím vás tieto kvety zaujali?

Fascinovala ma ich majestátnosť a rôznorodosť od bielych až po takmer čierne. Od jednofarebných až po viacfarebné, od hladkých po silno zriasené, od miniatúrnych s priemerom kvetov 6,3 centimetra až po veľkokveté s priemerom kvetov 14 – 18 centimetrov. Gladioly sú jednoducho nádherné kráľovské kvety. Pestujem aj kosatce, georgíny, tulipány, narcisy či ľalie, ale gladioly sú mojou srdcovou záležitosťou.

Každé kvety vyžadujú špecifické požiadavky, pokiaľ ide o pestovanie. Ako je to v prípade gladiol?

Nielen kvety, ale aj každý pestovateľ má iné podmienky, výsledky pestovania tak môžu byť veľmi rozdielne. Gladioly sadíme od polovice apríla až do polovice júna. Teplota pôdy by mala byť aspoň 9 – 10 ° C. Na jeseň, asi od polovice septembra do konca októbra, sa gladioly vykopávajú, a to podľa toho, kedy boli vysádzané, a tiež podľa skorosti sorty.

Ak sa to dá dodržať, malo by to byť približne 6 týždňov po odkvete. Existujú sorty veľmi skoré, s dobou začiatku kvitnutia okolo 70 dní i veľmi neskoré, s dobou začiatku kvitnutia okolo 120 dní. Gladioly vyžadujú slnečné stanovište, preto ich nesadíme pod husté stromy či stavby, kde nie je slnko. Ak nie je možné stanovište s celodenným slnkom, volíme aspoň ranné a dopoludňajšie.

Je niečo, na čo si treba dať pozor? Sú tieto rastliny na niečo náchylné?

Hoci gladioly potrebujú dostatok živín, neznášajú priame hnojenie maštaľným nevyzretým hnojom. Vtedy sú náchylné na výskyt hubových chorôb. Treba dať pozor i na to, aby sme ich neprehnojovali dusíkom, vtedy horšie kvitnú a sú náchylnejšie na choroby. Pri neskoršom prehnojení dusíkom aj hľuzy zle dozrejú a pri zimnom skladovaní podliehajú hnilobám.

Najväčším škodcom gladiol je strapka mečíková. Je to veľmi malý škodca, voľným okom sotva viditeľný, ktorý napáda gladioly celú sezónu už od výšky porastu 25 – 30 centimetrov. Pri silnom výskyte strapky nemusia vôbec vykvitnúť. Preto je potrebné postrekovať ich každých 14 dní insekticídnym prípravkom proti strapke. Je tiež vhodné tieto prípravky striedať, aby nevznikla rezistencia škodcu na niektorý prípravok.

Ako by sme sa mali o rastliny postarať na konci sezóny?

Na jeseň, po vykopaní gladiol, opatrne odlomíme stonku a keď sa dá, aj starú odumretú hľuzu. Potom ich na 4 týždne necháme dokonale preschnúť. Po troch či štyroch týždňoch sa stará odumretá hľuza dá ľahko oddeliť od novej, čo starostlivo urobíme a zbavíme hľuzy nečistôt.

Pred uskladnením alebo hneď po vykopaní je ešte dobré gladioly namoriť proti strapke, tá totiž prezimuje pod šupinami hľúz. Hľuzy cez zimu skladujeme v chladných priestoroch pri teplote od 5 do 14 °C. Skladovací priestor by nemal byť vlhký, aby sa nevytvorila pleseň.

Kde sa k podobným tipom milovníci gladiol vedia dopracovať?

Moja stránka www.gladioly.sk ponúka všetky informácie o týchto kvetoch. Rady k pestovaniu, problémy, s ktorými sa pestovatelia môžu stretnúť, postup pri získavaní nových druhov, obsiahlu galériu kultivarov, termíny výstav a, samozrejme, aj širokú ponuku kultivarov na predaj. Môžem povedať, že záujem o kvety – a nielen gladioly – je z celého Slovenska a tiež aj z Česka, Poľska či dokonca Anglicka.

pestovateľ gladiol
Pán Alojz Miklášek je vášnivým pestovateľom kvetov (Zdroj: Súkromný archív A.M.)

Keď hovoríme o množstve druhov, koľko ich pestujete vy?

Ročne okolo 500 až 520 sort, plus ďalšie, zatiaľ nezaevidované nové kríženia. Každý rok ich obmieňam, vyraďujem približne 50 – 60 sort a zaraďujem novinky. Z vlastného šľachtenia som doteraz pomenoval a uviedol na trh asi 90 sort. Štyri z môjho šľachtenia uviedla aj firma Peeters Enterprajs z Kanady – ide o sorty JASMÍNA, LOZORNO, ROSE VISION a VANILLA CREAM.

Boli veľmi úspešné na výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Česku či Poľsku. Získali viacero ocenení, napríklad sorta VANILKA trikrát najvyššie ocenenie Grand Champion v Poľsku aj v ČR. V Poľsku toto ocenenie získala aj sorta RUŽOVÝ OBOR a RUŽOVÁ KRAJKA, na Slovensku zasa ČERVENÝ GOLIÁŠ. Viacero prvých cien vo svojich kategóriách získali aj zatiaľ nepomenované semenáče.

Pravidelne a rád sa zúčastňujem na výstavách doma i v zahraničí, úspešná pre mňa bola najmä výstava v poľskom Rybniku, kde som získal až päť prvých cien. Vlaňajšia sezóna však bola kvôli korone veľmi skromná, konali sa len dve výstavy – v Bojniciach a v českom Neznašove. Ostatné boli zrušené.

gladioly
Ročne na svojej záhrade vypestuje stovky sort (Zdroj: Súkromný archív A.M.)

Radíte sa k dlhoročným a skúseným pestovateľom a šľachtiteľom. Čo vám táto záľuba dáva?

Záhrada s kvetmi je môj raj. Najväčšie zastúpenie v tomto raji majú, samozrejme, gladioly. I keď starostlivosť o kvety je veľakrát fyzicky náročná, psychicky ma to veľmi povzbudzuje. Zrejme som sa narodil s dispozíciou vnímať krásu kvetov a byť pre ne určitým spôsobom oduševnený. Je to úžasný zážitok, keď človek vojde do záhrady, jednoducho kvety pozoruje, sleduje ich proces rastu.

A je to aj činnosť veľmi tvorivá, pretože pri nej môžem vyhľadávať jednotlivé typy a premýšľať, ako by som dosiahol svoj cieľ – vypestoval novú sortu s konkrétnym a jedinečným znakom, stavbou či farbou kvetu.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame