Rozlúčte sa s popraskanými pätami: Vyhlaďte ich pomocou našich tipov

Päta

thinkstockphotos.com

K jedným z nepríjemných pohľadov počas teplých dní patrí ten, ktorý venujeme nohám, o ktoré sa ich nositeľ poriadne nestará. Poznáte to určite aj vy. Chodidlá a zvlášť päty majú sklon k vytváraniu stvrdnutej a suchej pokožky a následného popraskania. A to veru nie je pekný pohľad. Zvlášť, keď vykúkajú zo štýlových sandálikov či elegantných značkových lodičiek s otvorenou pätou. Verte, že vtedy váš dobrý vkus na obuv nikto neocení.

Aj keď sa už s letnou sezónou pomaly môžeme rozlúčiť, na starostlivosť o chodidlá nie je nikdy neskoro. Preto vám ponúkame zopár užitočných a overených domácich rád, ako s popraskanými a suchými pätami zatočiť.

Prečo vôbec päty praskajú?

Popraskané päty má na svedomí viacero faktorov. Genetické predispozície, nevhodná obuv, prašné prostredie či nadmerná záťaž pri športe alebo fyzickej práci. Koža pri nevhodnej starostlivosti postupne hrubne, stráca pružnosť, následne schne a praská. V horších prípadoch dochádza až ku nepríjemnej bolesti a krvácaniu. Preto netreba čakať až do krvavého záveru a s vhodnou starostlivosťou začnite čo najskôr. Vyhnite sa však strihaniu či odrezávaniu zhrubnutej kože, pretože neskôr budete bojovať s ešte pevnejšou.


Mohlo by vás zaujať: Nechty pod lupou: Čo všetko dokážu prezradiť o vašom zdraví?


Kúpeľom ku krajším nohám

Keďže nejde o rýchlu záležitosť, najvhodnejší čas na očistu nôh je práve večer. Do lavóra s teplou vodou pridajte harmanček, soľ, sódu bikarbónu alebo rôzne iné prípravky určené na regeneráciu nôh. Uvoľnite sa a nohy vo vode nechajte kým nebude koža mäkká, teda najmenej 15 minút. Potom vezmite na pomoc škrabku na päty a opatrne z nôh odstráňte prebytočnú pokožku. Potom musí nasledovať peeling, ktorý nohy očistí ešte detailnejšie. Po dôkladnom vysušení nohy poriadne natrite hydratačným krémom a navlečte do ponožiek.

Krémový zábal

Ak sú vaše päty stále v horšom a horšom stave, doprajte im krémovú masku. Natrite chodidlá hrubou vrstvou krému, navlečte na ne mikroténové vrecká alebo ich zabaĺte do potravinárskej fólie a nasaďte hrubé ponožky. Nechajte pôsobiť čo najdlhšie, pokojne aj celú noc. Zakýto zábal si doprajte aspoň raz za týždeň.

Tie správne bylinky

Dajte na rady starých mám – tie totiž presne vedeli, ako využiť rôzne bylinky na svoj prospech. Na popraskané päty si vyrábali kúpeľ z pastierskej kapsičky a bazalky. Pripravte svojim chodidlám takýto zdravý kúpeľ každý deň a problémom sa zďaleka vyhnete.


Mohlo by vás zaujať: Sóda bikarbóna a vaše telo: Proti poteniu, lupinám aj na štípance


Vazelína robí so suchou pokožkou divy

Do ľahko dostupnej kozmetickej vazelíny vmiešajte pár kvapiek oleja z čajovníka a pred spaním si chodidlá natrite a nechajte pôsobiť. Už ráno by ste mali vidieť prvé výsledky. Olej môžete priamo nakvapkať do nádobky od vazelíny a postupne používať.

Záchrana z kuchyne

Suché päty zachráni aj doma vyrobiteľný zábal. Stačí vám naň len pár surovín, ktoré určite schovávate v kuchyni. Zmiešajte lyžicu medu, cukru a olivového oleja. Túto zmes poriadne rozmiešajte, rozotrite na päty a nechajte aspoň 15 minút pôsobiť.

Citrónová šťava odstráni odumretú kožu

Skvelým pomocníkom je aj citrónová šťava, ktorá obsahuje kyselinu ničiacu odumretú kožu na suchých a popraskaných nohách. Vytlačte niekoľko citrónov do nádoby s teplou vodou. Nohy si do nej namočte aspoň na 20 minút. Na účinnú masáž môžete zase použiť rozkrojené polovičky citrónu. Masírujte päty aspoň 5 minút, opláchnite a natrite poriadnou vrstvou hydratačného krému.


Mohlo by vás zaujať: Medom ku kráse a pevnejšiemu zdraviu: Vyskúšať tieto tipy sa oplatí


Skúste aj ovocný zábal

Domáci zábal z účinného ovocia si vytvoríte tak, že zmiešate polovicu dužiny z kokosového orecha, polovicu avokáda a jeden celý banán. Zmes dôkladne rozmiešajte a natrite na chodidlá a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Tieto druhy ovocia vďaka rôznym zlúčeninám a enzýmom prispievajú k upokojeniu popraskanej kože.

Mlieko a med je výborná kombináca

Keď rozmiešate 1 diel medu a dva diely mlieka, vytvoríte si pre nohy účinnú zmes. Obidve zlúčeniny totiž prirodzene hydratujú pokožku a navyše med má antibakteriálne schopnosti. Mlieko môžete trochu ohriať a počas desiatich minút nechať nohy relaxovať.


Čo v boji s popraskanými pätami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame