Rozpad vzťahu kvôli deťom: Môže hroziť aj vám?

žena

isifa.com

Ivana (38) a Ľuboš (43) sú manželmi osem rokov, majú dve deti, pre ktoré by spravili všetko na svete. Na svoje okolie pôsobia ako prototyp šťastnej rodinky. Napriek tomu sa však nedávno rozhodli dať si vo svojom vzťahu „pauzu“. Kde sa stala chyba?

Svoje rozhodnutie odôvodňujú tým, že sa v manželstve už necítia byť šťastní. Najmä Ivana bola zo vzťahu s manželom už dlhšiu dobu frustrovaná a mala pocit, že to nie je ono.  ,,Som z toho celého psychicky vyčerpaná. Moje okolie nechápe, ako je možné, že nám to neklape, veď máme všetko, čo si môžeme priať – pekný dom, zdravé deti, dobrú prácu, nehádame sa, nepodvádzame, Ľuboš je vzorný otec… Ale mne sa zdá, že je už IBA otec a ja iba matka. Už ani nepamätám, kedy sme si naposledy dali bozk alebo povedali milujem ťa.

Deti vždy na prvom mieste

V skutočnosti tento scenár nie je vôbec taký ojedinelý, ako si Ivana myslí. Mnoho párov jednoducho získa „všetko, čo si vždy želali“ príliš rýchlo. Láska na prvý pohľad, krásna svadba, hypotéka na domček snov, deti… a práve tie sú často kameňom úrazu. Partneri berú toho druhého ako samozrejmosť a všetku svoju lásku a energiu vkladajú do výchovy detí, pričom im neostane nič, čo by ďalej investovali do rozvoja vzťahu.

Po príchode z práce sa snažia hlavne o to, aby deťom vynahradili nedostatok času, ktorý na ne majú. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, no množstvu párov sa pri toľkej starostlivosti o deti stane presne to, čo Ivane a Ľubošovi. Jednoducho sa prestanú venovať partnerovi a budovanie vzťahu odsunú na poslednú priečku priorít.


Tiež by vás mohlo zaujať: Má váš nový partner deti? Radšej sa pripravte na problémy!


Úzkostliví rodičia

Pre tento typ rodičovstva sa v psychológii používa viacero termínov (napr. úzkostná výchova) a spočíva v tom, že rodičia kladú na výchovu a starostlivosť o deti prehnaný dôraz a snažia sa kontrolovať všetky aspekty ich života. To im však nezaručí, že budú deti zdravé, šťastné a úspešné. Iba to u rodičov prehĺbi úzkosť, stres a frustráciu z toho, že sa im nie všetko vždy darí podľa ich predstáv. Ak sa nebodaj jeden z partnerov začne vzhľadom na nedostatok pozornosti cítiť zanedbávaný, u druhého jeho nároky a snaha o prebudene záujmu väčšinou  vzbudia skôr podráždenie.

Aj partner potrebuje vašu lásku

Fakt, že sa ich vzťah príchodom rodičovskej role zmenil, priznáva aj Ivana: Mám pocit, že sme sa s Ľubošom za posledné roky veľmi odcudzili. Nehádali sme sa síce, ale o vášni už nemohlo byť ani reči. Naše rozhodnutie ohľadne „pauzy“ vo vzťahu sme tiež odkladali iba kvôli deťom, ktoré obaja nadovšetko milujeme a nechceli sme ich raniť.Pri rekapitulácii posledných pár rokov ich manželstva si uvedomuje, že v skutočnosti neviedli žiaden spoločenský ani manželský život. Jednoducho utekali z jednej práce do druhej  – k deťom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sex po štyridsiatke: Toto treba vedieť, aby bol skvelý ako doteraz!


Nájdite si na seba čas

65-ročný Jaroslav, otec troch dospelých detí, má na udržanie vzájomnej lásky a iskry vo vzťahu jednoduchý recept, s ktorým sa zhodujú aj názory odborníkov: „Musíte spolu tráviť čas aj bez detí. My s manželkou sme spolu chodili každý štvrtok večer na prechádzku a raz za mesiac-dva  sme deti nechali s našimi rodičmi, aby sme mohli ísť na chalupu. Veď deti raz z domu odídu a vy musíte mať niečo, čoho sa napriek tomu môžete vo vzťahu chytiť.“ Stále sa vám nápad „opúšťať“ deti nepozdáva? Vedzte, že je to tá najlepšia prevencia toho, aby z vášho manželstva vyprchala všetka „šťava“. A navyše, robíte tým službu aj deťom –  šťastní a súdržní rodičia, ktorí si prejavujú náklonnosť a lásku totiž dávajú svojim potomkom ten najlepší vzor do budúcnosti a zároveň v nich prehlbujú aj pocit bezpečia a stability.

Niekoľko rád, ako neprísť o svoju polovičku

  • Urobte si na partnera čas každý deň – aj keby to malo byť iba 5 minút denne pred spaním
  • Nezanedbávajte spoločenský život
  • Nesnažte sa byť „rodičmi roka“ – výchova detí nie je súťaž a navyše, zanedbávaním manželstva vaše deti určite nespravíte šťastnejšími
  • Neprestaňte sa rozprávať – a nielen o značke detských plienok a školských krúžkoch
  • Nehanbite sa objednať na večer opatrovateľku alebo poprosiť o stráženie člena rodiny
  • Nenechajte sa odradiť – ak vám niečo nabúra napríklad plánovanú romantickú večeru, nevzdávajte to a nájdite si inú príležitosť
  • Riaďte sa pravidlom: najlepší spôsob, ako milovať svoje deti, je milovať svojho manžela/manželku
Zdroj: isifa.com, isifa.com, Viktória
Odporúčame