Rúška a respirátory sú už bežnou súčasťou našich životov: Dokážu nás ochrániť aj pred znečisteným vzduchom?

dvojica mužov v rúškach sedí na lavičke a rozpráva sa

Dokážu nás rúška ochrániť aj pred znečisteným vzduchom? (Zdroj: Freepik/freepik)

Nosíme ich do práce, obchodu, nákupného centra a tak ďalej. Pri odchode z domu sa všetci ubezpečíme či máme peňaženku, mobil, kľúče a respirátor. Rúška sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. A aj keď ich mnoho ľudí nemá v obľube, ukazuje sa, že vás môžu chrániť pred niektorými zdravotnými rizikami z vystavenia sa znečistenému ovzdušiu.

Zoznam stavov a chorôb, ktoré sú spojené so znečistením ovzdušia, je skutočne dlhý. Zahŕňa astmu, rakovinu pľúc a nízku pôrodnú hmotnosť dojčiat. Podľa Americkej asociácie pľúc je vystavenie sa znečisteniu ovzdušia spojené aj s respiračnými príznakmi, kardiovaskulárnymi ochoreniami a dokonca predčasnou smrťou.

Rozdiel medzi respirátormi a rúškami

Prešli sme si nosením domácich rúšok, chirurgických rúšok až po respirátory FFP2. Chránia nás všetky rovnako? Ak hovoríme len o tom, čo nazývame znečistením okolitého ovzdušia – to sú látky, ktoré vychádzajú z tovární a výfukov áut a nákladných áut – odpoveď je áno.

Respirátory bez výdychového sú pravdepodobne najlepšie, a to najmä preto, že dokážu odfiltrovať aj tie najmenšie častice. Látkové rúška a šatky alebo chirurgické rúška majú často veľmi malý účinok, pretože častice sú také malé, že môžu prejsť priamo cez ich vlákna. To však neznamená, že poskytujú nulovú ochranu. Podľa štúdie blokujú prechod 15 až 30 percent častíc.

dva biele respirátory
Je lepšie rúško alebo respirátor? (Zdroj: Freepik/igishevamaria)

Sú lepšie látkové alebo chirurgické rúška?

Pokiaľ sa pozeráme len na to, ako sedia na tvári, tak sú rovnako zlé. Pri ich nosení sa totiž vytvárajú otvory na lícach a pri nose, takže keď sa zhlboka nadýchnete, aj tak sa pomerne dosť veľké množstvo častíc dostane do vášho organizmu. Ak ponecháme tento aspekt bokom, ukáže sa, že chirurgické masky sú lepšie.

Látka v chirurgického rúška je vyrobená z veľmi husto tkaných malých vlákien, ktoré sú zlepené. Cez chirurgické rúško nevidíte. Môžete ho držať proti slnečnému žiareniu, ale nevidíte cez neho. Zatiaľ čo s látkovou maskou, ak ju držíte hore, môžete cez ňu vidieť. Takže pokiaľ ide o výkon, materiál chirurgickej masky filtruje lepšie ako látkové masky.Zdroj: plnielanu.sk, womanshealthmag.com
Odporúčame