Schyľuje sa u vás k rozvodu? Toto je 5 najčastejších chýb, ktoré pri ňom robíme

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Rozvod patrí k najnepríjemnejším a najstresujúcejším životným skúsenostiam. Aj keď ho nesprevádzajú hádky a ťahanice o deti či majetok, často sa spája s pocitmi zlyhania. V okamihu, keď sa preň rozhodneme, je nám totiž jasné, že staré známe „navždy spolu“ sa nás už týkať nebude.

Ešte horšie však je, keď je rozvod búrlivý, plný výbuchov hnevu, vzájomného obviňovania sa či dokonca nenávisti. Ako to všetko zvládnuť bez ujmy na zdraví? Ponúkame prehľad najčastejších chýb, ktoré pri rozvode robíme, a ktorých by sme sa mali snažiť vyvarovať.

1. Berieme to na ľahkú váhu

Niekedy je rozvod nevyhnutnosťou. Ak je partner agresívny, robí dlhy, nepodieľa sa na spoločnom živote alebo nás v kuse podvádza, odchod od neho je tým najlepším riešením. Veď život máme len jeden. Je však dobré naplno si uvedomiť, čo všetko so sebou rozvod prinesie. Nebude to len o oddelenom bývaní, zmení sa toho oveľa viac. Budeme musieť vyriešiť svoju finančnú situáciu, možno hypotéku, organizáciu domácnosti… Ak na tieto veci budete myslieť, neprekvapia vás.

2. Podliehame emóciám

Rozvod manželstva väčšinou sprevádzajú negatívne emócie, najmä hnev na partnera. Ak nám ublížil, je to pochopiteľné. Z hnevu však spravidla pramenia rozhodnutia, ktoré nebývajú najsprávnejšie. V žiadnom prípade by sme nemali konať v afekte, niektoré kroky či vyrieknuté slová nás potom môžu mrzieť. Snažme sa zachovať si chladnú hlavu a myslieť racionálne, aj keď je to v danej situácii akokoľvek ťažké.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite rozvod s čistým štítom: Ako si poradiť s koncom dlhoročného vzťahu?


3. Máme potrebu odvety

Hovorí sa, že pomsta je sladká. Podľa skúseností odborníkov negatívna odveta nie je len záležitosťou oklamaných a ohrdnutých žien: aj muži, ktorí stále milujú svoje manželky, mávajú pod tlakom bolestivého rozvodu šialenú potrebu pomstiť sa. Ak vás niekto zradí, je možno prirodzené vrátiť mu to späť, v tomto prípade sa ale neoplatí siahať po odplate. A to ani v podobe ohovárania. Aj keď to bude náročné, pokúste sa o svojom partnerovi zle, zachovajte si hrdosť a čistý štít, aby ste sa raz za seba nemuseli hanbiť.

4. Chceme všetko zvládnuť bez právnika

Rozvod nie je lacná záležitosť a preto v snahe ušetriť považujeme služby právnika často za zbytočný luxus. Ak si ho ale druhá strana zabezpečí, môže mať pri rozvode navrch. Vysvetlí vám vaše práva, aj to, ako by ste mali pri rozvode vystupovať. Čím skôr sa naňho obrátite, tým väčšie esá môžete mať v rukáve. Pozor však, nechať všetky veci v rukách právnika tiež nie je najsprávnejšie. Je tu síce na to, aby vám pomohol a zastupoval vaše záujmy pri komplikovanom procese, no mal by vám len poradiť a nasmerovať vás. Konečné rozhodnutie by malo vždy zostať na vás, pretože ide o váš život.


Mohlo by vás zaujať: Rozvod v rodine: Chcem vidieť svoje vnúčatá a nemôžem, ako to riešiť?


5. Odmietame dohodu

Pri rozvode si partneri neraz robia neschváli. „Chce manžel tú vinotéku, ktorou sa tak pyšní pred kamarátmi? Nedám mu ju ani za svet!“ Zranená hrdosť môže zatieniť vašu schopnosť logického myslenia a vaša neochota spolupracovať potom len zbytočne zvýši cenu súdneho procesu. Partner možno nakoniec aj tak dostane, čo žiada. Skúste sa radšej dohodnúť a snažte robiť kompromisy. Ak bude vaše správanie slušné a zdvorilé, možno k rozvodu rovnako pristúpi aj druhá strana. A ak by náhodou aj nie, na súde sa aspoň ukáže, kto má snahu problémy vyriešiť.

Slušný rozvod existuje

Aby váš rozvod prebehol hladko a čo najrýchlejšie, snažte sa o ústretovosť. Ak sa dohodnúť nedá, pretože na druhej strane nenachádzate odozvu, môže vám pomôcť mediátor. Je to odborník na krízovú komunikáciu, niečo medzi psychológom a právnikom. Vie rozhovor viesť tak, aby strany dospeli k dohode, a práve to potrebujete. Ak teda s partnerom nenachádzate spoločnú reč, skúste mu navrhnúť práve mediátora. Verte, že každý rozvod nemusí znamenať vojnu a doživotnú traumou, dá sa rozviesť aj slušne či dokonca priateľsky. Možno práve vy budete tí, ktorí budú mať po rozvode lepší vzťah, ako počas manželstva.


Aké skúsenosti s rozvodom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame