Seboroická dermatitída: Prvým príznakom je mastná koža, ako s tým bojovať?

žena natierajúsa sa olejom po kúpeli

Spoznajte príčiny suchej pokožky a nájdite na ne riešenie (Zdroj: GettyImages)

Prvým príznakom zápalu kože, a teda seboroickej dermatitídy, teda zápalu kože, je mastná koža. Ochorenie sa môže vyskytovať u rôznych ľudí a v rôznych obdobiach života, najčastejšie však u novorodencov, v dojčenskom veku a v puberte. Na problému upozorňuje kožná lekárka z Agel Clinic Bratislava Ľudmila Žigová.

Dbajte o správnu diagnostiku, prostriedky a liečbu

„Prvým symptómom býva mastná koža. Ak prejdeme prstom napríklad po tvári, zostane nám na ňom mastný film. Po kontakte so vzduchom maz oxiduje, stane sa tuhším a vytvára šupiny. Obyčajne sú to mastné žlté šupiny, vo vlasatej časti hlavy to môžu byť biele šupiny a vlasy sa rýchlejšie mastia.“ Mazové žľazy nie sú na tele rovnomerne rozložené. Najviac ich je na vlasovej časti hlavy a v strede tváre tváre, v ušných lalôčikoch, nad hrudnou kosťou či na chrbte.

Mazové žľazy však na niektorých častiach tela nemáme. „Na dlaniach a stupajach sa nevyskytujú vôbec,“ informovala lekárka. Na prejavy tohto ochorenia vplývajú rôzne faktory, napríklad chlad, teplo, slnečné žiarenie či spôsob života človeka. „Dôležitým faktorom je najmä stres, ktorého komplexné pôsobenie na organizmus ovplyvňuje aj kožu,“ skonštatovala. Pri použití nesprávnych prostriedkov a nesprávnej liečbe môže dôjsť k výraznému zhoršeniu stavu.

V takomto prípade odborníčka odporúča vyhľadať pomoc lekára. „V prvom kroku odporúčam navštíviť všeobecného lekára, ktorý vie posúdiť, či ide len o jednoduchú a nesprávne ošetrovanú seboreu alebo je to príznak závažného kožného ochorenia s potrebou vyšetrenia kožným lekárom. Pri správne volenom ošetrení kože, prípadne terapii, je možné stav veľmi dobre upraviť a regulovať,“ dodala.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame