Sedenie pred televíziou vám môže poriadne uškodiť: Presvedčte sa sami!

Otec

thinkstockphotos.com

Televízia unavuje nielen naše oči, negatívne pôsobí na celé telo. Platí to však tiež o dlhom vysedávaní pri počítači, alebo o dlhých hodinách strávených v kresle s knihou.

Odborníci z Národného ústavu pre výskum rakoviny sledovali 221 000 osôb vo veku od 50 do 71 rokov, ktoré boli v čase začiatku štúdie zdravé. Tí, ktorí priznali, že sledujú televíziu tri štyri hodiny denne, mali o 15 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na rakovinu, infarkt, mŕtvicu, cukrovku či Parkinsonovu chorobu, než tí, ktorí uviedli, že sa na televíziu pozerajú menej ako hodinu denne. Ukázalo sa tiež, že osoby, ktoré sedeli pred televíziou sedem a viac hodín, mali o 47 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú v čase, keď sa táto štúdia konala.

Ani šport dostatočne nepomôže

Vedci vo svojom výskume brali do úvahy aj ďalšie faktory, napríklad zlé stravovacie návyky, fajčenie a pitie alkoholu. Zistili, že bez ohľadu na tieto nezdravé návyky je riziko ochorenia v súvislosti s dlhým vysedávaním pred televízorom rovnaké. A nielen to: osoby, ktoré dlho sledovali televíziu, nemali žiadny prínos z toho, že športovali. Tento pohyb nedokázal kompenzovať dlhé hodiny strávené v izbe.


Mohlo by vás zaujať: Keď spánok neprichádza a neprichádza: Poznáme možnú príčinu!


…ale rozhodne sa oplatí mu venovať

,,Vieme, že sledovanie televízie vo voľnom čase je zvyk, ktorý prevažuje a ktorý je spojený so sedavým spôsobom života. Vychádzali sme z toho, že ide o akúsi všeobecnú fyzickú nečinnosť. Osemdesiat percent dospelých v Amerike sa denne pozerá na televíziu v priemere 3,5 hodiny. To im zaberá polovicu voľného času a uberá z času, ktorú by mohli venovať fyzickej aktivite,uviedla hlavná autorka výskumu, doktorka Sarah Keadleová.

,,Aj keď sme preukázali, že cvičenie úplne neodstránilo riziká spojené s dlhým vysedávaním pred televízorom, mali by sa tí, ktorí chcú obmedziť čas strávený v nehybnosti, rozhodnúť predovšetkým pre pohyb,dodala Keadleová, ktorú cituje taliansky denník Corriere della Sera.

Postavte sa!

Vedci zdôraznili, že výsledky ich štúdie sa dajú aplikovať aj na osoby, ktoré trávia hodiny riadením automobilu, ktoré majú sedavé zamestnanie, alebo na tých, ktorí vo svojom voľnom čase dávajú prednosť činnostiam vykonávaným v sede.

Pozor by si mali dať aj seniori

,,Starí ľudia sa pozerajú na televíziu viac než ktorákoľvek iná demografická skupina v Spojených štátoch. Je to spojené s tým, že majú dostatok voľného času. Na túto skutočnosť by sa mala zamerať pozornosť štátneho zdravotníctva,upozornila doktorka Keadleová.


Koľko hodín denne zhruba strávite pred televízorom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame