Sklo slávi návrat: Pre vaše potraviny sú sklené obaly najbezpečnejšie

Sklo

www.friendsofglass.sk

Jete zdravo? Nezáleží len na zložení potravín. Zdravé stravovanie nespočíva len v tom, čo jete a pijete. To, v čom potraviny a nápoje kupujete, skladujete, ohrievate a podávate, je rovnako dôležité ako samotné produkty. Stále intenzívnejší vedecký výskum poukazuje na potenciálne nebezpečné účinky obalov potravín a nápojov na zdravie.

V USA už Panel prezidenta Obamu na výskum rakoviny vydal podrobnú správu varujúcu pred nedostatočnou reguláciou chemikálií, ktoré môžu mať ďalekosiahle následky na zdravie. Európska únia zakázala použitie bisfenolu A v obaloch potravín a nápojov určených malým deťom.

Početné štúdie odporúčajú používať sklenené obaly a nádoby. Sklo je prírodný materiál, ktorý je chemicky stály a nepriepustný. Vďaka týmto jedinečným vlastnostiam zaisťuje sklo najlepšiu a najzdravšiu ochranu potravín a nápojov. Tri štvrtiny európskych spotrebiteľov jednoznačne odporúčajú sklo ako svoj najobľúbenejší obalový materiál. Viac ako 40 000 sa ich zapojilo do online komunity Friends of Glass.

Čisté a prírodné

Sklo je 100% prírodné, je vyrobené z troch surovín: piesku, sódy a vápenca. Sklo neuvoľňuje toxické chemikálie, takže nepoškodzuje prírodu ani ľudské zdravie. Sklo je 100% recyklovateľné, dá sa používať donekonečna. Čím viac vyzbieraných črepov, tým väčšia úľava pre životné prostredie.

Sklo nepotrebuje žiadne ďalšie vrstvy či prísady, aby chránilo potraviny a nápoje, uchovávalo chuť, nekorodovalo či zachovávalo perlivosť nápojov. Neobsahuje bisfenol A (chemikáliu, ktorá je podobná estrogénu) či iné škodlivé látky, ktoré sú obsiahnuté v iných obalových materiáloch. Sklo je stopercentné sklo.

Sklo dokonale chráni

Sklo najlepšie chráni potraviny a nápoje, pretože to dobré uchováva vnútri a to zlé vonku. Sklenený obal zachová vitamíny, chráni pôvodnú chuť, šumivosť i čerstvosť. Pôsobí ako prirodzená bariéra proti baktériám a bráni poškodeniu obsahu v dôsledku zmeny teploty. Zelené a hnedé sklo chráni pred ultrafialovým slnečným žiarením.

Spotrebitelia uprednostňujú sklenené obaly predovšetkým z dôvodu zdravotnej bezchybnosti, zachovania chuti a ochrany životného prostredia. Nadpolovičná väčšina európskych spotrebiteľov využíva sklo ako najčastejší obalový materiál na detské príkrmy, dochucovadlá a omáčky a rada by sklenené obaly častejšie zvolila aj pri ďalších produktoch, napríklad vode, džúsoch, jogurtoch a mlieku (1). 60 % spotrebiteľov vie, že sklenené obaly majú v porovnaní s inými druhmi obalov najmenší negatívny dopad na zdravie a minimálny vplyv na životné prostredie.

Vedeli ste?

  • Sklo je jediným obalovým materiálom na potraviny a nápoje, ktorý nepodlieha registrácii podľa nariadenia REACH (registrácia, hodnotenie, povoľovanie a obmedzovanie chemických látok). Toto nariadenie EÚ vyžaduje od výrobcov povinnú registráciu všetkých materiálov a látok, ktoré môžu mať škodlivé účinky na ľudské zdravie.
  • Sklo má ako jediný obalový materiál hodnotenie GRAS (všeobecne považované za bezpečné) od amerického úradu FDA (Správa potravín a liečiv).
  • Recyklované sklenené obaly sú podľa práva Európskej únie považované za neutrálne: sklenené obaly môžu byť bez testovania prijímané na skládky neutrálneho odpadu.
  • V celosvetovom prieskume (IPSOS, 2009) sa ukázalo, že rodičia dávajú prednosť dojčenskej výžive v skle, pretože veria, že sklo chráni čerstvosť produktu, je bezpečné a zdravotne bezchybné a umožňuje ľahké rozpoznanie produktu vnútri obalu.
  • 74 % európskych spotrebiteľov dáva prednosť skleneným obalom (TNS, 2010), sklo však napriek tomu z regálov obchodov mizne! Podiel segmentu sklenených obalov poklesol z 32 % v roku 2000 na 26 % v roku 2010.

www.friendsofglass.sk

Friends of Glass na Facebooku

Zdroj: www.friendsofglass.sk, www.friendsofglass.sk, PR článok; spotrebiteľskú štúdiu uskutočnil výskumný inštitút InSites v roku 2010.
Odporúčame