Škrípanie zubov vám môže zničiť chrup: Čo robiť, aby ste predišli tejto hrozbe?

Zuby

thinkstockphotos.com

Bruxizmus je označenie pre škrípanie zubami, pri ktorom dochádza k zatínaniu a zaťažovaniu zubov. Často si ľudia ani neuvedomujú, že niečím takým vôbec trpia – neraz tento neduh prezradí až zhošujúci sa stav zubov. Čo ho spôsobuje a ako sa s ním popasovať?

Charakteristika bruxizmu

Ide o podvedomé škrípanie zubami, ich zatínanie a zaťažovanie bez toho, že by ste žuvali alebo prijímali potravu. Často sa objavuje počas spánku alebo cez deň, keď sa intenzívne sústredíte a neuvedomujete si, že zatínate zuby. Denný bruxizmus dokážete ovplyvniť alebo mu zamedziť, ale nočnému bruxizmu počas spánku zabrániť nedokážeme.

Ako zistím, že ním trpím?

Denný bruxizmus ľahko odhalíte aj sami, skôr či neskôr si všimnete, že škrípete zubami. Horšie je to s nočným bruxizmom. Na ten vás buď upozorní niekto, kto s vami zdieľa posteľ alebo izbu, prípadne ráno pocítite bolesť v čeľusti. Okrem bolesti čeľustného kĺbu sa môžu objaviť aj bolesti v oblasti spánkov, krku, citlivosť zubov na teplé, studené, sladké či kyslé. Ak spozorujete takéto príznaky, treba navštíviť zubného lekára.

Príčinou je anatómia aj stres

Príčiny chronického škrípania zubami môžu byť rôzne. Jednou z príčin je stres, úzkosť, potlačované emócie, frustrácia alebo hnev. Čo bruxizmu neprospieva je alkohol. Ďalšími príčinami môže byť nepravidelný kontakt medzi hornou a dolnou čeľusťou, nesprávne zarovnanie zubov, zdravotné problémy. Pri menších deťoch sa môže objaviť pri infekčných chorobách alebo prerezávaní zubov. V prípade nočného bruxizmu môže ísť aj o poruchu spánku.


Mohlo by vás zaujať: Ústa ako zrkadlo zdravia: Čo prezrádzajú o tom vašom?


Ide vám o zuby…

Škrípanie zubami prakticky vo všetkých prípadoch poškodzuje chrup. Aj keď bruxizmus môže vyzerať neškodne, trhlinky na zuboch sa vplyvom škrípania a zatínania pomaly zväčšujú a dôjsť môže až k zlomeninám zubov. Výnimkou nie je ani poškodenie parodontu a nenávratná strata zubov. Môže byť príčinou zvýšenej citlivosti zubov, narušenia skloviny, obnaženia zuboviny. Následkom toho prichádza citlivosť na teplé a studené jedlá či nápoje, kyslé, slané a sladké chute. Zuby sú celkovo citlivé aj na dotyk.

…aj o čeľusť

Preťažovanie a zatínanie žuvacích svalov a čeľuste môže spôsobiť ich citlivosť a bolesť, ktorú môžete pociťovať pri otváraní úst alebo tlaku na tvár. Bolesť môže vystreľovať už do hlavy, uší alebo krku. Ak sa škrípaním zubov poškodí čeľustný kĺb, očakávajte bolesť pri žuvaní, ťažkosti s otváraním úst, pukanie a praskanie pri pohybe čeľusťou. V najhorších prípadoch môžu nastať nezvratné zmeny v kĺbe čeľuste a priľahlých tkanivách.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa nepríjemného zlozvyku: Obhrýzanie nechtov ohrozuje vaše zdravie


Liečba bruxizmu

Nevyhnutná je samozrejme návšteva zubára, ktorý si bude musieť poradiť s prípadným poškodením zubov a s najväčšou pravdepodobnosťou vám nechá zhotoviť medzizubnú dlahu. Umelohmotná dlaha sa nasadí na zuby a počas spánku ochráni zuby pred mechanickým poškodením. Príčinu bruxizmu ale samozrejme neodstráni.

Ak bruxizmus spôsobuje stres, dlhodobý alebo krátkodobý psychický tlak, tak je vhodné poradiť sa s praktickým lekárom. Najčastejšie sa odporúča psychologická poradňa, relax, oddych prípadne cvičenia na uvoľnenie a elimináciu stresu. Ak nezaberú tieto metódy, môže sa podľa stavu pacienta pristúpiť aj k liekom na predpis ako sú antidepresíva alebo lieky na uvoľnenie žuvacích svalov.

Čo ešte pomáha?

Zbaviť sa škrípania zubov bude ľahšie ak obmedzíte kofeínové nápoje a alkohol. Ak máte vo zvyku okusovať perá, ceruzky a podobne, pokúste sa tohto zlozvyku zbaviť. Vynechať by ste mali aj žuvanie žuvačiek, pretože si vďaka tomu žuvacie svaly zvykajú na zatínanie. Zatínanie zubov cez deň sa dá obmedziť umiestnením špičky jazyka medzi zuby, aby žuvacie svaly oddychovali. Samozrejmosťou by mali byť pravidelné prehliadky u zubára.


Máte skúsenosti s bruxizmom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame