Skúste domáce šumivé bomby do kúpeľa: Pre váš relax aj ako darček pre blízkych

Šumivé bomby

pixabay.com

Na čas strávený vo vani sa po náročnom dni teší nejeden z nás. Relax pre telo môžete umocniť domácimi šumivými bombami, ktoré váš kúpeľ krásne prevoňajú. Navyše, do vody rozpustia oleje, ktoré zanechajú vašu pokožku vláčnu a vyživenú.

Ich základ tvorí kyselina citrónová a sóda bikarbóna. Tie sa postarajú o mierny pílingový efekt, prekrvenie pokožky, zmiernia zápaly v póroch a nemali by sme zabudnúť ani na ich antimykotický a antibakteriálny efekt. Spolu s rozpustenou morskou soľou môže mať vaňa plná vody na vaše telo skutočne blahodárne účinky.

Šumivé bomby sú bežne dostupné v drogériách, vyrábajú sa v rozmanitých tvaroch, vôňach, zloženiach. Ak ich budete mať pod svojou taktovkou, máte dokonalý prehľad o ich zložení, a preto sa do nich môžu zatúlať aj vaše obľúbené sušené bylinky alebo lupienky kvetov, a posuniete ich na úplne inú úroveň. Okrem radosti pre seba, môžete však potešiť aj svojich blízkych. V posledných rokoch totiž patria spolu s domácimi mydlami k veľmi populárnym ručne vyrábaným druhom kozmetiky.


Mohlo by vás zaujímať: Voňavé oleje pomôžu zrelaxovať aj upokojiť: Ktoré z nich vyskúšať do kúpeľa?


Ako si vyrobiť domáce šumivé bomby?

Budete potrebovať:

  • 3 diely sódy bikarbóny
  • 2 diely kyseliny citrónovej
  • 1 diel kukuričného škrobu
  • 1 diel morskej alebo epsomskej soli
  • prírodný olej – kokosový, mandľový alebo olivový
  • trochu vody
  • arómu/esenciálny olej – pár kvapiek
  • sušené bylinky alebo lupienky kvetov
  • potravinárske, resp. kozmetické farbivo

Pomôcky: Miska na miešanie, rukavice, silikónové formičky (guľa, srdce, hviezda, ) pipetku alebo rozprašovač.

Postup: Nedajte sa odradiť množstvom ingrediencií, práca ide rýchlo a od ruky. Samotný postup nie je náročný, dôležité je však poznať základné kroky, aby vám náhodou nevyšumel celý obsah ešte počas miešania. Kritické je totiž najmä pridávanie vody. Odporúčame na úvod zmiešať menšie množstvá. Vždy si nájdite nejakú vhodnú odmerku – malú plastovú nádobku, naberačku, pohárik, a podľa toho prispôsobte “diely”.


Mohlo by vás zaujímať: Ten správny kúpeľ pre vaše zdravie a krásu: V čom všetkom vám pomôže?


Poďme teda na to:

1. Do misky nasypte všetky sypké zmesi 3 diely sódy bikarbóny, 2 diely kyseliny citrónovej, 1 diel kukuričného škrobu a 1 diel soli. Pozor – potravinárska kyselina citrónová pri neopatrnom pridávaní vody častejšie vykypí. Preto je lepšie pre začiatočníkov na úvod používať jej monohydrát. Ten zoženiete aj v obchodoch, ktoré sa orientujú na doma vyrábanú kozmetiku.

2. Všetko spolu opatrne premiešajte rukami. Nezabudnite používať rukavice.

3. Opatrne pridajte trochu farbiva a jemne premiešajte. Pamätajte, že farba v bombe nebude tak výrazná, ako v kúpeli po rozpustení, preto to neprežeňte.

4. Po kvapkách pridajte obľúbenú arómu alebo esenciálny olej.

5. Pripravte si prírodný olej, najlepšie ak bude tekutý alebo aspoň zmäknutý. Vždy si naberte trochu medzi prsty, alebo prilievajte po kvapkách a opatrne vmiešavajte do sypkej zmesi. Vašou úlohou je vytvoriť zmes takej konzistencie, ktorá sa podobá na mokrý piesok.

6. Rozprašovačom s vodou môžete zmes jemne postriekať a opatrne spracovávať. Množstvo vody je kľúčové. Ak naraz pridáte veľa vody, všetko vyšumí! Existujú postupy, v ktorých voda vôbec nefiguruje. V iných zase nie je prítomný žiadny olej. Ďalšie kombinujú vodu aj olej. Vždy vyžadujú vašu trpezlivosť pri spracovávaní. Hotová zmes sa má tváriť ako mokrý, tvarovateľný piesok.

7. Ak sa vám už v ruke dá vytvoriť gulička, ktorá sa nedrolí a drží tvar, je na čase zobrať silikónové formičky a plniť ich. Ak máte dve polgule – naplňte ich kopcovito a rýchlo stlačením spojte. Prebytočnú zmes po okrajoch odoberte a guľ opatrne vyberte. Takto môžete postupovať s každým tvarom. Ak nemáte žiadne formičky, dokážete šumivé bomby tvarovať aj v rukách. Alebo nimi naplniť formu na menšie muffiny. V takom prípade ich nechajte 10 – 15 minút postáť a až potom vyberajte, inak by sa hneď rozpadli.

Ak chcete, aby boli bomby pekné na pohľad, môžete ešte pred naplnením vyložiť formičky lupienkami margarétok, kvetmi sušenej levandule, dodať svoje obľúbené sušené aromatické bylinky. Pri formovaní sa vtlačia do zmesi a budú pekne na povrchu.

Každú hotovú šumivú bombu treba odložiť na 48 hodín na suché a teplé miesto, aby vytvrdla. Následne skladovať v suchu, napr. v sklenenej nádobe, zaváracom pohári.


Mohlo by vás zaujímať: Uvoľnite sa a načerpajte nové sily: Doprajte si wellness vo vlastnej kúpeľni


Smelo do kombinovania

Tí, ktorí sa šumivým bombám venujú už dlhšie ich dokážu nakombinovať priam zázračne – spájajú rôzne farby, vytvárajú krásne tvary, dokonale umiestňujú sušené kvety a čerešničkou na torte je krásne balenie. Sú veľmi pútavé na pohľad a isto potešia nejedného obdarovaného. A toto už teraz pri troche cviku zvládnete aj u vás doma …


Vyskúšali ste už domáce šumivé bomby do kúpeľa? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame