Skvelé tipy pre vašu krásu: Vyčarujte si kvalitnú domácu kozmetiku

Kozmetický krém

thinkstockphotos.com

Doma vyrobená kozmetika nie je výsadou starších generácií, ktoré sú zvyknuté na podomácky vyrobené prípravky od svojich rodičov. Dnes sú totiž doma pripravené balzamy, šampóny, krémy či mydlá otázkou záruky kvalitných a najmä prírodných ingrediencií. Tak sa stávajú čoraz obľúbenejšími u všetkých ľudí bez ohľadu na vek či spoločenské postavenie.

Hydratačný medový balzam na pery

Na jeho výrobu budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu strúhaného včelieho vosku, 1 lyžicu panenského kokosového oleja, 1 čajovú lyžičku organického surového medu, 2 kapsule vitamínu E, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja vašej obľúbenej vône (nie sú nutné). Pripravte si vodný kúpeľ, vo vrchnom hrnci roztavte včelí vosk. Ak máte roztopenú približne polovicu, môžete postupne pridať kokosový olej, med a v prípade, že ste sa rozhodli pre, tak aj esenciálny olej. Po tom, čo sa všetky zložky roztavia a spoja dohromady, vmiešajte obsah dvoch kapsúl vitamínu E. Ešte tekutú zmes nalejte do vopred pripravených kovových misiek a nechajte vychladnúť. Takto pripravený balzam aplikujte na pery pravidelne podľa potreby.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


Čo od týchto ingrediencií môžete čakať?

Včelí vosk má hydratačné účinky, zároveň bude chrániť vaše pery pred nepriaznivým počasím, ale najdôležitejšia úloha je, že balzamu dodá potrebnú tuhú konzistenciu. Kokosový olej pôsobí aj hĺbkové hydratačné činidlo, ktoré na rozdiel od ostatných priemyselne vyrobených prípravkov, nie je na báze ropných produktov. Jeho mastné kyseliny udržujú vlhkosť a rovnako pomáha posilniť hladinu lipidov v pokožke, ktoré tiež podporujú hydratáciu. Med je prírodný zvlhčovač, čo znamená, že priťahuje a udržuje molekuly vody. Vitamín E je plný antioxidantov, môže neutralizovať vplyv voľných radikálov, ktoré poškodzujú zdravé kožné bunky. Esenciálny olej v tomto prípade zohráva úlohu voňavej zložky.

Mydlo z morskej soli

Pred samotnou výrobou tohto mydla si pripravte 4 lyžice himalájskej ružovej soli alebo hrubú morskú soľ, 8 lyžíc tekutého kastílskeho mydla, poháre s dobre tesniacim vekom. Ingrediencie dôkladne premiešajte a nalejte do pohára, ktorý uložíte na miesto mimo dosahu slnečného svetla. Mydlo nechajte tvrdnúť, až kým nebudete s jeho konzistenciou spokojní.

Čo od týchto ingrediencií môžete čakať? Nerafinovaná himalájska soľ pochádza z oceánu a výnimočná je nielen svojím bohatým zložením, ale i spôsobom získavania. Táto soľ je totiž ručne čistená a následne sušená výhradne na slnku. Priaznivo pôsobí pri kožných ochoreniach, zvyšuje odolnosť proti infekciám a odstraňuje toxíny. Kastílske mydlo pochádza zo Španielska a ide o čisto prírodné mydlo, ktorého hlavnou zložkou je olivový olej. Nesmiernou výhodou je fakt, že na jeho výrobu nie sú používané žiadne živočíšne produkty, čo ocenia najmä ľudia s mimoriadne citlivou pokožkou.


Mohlo by vás zaujať: Krásne a zdravé vlasy aj v zrelom veku: Pomôže vám keratín a vhodná strava


Kokosová zubná pasta

6 polievkových lyžíc panenského kokosového oleja, 6 polievkových lyžíc jedlej sódy, 25 kvapiek esenciálneho oleja (najlepšie eukapyptového alebo grapefruitového), 1 čajovú lyžičku stévie (prípadne viac, ak máte radšej sladšiu chuť) – to je všetko, čo na prípravu domácej zubnej pasty budete potrebovať. Zmiešajte všetky prísady v miske tak, aby vytvorilo ľahkú krémovú textúru. Hotovú zmes nalejte do keramickej nádoby a dôkladne ju utesnite. Hotovo, pasta je pripravená.

Čo od týchto ingrediencií môžete čakať? univerzálnych účinkoch kokosového oleja už ste zrejme počuli. Vo vašej ústnej dutine sa jeho zloženie postará o zdravšie ďasná, odstránenie nepríjemného zápachu a vďaka prírodným zložkám aj o šetrné bielenie zubov. Spôsobujú to najmä jeho antibakteriálne a protiplesňové účinky. Jedlá sóda čiastočky potravín na vašich zuboch jemne zbrúsi, ale rovnako neutralizuje kyseliny v ústach, čím predchádza vzniku zubného kazu. Esenciálne oleje spôsobujú príjemnejšiu chuť a vôňu zubnej pasty.


Mohlo by vás zaujať: Sprchový gél bez chémie? Jedinečný recept na to, ako si ho vyrobiť doma!


Luxusný krém na ruky a telo

Krém podľa nášho receptu je neuveriteľne výživný a vhodný je dokonca aj pre menšie deti. Pôsobí pri zapareninách, ekzémoch a tiež ako prevencia proti striám. Ak ste však fanúšikom jednoduchých riešení, použite prvé tri spomínané prísady, čo zaberie menej času a zároveň ostane dlhšie použoteľný. Samotný krém však vydrží oveľa dlhšie, ako klasické telové prípravky, no prvých šesť mesiacov je z hľadiska pôsobenia vyživujúcich látok na jeho spotrebu najvhodnejších.

Na prípravu krému budete potrebovať ½ šálky mandľového alebo olivového oleja, ¼ šálky kokosového oleja, ¼ šálky včelieho vosku. Výhodou však je, že krém môžete prispôsobiť typu vašej pleti a rovnako môžete zvoliť jeho vôňu. Preto ďalšími možnými prísadami, v závislosti na vašich preferenciách, sú napríklad aj 2 polievkové lyžice bambuckého alebo kakaového masla, 1 čajová lyžička oleja s vitamínom E, éterické oleje, vanilkový extrakt alebo iné prírodné extrakty, nechtík či harmanček. Všetky ingrediencie spolu vložte do pohára s dobre tesniacim vekom. Do nízkeho hrnca či panvice nalejte vodu, ktorú nahrejete na ohni a pohár ponorte do vody (rovnako ako pri sterilizovaní sezónnych zaváranín). Počas toho, ako bude voda vrieť, sa prísady budú postupne roztavovať, preto ich občas dôkladne premiešajte, aby sa spojili. Ak vám veľkosť zvoleného pohára vyhovuje, môžete úplne roztopené ingrediencie uzavrieť a odložiť na suché miesto.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite peniaze a vyrobte si vlastný opaľovací krém: Je to jednoduché!


Využívate po domácky vyrobenú kozmetiku? Napíšte skúsenosti s ňou ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame