Slnečné okuliare sú dôležité aj v zime, hlavne na horách: Aký filter si vybrať?

Slnečné okuliare

gettyimages

Keďže máme pocit, že počas krátkych zimných dní slnko ani nevykukne, máme tendenciu zabúdať na slnečné okuliare. Tie sa nám zídu aj v zime, špeciálne, ak sa vyberáme do hôr, kde je pravdepodobnosť slnečného počasia o niečo vyššia. Navyše, intenzita svetla v horách môže spôsobiť vážne problémy so zrakom. Dôležitá je tak ochrana, aké okuliare však zvoliť?

Môže poškodiť rohovku

„V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla. Môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ povedala optometristka Katarína Bašnáková.

Naše oči sú podľa nej na zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa. „Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly – centra najostrejšieho ľudského videnia,“ vysvetlila. Kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť na horách nutnosťou každého lyžiara aj nelyžiara.


Mohlo by vás zaujímať: Ochrana proti slnku a dioptrie v jednom: Značkové okuliare v sebe spájajú oboje


Aký UV filter?

„Dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100-percentný systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike,“ vysvetľuje odborníčka.

Pri výbere je tiež dôležitá správna priepustnosť svetla slnečných skiel: „Siahnite po kategórii 4. Ide o veľmi tmavý filter, vhodný k moru a do hôr. Blokuje takmer 92 – 97 percent žiarenia. Pozor však, tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií,“ zhrnula Bašnáková.

Pozor na prekážky

Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. „Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu,“ vysvetil primár očnej kliniky Radovan Piovarči.

„Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ dodáva. Upozornil, že s nedostatočne skorigovanými očami môže profesionálny aj rekreačný lyžiar na zjazdovke ohroziť nielen seba, ale aj ostatných.


Používate aj v zime slnečné okuliare? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame