Smoothie nielen výborne chutia: Pripravte si výživnú bombu pre vaše srdce!

Zelená zelenina

thinkstockphotos.com

Slováci sú na popredných priečkach, čo sa týka úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia. Azda najhlavnejšími príčinami sú stres, nedostatok pohybu a, samozrejme, strava bohatá na škodlivé trans-mastné tuky a sodík. Úlohu zohráva aj nedostatočná konzumácia vlákniny, prospešných nenasýtených mastných kyselín a ďalších dôležitých živín.

Ak vám nie je zdravie ľahostajné, skúste sa zamerať na zmeny v životnom štýle. Možno prvou z nich by mohlo byť obohatenie jedálneho lístka o ovocie, zeleninu, orechy či semiačka, ktoré môžete využiť aj pri príprave aktuálne veľmi populárnych nápojov smoothie. Aj takto jednoducho sa dá splniť denná norma príjmu zeleniny a ovocia, ktorá by mala byť 500 až 600 g denne. Ktoré smoothie prospejú vášmu srdcu a celkovo podporia zdravie?

Jablkovo-avokádové smoothie

Suroviny: 1 jablko, 1 avokádo, 1 šálka špenátu, 1 šálka rastlinného mlieka (ideálne je mandľové), 2 polievkové lyžice ľanového semienka

Postup: Všetky suroviny dajte do mixéra a mixujte, kým smoothie nebude mať dokonale hladkú konzistenciu. Ak máte chuť, môžete pridať za hrsť ľadu alebo nápoj zriediť s vodou.

  • Prečo prospieva srdcu?

Avokádo obsahuje prospešné mononenasýtené mastné kyseliny s protizápalovými účinkami, ktoré pomáhajú eliminovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Nachádza sa v ňom aj draslík, ktorý znižuje krvný tlak. Jablká obsahujú pektín – vlákninu podieľajúcu sa na znížení LDL cholesterolu. Mandľové mlieko je zdrojom vitamínu E a prospešných nenasýtených mastných kyselín, ľanové semiačka sú takisto zásobárňou protizápalových omega-3 tukov, ktoré zabraňujú kôrnateniu tepien a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Špenát obsahuje srdcu prospešný draslík s horčíkom.


Mohlo by vás zaujímať: Namiešajte si zázračný elixír: Recepty na zdravé a chutné detoxikačné nápoje


Zelené smoothie s chia semiačkami

Suroviny: 1 šálka mandľového mlieka, ½ šálky manga, 1 banán, 2 šálky špenátu, 1 polievková lyžica chia semienok

Postup: Opäť stačí dať všetky suroviny do mixéra a pustiť ho na najvyššie otáčky.

  • Prečo prospieva srdcu?

Mango obsahuje bohatstvo v podobe karotenoidov i vitamínu C, ktoré sú silnými antioxidantmi bojujúcimi proti oxidačnému stresu. Zdraviu srdca prospievajú aj draslík s horčíkom, ktoré sú v tomto tropickom ovocí pomerne slušne zastúpené. Jeden stredne veľký banán obsahuje cca 12 % odporúčanej dennej dávky draslíka a 16 % ODD horčíka. Obzvlášť prospešné pre srdce sú chia semiačka – sú nabité protizápalovými omega-3 tukmi.

Čučoriedkovo-jablkové smoothie

Suroviny: 1 šálka čučoriedok, ½ šálky jablkovej šťavy, 1 banán, 3 hrste baby špenátu, ½ čajovej lyžičky šťavy z citróna, 1 šálka mandľového mlieka

Postup: Všetko dajte do mixéra a mixujte aspoň 30 sekúnd.

  • Prečo prospieva srdcu?

Čučoriedky sú pre srdce doslova pokladom a to najmä kvôli obsahu antokyánov, ako napríklad kyanidínu, delfinidínu a malvidínu. Ide o flavonoidy – významné antioxidanty, ktoré chránia srdce a cievy pred poškodením. Zdraviu kardiovaskulárneho systému prospievajú aj vitamíny C a K. Céčko je silný antioxidant a vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché, chutné a pritom zdravé: Pozrite si VIDEO s 3 receptami na smoothie


Sladké ananásovo-banánové smoothie

Suroviny: 2 šálky ananásu, 1 banán, 1,5 šálky kokosového mlieka, hrsť špenátu, ľad alebo voda podľa potreby

Postup: Suroviny dajte do mixéra a mixujte, kým nebude mať smoothie dokonalú konzistenciu.

  • Prečo prospieva srdcu?

Jedna šálka ananásu (165 g) obsahuje 78,9 mg vitamínu C, čo je 131 % odporúčanej dennej dávky. V tomto množstve ananásu sú draslík s horčíkom zastúpené na 5 % ODD. V banáne je okrem draslíka obsiahnutá aj aminokyselina tryptofán – prekurzor serotonínu a vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú lepšie zvládať stres. Kokosové mlieko je zásobárňou kyseliny laurovej, ktorá sa spája so znižovaním hladiny cholesterolu a ochranou srdca.


Aké smoothie si doma pripravujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame