Smrtiaca rakovina hrubého čreva: Hrozí vo zvýšenej miere aj vám?

lekárka

Thinkstock.com

Rakovina hrubého čreva a konečníka, alebo kolorektálny syndróm, patrí k najčastejším druhom karcinómov. Neraz sú jeho dôsledky pre ľudí tragické, hoci by nemuseli byť, keby venovali dostatok pozornosti prevencii a pravidelným prehliadkam. Tak ako mnoho iných druhov rakoviny, aj v tomto prípade ide najmä o čo najskoršie odhalenie. Spoznajte rizikové faktory a prispôsobte im svoj prístup k tomuto ochoreniu.

Pri rakovine hrubého čreva hrajú úlohu faktory, ktoré môžeme ovplyvniť a samozrejme aj také, na ktoré vplyv nemáme. V každom prípade je však minimálne dobré vedieť, či je na mieste zbystriť pozornosť a začať s prevenciou skôr.

Ktoré faktory patria medzi rizikové?

  • Zbystrite pozornosť so stúpajúcim vekom

Je to kruté, ale čím viac rokov máte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa rakovina hrubého čreva bude týkať aj vás. Priemerný vek výskytu ochorenia je okolo 60 rokov, riziko však stúpa už po 40. roku života. Vyskytuje sa aj u tridsiatnikov, ale vtedy hrá úlohu skôr genetika. Po päťdesiatke majú ľudia nárok na bezplatné testy na okultné krvácenie každé dva roky. Spraví vám ich váš všeobecný lekár. Využívajte túto možnosť, môže vám totiž zachrániť život.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


  • Nezabúdajte na genetiku

Ak mali vaši rodičia, starí rodičia, či súrodenci rakovinu hrubého čreva, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia aj u vás. Riziko stúpa, ak váš príbuzný z prvej línie dostal rakovinu pred 45. narodeninami a zvyšuje sa ešte viac, ak ňou trpí viac príbuzných. Mali by ste o tejto genéze informovať svojho lekára a začať s prevenciou (kolonoskopia, testy na okultné krvácanie v stolici) už v po 25. narodeninách. Týmto pacientom hradí odporúčané vyšetrenia poisťovňa bez ohľadu na vek.

  • Choroby tráviaceho traktu sú rizikom

Ak vás trápia zápalové ochorenia hrubého čreva (Crohnova choroba, chronická idiopatická proktokolitída) mali by ste opäť zbystriť pozornosť a nechávať sa pravidelne testovať.

  • Mužské pohlavie

Na Slovensku sa rakovina hrubého čreva vyskytuje častejšie medzi mužmi ako medzi ženami.

  • Diagnostikovaná rakovina u žien

Ženy trpiace rakovinou prsníka, vaječníkov či maternice, by mali aspoň raz ročne absolvovať vyšetrenie – test na okultné krvácanie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


  • Cukrovka

Cuktrovkári 2. typu majú o 30% až 40% vyššie riziko ochorenia na rakovinu hrubého čreva ako zdraví ľudia.

Čo môžete ovplyvniť?

  • Polypy liečte čo najskôr

v 90 percentách vzniká rakovina hrubého čreva zmenou z nezhubného polypu sliznice konečníka a hrubého čreva (adenómu). Čas, ktorý táto zmena zaberá,  je dostatočne dlhý na účinné preventívne opatrenia, preto je veľmi dôležité prísť k odborníkovi na kontrolu včas.

  • Upravte jedálniček

Vysoký obsah živočíšnych tukov, málo vlákniny, veľká spotreba červeného mäsa a hlavne spôsob jeho úpravy vyprážaním či údením, zvyšujú nielen cholesterol, ale aj riziko vzniku kolorektálneho karcinómu.


Mohlo by vás zaujímať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


  • Hýbte sa a udržujte vo forme

Nedostatočná fyzická aktivita, sedavý spôsob života a obezita vedú k vyššiemu riziku vzniku kolorektálneho karcinómu.

  • Odhoďte cigarety

Vážny rizikový faktor. Fajčenie priamo vplýva na vznik kolorektálneho karcinómu, zvyšuje možnosť jeho vzniku a zhoršuje prognózu ochorenia.

  • Doplňte vitamíny

Vyvážený jedálniček, v ktorom sú zastúpené všetky výživné látky, by mal byť samozrejmosťou. Dbajte na dostatočný príjem kalcia, vitamínu D, kyseliny listovej, stopových prvkov a vitamínu C.

  • Alkohol s rozumom

Vysoká konzumácia alkoholu (najmä piva) je rizikovým faktorom kolorektálneho karcinómu.


Snažíte sa o účinnú prevenciu pred rakovinou hrubého čreva? Ako? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame