So soľou opatrne: Môže byť rovnako nebezpečná ako cigarety!

Soľ

sxc.hu

Radi si jedlo prisolíte? Možno tak robíte aj napriek tomu, že viete o škodlivosti prehnaného solenia. Najnovšie výskumy ale dokazujú, že vášmu telu ubližuje podobne, ako keby ste boli silný fajčiar. Priveľkou dennou dávkou soli si môžete dokonca privodiť srdcový infarkt, alebo mozgovú mŕtvicu. Tí ľudia, ktorí solia menej, sa podľa odborníkov dožívajú vyššieho veku!

Priveľa soli škodí tak, ako fajčenie

O tom, že priveľa soli je pre ľudské telo škodlivé, sa vie už pomerne dávno. No to, že jej negatíva sú na porovnateľnej úrovni ako fajčenie jednej krabičky cigariet denne, tak na to sa prišlo len teraz. Táto informácia sa pritom najviac dotýka hlavne starších ľudí, ktorí sú viac zvyknutí prisoľovať, a tiež sú už omnoho náchylnejší na kardiovaskulárne  problémy ako mladšie ročníky. Okrem problémov so srdcom, zaťažujete nadmerným solením obličky a tiež si „pomáhate“ napríklad aj k cukrovke.

Soľ nad zlato. Alebo nie?

Aj keď naše telo soľ ku svojmu fungovaniu nevyhnutne potrebuje, malo by sa dodržiavať maximálne denné množstvo. No to je neraz dosť ťažké dodržať, pretože soľ sa nachádza takmer vo všetkom – je ukrytá napríklad v chlebe, šunke, syre, polievkach, hlavnom jedle, mäse a neraz dokonca aj v minerálke. Ako si teda ustrážiť odporúčané denné množstvo prijatého sodíka a neškodiť tak zbytočne svojmu telu? Riešením je dávať si pozor nato, čo ste zjedli a mať prehľad o tom, koľko sodíka ste počas dňa už prijali.


Tiež by vás mohlo zaujať: Soliť či nesoliť: Spoznajte tú správnu mieru!


Čítajte informácie na obaloch

Obal každej potraviny musí obsahovať informácie o svojom obsahu. Vás by mal zaujímať obsah sodíka. Ak si budete počas celého dňa počítať jeho množstvo, ľahko zistíte, koľko ste ho skonzumovali a kedy sa už blížite k odporúčanej dennej dávke. Toto množstvo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) stanovené na 2000 miligramov denne. Americkí vedci sú ešte o čosi prísnejší a odporúčajú denne skonzumovať len 1500 miligramov sodíka. Ak prekročíte odporúčané množstvo dvojnásobne, ste ohrození rovnako ako tuhí fajčiari, ktorí vyfajčia krabičku cigariet denne.

Bez presoľovania budete žiť dlhšie

Americkí vedci tiež prišli na to, že ľudia, ktorí dennodenne jedia presolené jedlá, majú asi trikrát vyššie riziko, že dostanú mŕtvicu alebo infarkt. Viac ako odporúčané množstvo sodíka totiž zvyšuje krvný tlak, čo môže u starších ľudí zapríčiniť srdcovo-cievne komplikácie a privodiť život ohrozujúce stavy. Je teda najvyšší čas na to, aby ste soľ obmedzili len na odporučenú dennú dávku.

Do stravy pridajte zeleninu a viac ovocia

Pre vaše zdravie je veľmi dôležité, aby ste denne konzumovali viac čerstvej zeleniny a ovocia. Pri obede si namiesto slaných hranolčekov doprajte radšej zeleninový šalát. Večer pri pozeraní televízie či čítaní knihy, si namiesto rozbalenia slaných lupienkov radšej ošúpte pomaranč, či zjedzte jablko. Prospejete tak nielen vášmu zdraviu, ale aj štíhlej línii a vy sa navyše budete cítiť sviežo a plní energie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Solíte priveľa? Pozor, môžete prísť o rozum


Morská či stolová soľ ?

Podľa najnovších štúdií sú všetky druhy soli nezdravé rovnako. Hit v podobe kupovania výlučne morskej soli sa tak prenesie namiesto vášho zdravia asi len do vašej peňaženky. Klasická stolová soľ je totiž taktiež produktom oceánov, ktoré sa kedysi nachádzali na území, ktoré už dnes pokrýva súš. Rozdiel je v podstate len v názve. Morská soľ môže navyše obsahovať iba určité prídavky minerálov, napríklad železa alebo zinku, podľa oblasti z ktorej pochádza a ktoré jej dodávajú inú vôňu a chuť. 


Máte tip, ako prestať soliť? Poraďte ho aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame