Špeciálne pre dámy: 6 potravín, ktoré zlepšia váš sexuálny život

Nešťastná dáma

thinkstockphotos.com

Mnohé ženy sa pasujú s náladovosťou, podráždenosťou, vaginálnou mykózou, infekciami močových ciest či vaginálnou suchosťou, ktoré do značnej miery ovplyvňujú intímny život.

Sexuálnu nepohodlnosť možno zmierniť aj pravidelnou konzumáciou niektorých potravín, ktoré majú vplyv nielen na náladu, ale aj intímne zdravie ženy. Ktoré sú to?

1. Kvalitný biely jogurt pomáha predchádzať vaginálnej mykóze

Pravidelnou konzumáciou kvalitných bielych jogurtov (bez pridaného cukru) bohatých na probiotické kultúry, možno eliminovať výskyt vaginálnej mykózy. Tá vzniká hlavne v dôsledku premnoženia kvasinky Candica albicans, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene. Živé jogurtové kultúry pomôžu v tele udržať rovnováhu zdravých baktérií a zabránia vzniku nepríjemného svrbenia, sčervenania a výtoku. Vhodné je aj acidofilné mlieko, kefír či nepasterizovaná bryndza.

2. Koreň maca má pozitívny vplyv na libido

Koreň maca je prírodným doplnkom, ktorý využívali ako afrodiziakum už Inkovia. Je bohatý na kvalitné sacharidy, bielkoviny, vlákninu a tiež prospešné mastné kyseliny. Z vitamínov sú zastúpené hlavne vitamíny zo skupiny B, vitamín C a E. Nechýbajú ani minerály a stopové prvky v podobe vápnika, draslíka, železa a mnoho ďalších látok.

Podľa štúdie publikovanej v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine môže koreň maca pozitívne ovplyvniť sexuálnu túžbu, ak sa užíva aspoň šesť týždňov v množstve 1,5-3 g denne.

Niektoré z pozitív koreňa maca:

  • stovky rokov sa využíva v alternatívnej medicíne na podporu libida a plodnosti
  • zmierňuje ťažkosti v klimaktériu
  • je významný adaptogén, teda zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu
  • zmierňuje strach a úzkosť
  • posilňuje imunitný systém

Mohlo by vás zaujať: Skvelé mandle: Pomáhajú pri chudnutí, chránia pred cukrovkou a srdcovými chorobami


3. Tučné ryby sú zdrojom omega-3 mastných kyselín

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny majú významné protizápalové vlastnosti a tiež značne vplývajú na náladu. Pomáhajú udržiavať psychickú pohodu v stresových situáciách. Prospievajú tak k navodeniu nálady na intímne chvíle aj po náročnom dni.

Bohatým zdrojom omega-3 tukov sú hlavne losos, makrela, sardinky či tuniak, teda ryby pochádzajúce hlavne zo studených vôd. Podľa odporúčaní treba zjesť týždenne aspoň 2 porcie rýb bohatých na tieto prospešné mastné kyseliny.

4. Brusnice eliminujú zápal močových ciest

Ak trpíte opakovane zápalmi močových ciest, brusnice by mali byť vo vašom jedálnom lístku zastúpené pravidelne. Môžete si z nich pripraviť šťavu, čaj alebo ich konzumovať sušené. Tieto drobné bobuľky sú nabité látkami, ktoré majú schopnosť popasovať sa s nežiaducimi baktériami v močových cestách vyvolávajúcich zápal.


Mohlo by vás zaujať: Takmer zabudnutá pohánka: Je pre vaše telo bombou plnou zdravia


5. Pohánka na PMS

Predmenštruačný syndróm sa u mnohých žien vyskytuje niekoľko dní pred menštruáciou. Je spojený s náladovosťou, zvýšenou úzkosťou, poruchami spánku či bolesťou brucha a tak niet divu, že mnohé ženy nemajú na sex náladu. Tieto nepríjemné príznaky možno zmierniť konzumáciou potravín bohatých na horčík a vitamín B6. Horčík je hojne zastúpený v pohánke, ale aj v pšene, mandliach, para orechoch či ovsených otrubách. Dobrým zdrojom vitamínu B6 je listová zelenina, banány aji strukoviny.

6. Mandľami proti vaginálnej suchosti

Vaginálna suchosť je jedným zo syndrómov klimaktéria, teda môžu byť za ňu zodpovedné hlavne hormonálne zmeny. Jej výskyt je spojený aj s užívaním niektorých liekov alebo kvasinkovými infekciami. V čase hormonálnych zmien sa ako jeden z prostriedkov na udržanie vlhkosti v pošve javí vitamín E. Tento významný antioxidant je zastúpený v mandliach, pšeničných klíčkoch, tmavej listovej zelenine alebo avokáde.


Dámy, ktoré zo spomínaných potravín si bežne doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame