Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?

Žena

thinkstockphotos.com

Pes je najlepší priateľ človeka. Ľudia to vedeli už oddávna a skutočne, len máloktoré zviera prirastie človeku k srdcu viac ako pes. Je dobrým kamarátom, spoločníkom a postupom času sa pre každého stane právoplatným členom rodiny. Akého psíka si však vybrať, aby bol u vás šťastný a nič mu nechýbalo?

Máte malý byt?

To je kameň úrazu pri zaobstarávaní si psíka u mnohých. Mám malý byt, nemám miesto, nedá sa. Všetko sa dá, len treba výber domáceho miláčika prispôsobiť vašim možnostiam. Budete chcieť nenáročného psíka, ktorému stačí krátka prechádzka okolo bloku panelákov a ktorý nebude štekaním priveľmi otravovať susedov. Preto vyberajte menšie a hlavne pokojnejšie plemená. Medzi ne patria rasy bedlington alebo anglický toy španiel. Vyzerajú roztomilo a hodia sa aj ku menším deťom. Pokiaľ vám o niečo hlasitejšie štekanie neprekáža, vsaďte na osvedčenú čivavu.

Strážca veľkého domu

Ak máte veľký rodinný dom, vyberte si psíka, ktorému urobí radosť veľký výbeh. Na dvor sa hodí aj pes – strážca. Musí jemne nahnať hrôzu, hlasno štekať, no zároveň byť priateľský. Najtypickejším je nemecký ovčiak, rôzne salašnícke plemená, alebo aj taký foxteriér. Pes sa bude mať kde pohybovať, týmto plemenám neprekáža ani chladnejšie počasie. Nemusíte ich ani každý večer púšťať dnu.


Mohlo by vás zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


Pes a dieťa – správna dvojka

Deti majú radi zvieratká a psi zas milujú malé deti. Určite ste videli videá s hrajúcimi sa deťmi a túliacimi sa psíkmi. Malý človiečik aj bez slov dokáže získať verného priateľa na dlhé roky. Musíte si vybrať psa, ktorému nevadí kmásanie, búchanie či občasné kopnutie od dieťaťa. Obľúbené plemená sú boxeri, bígle, bernardíny. Niektoré psy svojich ľudských kamarátov aj chránia. Kúpiť dieťaťu psa určite nebude chybou.

Športujete? Váš pes môže tiež!

Aktívni ľudia si svoj život nevedia predstaviť bez pohybu. Ani množstvo psov. Už aj na Slovensko prichádzajú nové formy športovania so psom, takzvané kynologické športy. Beh so psom, cyklistika so psom, bežkovanie so psom. Láka vás to? Najideálnejšími sú stredne veľké plemená psov, ktoré obvykle potrebujú najviac pohybu. Typickým zastupiteľom je napríklad sibírsky husky či aljašský malamut. Zabeháte si aj s ovčiakmi, anglickým setrom a dobermanom. Nie je nič lepšie ako mať pri svojej záľube najlepšieho priateľa priamo po boku.

Kamarát pre dôchodcov

Samota na staré kolená je ubíjajúca a každého dôchodcu poteší spoločník s neodolateľným psím pohľadom. Takýto psík by nemal byť príliš náročný, mal by sa rád túliť a nemal by potrebovať pridlhé prechádzky. Vyberajte buď z veľkých, alebo malých plemien. Tie sú na pohyb menej náročné ako stredne veľké. Vhodným bude shih-tzu, pekinské palácové plemená, či maltézák. Sú prítulné, radi ležia a budú vám robiť spoločnosť po dlhé roky.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Ste často mimo domu? Nemusí to byť prekážkou

Ráno skoro vstávate aby ste šli do práce a vraciate sa až večer? Pravdepodobne neuvažujete o kúpe psa no ak predsa, sú isté plemená, ktoré sa so samotou dokážu vysporiadať o niečo lepšie. „Samotármi“ psieho sveta sú papilon, labrador, či aljašský malamut. Samozrejme, aj im sa musíte venovať, preto by ste mali kúpu psíka dobre zvážiť.

Pre milovníkov spoločnosti

Možno by ste to nepovedali, ale aj medzi psami sa nájdu „extroverti“, ktorí milujú spoločnosť a nových ľudí. Potom si vyberte amerického kokeršpaniela, francúzskeho buldoga, írskeho setra, sibírskeho huskyho. Sú temperamentné, milé a prítulné. Nebudete sa musieť báť toho, že novú návštevu váš miláčik vystraší štekotom, nebodaj pohryznutím.


Máte doma psíka? Aké plemeno? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame