Starnutie kože – ako proti nemu bojovať v menopauze?

ženská tvár

Thinkstock.com

Pribúdajúci vek a expozícia kože vonkajším vplyvom sa neúprosne podpisujú pod zmeny ktoré sa na koži vytvárajú. V priebehu chronologického starnutia kože (vnútorného) sa s pribúdajúcimi rokmi koža postupne viac a viac stenčuje.

Vplyvom gravitácie začne ochabnutá koža klesať v rôznych záhyboch, ovísajú ústne kútiky, prehlbujú sa normálne výrazové línie. Na čele sa tvoria hlboké vrásky, ktoré sú prejavom zvýšeného svalového tonusu. Rozsah týchto zmien je závislý od veku, genetickej dispozície a hormonálnych zmien. Na druhej strane však koža starne aj vplyvom škodlivín z nášho životného prostredia. Tento typ starnutia kože sa volá fotostarnutie alebo vonkajšie starnutie. Pod vzniknuté zmeny sa podpisuje najmä slnečné žiarenie, stres, toxické vplyvy, fajčenie aj nesprávna výživa. Pri starnutí vplyvom vonkajšieho prostredia sa na koži vytvárajú jemné vrásky, koža získava drsný vzhľad, má žltú farbu, tvoria sa bledé a pigmentové fľaky, rozširujú sa cievky a neskôr aj nádory kože.

Vedci hľadajú spôsoby, ako spomaliť a oddialiť starnutie kože

Medzi hlavné strategické postupy patrí prevencia starnutia kože jej ochranou pred nadmerným slnečným žiarením. Okrem rozumného chovania sa voči slnečnému žiareniu to znamená používanie kvalitných prípravkov s ochrannými faktormi proti slnku po celý rok. Ďalšie kroky závisia od charakteru zmien, ktoré sa na koži už vytvorili, od stupňa postihnutia a od veku. Je dôležité vždy používať prípravky určené pre konkrétne vekové kategórie, nakoľko stupeň a charakter postihnutia starnúcej kože sa vekom mení. Asi k najvýraznejším zmenám na koži dochádza v menopauze. V tomto období klesajú hladiny ženských hormónov – estrogénu a progesterónu, pričom hladiny mužských hormónov – androgénov zostávajú rovnaké. Tieto hormonálne zmeny ovplyvňujú nielen vzhľad kože, ale aj mnohé funkcie. Dochádza ku zníženej tvorbe mazu, k poruche bariérovej funkcie kože a jej stenčeniu. Kým u mužov sa koža stenčuje o 1% každý rok je u žien hrúbka kože približne rovnaká až do menopauzy. Pri zníženej tvorbe estrogénov v tomto období je stenčenie kože potom veľmi rýchle až dramatické.

MUDr. Eva Rasochová – Dermatologička a primárka kožného oddelenia vo fakultnej nemocnici

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, www.vichy.sk/PR článok
Odporúčame