Problémy so štítnou žľazou: Niektoré potraviny dokážu narobiť ešte viac škody, toto nejedzte!

Máte problémy so štítnou žľazou? (Zdroj: GettyImages)

Problémami so štítnou žľazou trpí približne každý piaty Slovák. U žien sa táto porucha vyskytuje častejšie ako mužov. Obrazne ho nazývame aj problém „malého telieska v tvare motýľa“.

Prostredníctvom hormónov ovplyvňuje fungovanie mnohých orgánov a systémov v tele. Má metabolický účinok, čiže pôsobí na nervový systém aj svalstvo. Taktiež stimuluje rast a vývoj. Porucha štítnej žľazy neohrozuje samotný život postihnutej osoby. Vo väčšine prípadoch je príčinou duševných porúch či porúch srdca a ciev.

Medzi príznaky patrí nervozita aj kolísavá váha

Pri nesprávnej činnosti štítnej žľazy sa u pacientov najčastejšie objavujú únava, celková vyčerpanosť a neprimerané zmeny telesnej hmotnosti. Rovnako sa môže prejavovať zhoršenou kvalitou vlasov a ich vypadávaním. K príznakom tiež patria zvýšená, neustála nervozita a nadmerná citlivosť, trasenie, nespavosť, vypuklé oči, nadmerné potenie, svalová slabosť, ale aj poruchy vyprázdňovania. U žien môžu byť problémy sprevádzané aj poruchami menštruačného cyklu.

To, že štítna žľaza nefunguje správne, vie lekár presne určiť z výsledkov laboratórnych testov. „Odborné vyšetrenie odporúčame absolvovať nielen pacientom, ktorí majú predispozíciu poruchy štítnej žľazy, teda sú geneticky zaťažení, ale každému pacientovi, u ktorého dlhšie pretrvávajú niektoré príznaky tohto ochorenia,“ dodala všeobecná lekárka Andrea Vargová. Vyšetrenie funkcie štítnej žľazy sa realizuje pomocou laboratórnych parametrov z krvi, zmerania krvného tlaku a pulzu či ultrazvukového vyšetrenia štítnej žľazy.

Stav zlepšujú bielkoviny aj zdravé tuky

Pozitívum pre liečbu je príjem väčšieho množstva proteínov. Bielkoviny majú schopnosť prenášať hormón štítnej žľazy do tkanív. Ich pridanie do jedla napomáha k normalizovaniu jej funkcii. Zdravé tuky sú takisto základ. Pri ich nedostatku v našom tele môže nastať nerovnováha, ktorá sa týka práve hormónov žľazy. Tieto tuky nájdete v potravinách, ako olivový olej, avokádo, ľanové semienko, orechy či kokos.

Organizmus si vyžaduje prínos vitamínu D, omega-3 nenasýtených mastných kyselín, medi, jódu i vitamínu A. Pri ich nedostatku sa symptómy štítnej žľazy môžu zhoršiť. Strava bez lepku je tiež skvelá voľba. Dôvodom je to, že lepok v mnohých prípadoch môže navýšiť autoimunitné útoky na štítnu žľazu.

Na tieto potraviny by ste si mali dať pozor, spôsobujú opuchnutie štítnej žľazy: brokolica, kapusta, kel, reďkovka, špenát, arašidy, jahody, sója.

Zdroj: TASR
Odporúčame