Stop ochabnutým pažiam! Vráťte im tvar s týmito jednoduchými cvikmi bez činiek

Žena

gettyimages

Šaty a topy s ramienkami ste odložili hlboko do skrine. Miesto toho si kupujete blúzky so širšími rukávmi a tuniky netopierieho strihu. Stratili ste totiž odvahu odhaľovať svoje ramená a paže, lebo jasne vidíte, aké zmeny na nich nastali a nepáči sa vám to. Ochabnutá koža na pažiach trápi mladšie i staršie ročníky, no v každom veku s ňou môžete niečo urobiť, vďaka čomu budú mať paže krajší a pevnejší tvar.

Prečo sa paže menia?

Za všetkým hľadajte čas a hormonálne zmeny. S pribúdajúcimi rokmi sa znižuje percento svalovej hmoty v tele a zrejme každý vie, že na pažiach máme biceps a triceps. Zmenám sa teda nevyhnú ani tieto dva dôležité svaly, ktoré nielenže určujú tvar hornej polovice vašich rúk, ale sú aj základom sily, ktorú v rukách máte.

Okrem veľkosti svalov je tu i koža. Počas života prejdete viacerými váhovými zmenami, na ktoré koža musí zareagovať. Ak v sebe nemá dostatok kolagénu a elastínu, nestíha sa prispôsobovať.

U žien v období menopauzy dochádza k prírastku hmotnosti. Tuk sa zvykne ukladať aj oblasti ramien a toto zmohutnenie je viditeľné. Sprevádzať ho môžu prejavy celulitídy (áno, aj na ramenách) alebo trhlinky na koži – strie.

Keďže spojivové tkanivo, svalstvo a koža už dávno nie sú ako u 20-ročnej slečny, mnohé ženy vyľaká to, že tuk sa hromadí nerovnomerne. Pôsobením gravitácie najmä v spodnej časti a prítomné sú i rôzne hrudky tuku. Menej svalstva, nižšia pevnosť kože, oslabené podkožné tkanivá a zrazu sa na vás zo zrkadla škerí “hompáľajúci nevzhľadný lalok.”

Poďte si zacvičiť

Dostať ramená do lepšej formy môžu aj celkom jednoduché cviky. Nebudú mať len estetický význam, zlepší sa aj pohyblivosť rúk a sila v rukách. Ak sa teraz cítite silná ako mucha, ktorú unaví menšia taška s nákupom, s týmito cvičeniami môžete svoju kondíciu a samozrejme i vzhľad vylepšiť. Nebudú to cvičenia s ťažkými činkami, ani vo vysokom tempe, pri ktorých by ste si mohli ublížiť. Upozorňujeme však, že pokiaľ máte dlhodobé problémy s ramenným kĺbom alebo chrbticou, poraďte sa radšej so svojím ošetrujúcim lekárom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás podkožný tuk v oblasti paží? Zbavíte sa ho vďaka týmto cvikom


Základný cvik

Tento cvik isto veľmi dobre poznáte. Chodidlá dajte na šírku ramien a ruky rozpažte do priamky. V tejto polohe začnite celými rukami v pomalých pohyboch krúžiť. Vykonajte 5 krúžení v smere hodinových ručičiek, 5 krúžení v protismere. Pohyby takto striedajte minimálne v 3-4 sériách. Ak budete cvičiť pravidelne, časom zvládnete aj dlhšie krúženie a náročnosť môžete zvýšiť tak, že do dlaní uchopíte plné pollitrové fľašky (alebo aj väčšie). Precvičujete nielen svaly rúk, ale pôsobíte i na svaly hrudníka a hornej časti chrbta. Ak máte stuhnutú šiju, krk a ramená, cvičenie môže byť spočiatku bolestivé. Preto sa odporúča pred tréningom zaradiť pár cvikov na rozhýbanie a uvoľnenie krku.

Plávanie na suchu

Ľahnite si bruchom na zem. Ak je podlaha príliš tvrdá, použitie podložku na cvičenie alebo deku. Budete napodobňovať pohyby pri plávaní, no veľmi spomalené, aby ste si neublížili. Zodvihnite pravú vystretú ruku a ľavú vystretú nohu do výšky aspoň 15-20 cm nad podložkou. Ľavá ruka a pravá noha môžu zostať na zemi. Po dvoch výdychoch vymeňte strany – zodvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Cvičenie zopakujte 10-krát pre každú stranu. Postupom času sa môžete vo výdrži vylepšiť, zotrvať po dobu viac ako dvoch výdychov a vtedy pridajte jemné kmitanie zdvihnutých končatín smerom hore-dole. Okrem spevnenia svalov ramien a paží, pôsobíte aj na svaly zadku a zadnej časti stehien a navyše spevňujete svaly jadra a zlepší sa držanie tela.


Mohlo by vás zaujímať: Leto je za rohom, zamakajte na svojej postave: Super zadok na počkanie, ktorý ohúri mužov


Oberanie čerešní

Postavte sa chodidlami blízko pri sebe. Striedavo dvíhajte ruky nad hlavu a napodobňujte oberanie čerešní. Ruka by pri pohybe smerom dolu mala prísť až po úroveň bokov. Chrbát pri tom držte rovno. Zopakujte 15-krát pre každú ruku v dvoch sériách. Ak si trúfate na ťažšiu verziu – môžete zároveň precvičiť aj lýtka a to tak, že pri natiahnutí ruky smerom hore “k čerešniam” sa zdvihnete na špičky a s vracajúcou sa rukou klesnete na chodidlá.

Krúženie ramenami pred sebou

Pri prvom cviku sa krúži rozpaženými rukami v jednej výške. V nasledujúcom cviku vystrite ruky so zaťatými dlaňami pred seba vo výške bokov. Začnite vykonávať malé krúživé pohyby smerom rukami k sebe. Ruky počas krúženia postupne zdvíhajte pred sebou až do pozície nad hlavu. Počas jednej trasy by ste mali vykonať 7-10 krúžení. Cesta späť bude náročnejšia – zmeňte smer pohybu a vykonajte rovnaký počet krúživých pohybov pred telom, tentokrát smerom k bokom. Zopakujte 4-5 krát. Cvičenie preverí aj váš chrbát, preto postupujte opatrne. Ak to pôjde bez problémov, uchopte do rúk 2 plné pollitrové fľaše.


Cvičíte? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame