Strach zo spánku, pupku či farieb: Čoho všetkého sa môžeme báť?

Žena

thinkstockphotos.com

O klaustrofóbii sme asi počuli už všetci, na svete však existujú ľudia s oveľa vycibrenejšími fóbiami. Niektoré z nich sú takmer neuveriteľné a život s nimi až nepredstaviteľný – presvedčte sa sami!

Nevysvetliteľný a pretrvávajúci strach z niektorých situácií, predmetov, činností a živých bytostí, či už ide o ľudí alebo zvieratá: to je fóbia, čiže chorobný a neúmerný strach z niečoho, čo síce nepredstavuje reálnu hrozbu, ale vedie k iracionálnemu správaniu toho, kto ňou trpí.

Nič iné ako čierna a biela

Chromatofóbia je strach z farieb. Ten, kto ňou trpí, by chcel vidieť svet len v bielej a čiernej, pretože farby sú pre neho skutočným zdrojom utrpenia. Ako mnohé iné fóbie je aj táto vyvolaná nevedomým spájaním farby alebo farieb vôbec s traumatickou udalosťou a vzniká teda ako obranný mechanizmus. Osoby, ktoré sú ňou postihnuté, sa môžu obávať všetkých farieb alebo len jedinej.

Len nezaspať!

Na rozdiel od nespavosti existuje somnifóbia, kedy je postihnutá osoba doslova terorizovaná myšlienkou, že zaspí, pretože je presvedčená, že sa už nikdy neprebudí a že v spánku zomrie, či sa desí straty kontroly počas spánku. Táto fóbia, vyvolaná traumatickým zážitkom alebo s genetickou dispozíciou, sa prejavuje v podstate podobne ako panika.


Mohlo by vás zaujať: Valeriánske kvapky: Pomôžu vám pri problémoch so spánkom aj proti migréne


Najväčšia obava – vlastný pupok

Strach z vlastného pupku je len ťažko uveriteľný, ale ten, kto ním trpí, má naozaj strach z vlastného tela. V ťažkých prípadoch sa taká osoba obáva, že jej z brucha vylezú vnútornosti.

Ani pápeža fóbia neobchádza

Vzácna je fóbia z pápeža, ktorá vedie k tomu, že sa človek hrozí každého predmetu, ktorý nejakým spôsobom súvisí s pápežom. Príčiny takejto fóbie záhadné, ale zdá sa, že to súvisí s prežitou traumou súvisiacou nejako s pápežským úradom či s Vatikánom. Fóbia sa prejavuje potením, dýchacími ťažkosťami, závratmi a nevoľnosťou.

Hrozivý Santa Claus

Kto by si pomyslel, že Santa Claus môže so svojími bielymi fúzmi budiť hrôzu? Fóbia z fúzov je väčšinou spojená s nedostatočnou osobnou hygienou alebo pramení z pretrvávajúcich predstáv záporných postáv s fúzmi z kníh nášho detstva.


Mohlo by vás zaujať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Cesnak ako symbol upírov?

Mnoho ľudí nemá v obľube cesnak v jedle, ale stáva sa veľmi zriedka, aby táto zelenina budila skutočnú hrôzu, Ide o alliumfóbiu čiže strach z cesnaku. Tento neodôvodnený strach navodzuje predstavy z hororového filmu o upíroch, proti ktorým sa cesnak užíval.

Plešatosť môže byť naozaj fóbia

Rovnako ako v prípade fúzov alebo pápeža je aj peladofóbia, strach z plešatých ľudí, spojená s traumatickým zážitkom s účasťou holohlavej osoby. Spomienka na taký zážitok vyvoláva ešte dnes hrôzu.

Keď je problém spraviť krok

Ambulofóbia je ničím nepodložený strach z chôdze, ktorý mohol vzniknúť v dôsledku nejakej nehody či pádu, ale môže súvisieť s chorobou, pri ktorej pacient pri státí či chodení pociťuje bolesť.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine


Cudzie slová radšej nie!

Hrôza z dlhých a málo používaných slov sa prípadne nazýva hipopotomonstrosesquipedaliofóbia. Postihnutá osoba hrôzu z toho, že také slovo zle vysloví a tým sa zosmiešni.

Nevychovanosť alebo fóbia?

Chorobný strach z pohľadu priamo do očí sa nazýva ommatofóbia. Je považovaná za fóbiu sociálnu, pretože sociálne vzťahy vyžadujú práve priamy očný kontakt. Ak postihnutý nehľadí do očí toho, ku ktorému sa obracia, považuje sa to za nevychovanosť. Táto fóbia vzniká z traumatického zážitku týkajúceho sa očí, napríklad zranenia očí či straty oka.

Jedna za všetky…

Strach zo všetkého sa nazýva panofóbia. Kto trpí touto psychickou odchýlkou, hlboko sa desí strachu samého, čiže má strach, že bude mať strach. Pociťuje hmlisté a pretrvávajúce ohrozenia neznámym zlom. Často ide o druhotný príznak schizofrénie.


Trpíte vy alebo niekto z vašich blízkych nejakou fóbiou? Napíšte o nej ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame