Štyri šetriace tipy: Využite ich pri nákupe či v domácnosti aj vy!

Ruka

sxc.hu

Zimné mesiace sú dobrou príležitosťou ako usporiť nemalé finančné prostriedky. Aj vzhľadom k tomu, že Vianoce klopú na dvere, sa teraz zíde každé euro. Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavých tipov, ktorými sa určite oplatí inšpirovať.

1. Nedajte sa nachytať a „neodolateľné“ ponuky si najprv premyslite

Vianočné akcie majú neodmysliteľné miesto predovšetkým v ponukách mobilných operátorov. Stretnúť sa s nimi môžete už v týchto dňoch. Veď čo môže byť lepším darčekom pod stromček ako nový mobil alebo výkonný notebook? Dostanete ho za euro a v balíku máte aj mimoriadne výhodné služby. Aspoň tak vám to bude prezentovať dobre vyškolený predajca.

Nenechajte sa však opantať blížiacou sa sviatočnou atmosférou. Vianoce sú síce iba raz do roka, no viazanosť, počas ktorej budete musieť platiť, štandardne trvá 24 mesiacov. Dajte si pozor hlavne na zvýhodnené ceny zariadení. Vždy porovnajte všetky ponuky operátorov a zároveň zvážte aj kúpu v obchode v hotovosti či na splátky.


Mohlo by vás zaujímať: Šetriť neznamená mať menej: Vyskúšajte tieto tipy aj vy!


2. Nakupujete cez internet? Nájdite najlepšiu cenu

Atraktívne vianočné akcie môžu priniesť aj internetové obchody (takzvané e-shopy). Chcete zistiť, ktorý z nich ponúka daný produkt najvýhodnejšie? Využite porovnávač cien – medzi najobľúbenejšie patrí Heureka.sk, Najnákup.sk či Pricemania.sk. Vďaka porovnávačom si nemusíte v prehliadači otvoriť množstvo webstránok, keďže všetky potrebné informácie nájdete pokope.

Pri každom e-shope nájdete taktiež jeho hodnotenia od zákazníkov. Môžete si tak urobiť prehľad, kde sa dá bezpečne nakúpiť. Nájdu sa totiž aj podvodné firmy, ktoré sa snažia zaujať nízkou cenou, no tovar dodajú v poškodenom stave, alebo v horšom prípade ho nedodajú vôbec.


Mohlo by vás zaujímať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


3. Navštívte banku a jednajte

Máte pocit, že už nemáte kde ušetriť? Často zabúdame práve na správcov našich osobných financií – banky. Tie nezostávajú stať na mieste a svoje ponuky obmieňajú aj niekoľkokrát do roka. Držte s nimi krok. Zistite si, či by vám niektorý z balíkov služieb nevyhovoval viac. Ak máte viac účtov, tých nepotrebných sa čo najskôr zbavte. Okrem ušetrenia niekoľkých eur získate aj väčšiu prehľadnosť.

Zobrali ste si hypotéku? Porovnajte si aktuálne úrokové sadzby. Ak vám banka nedá dobrú ponuku, môžete zvážiť prenos úveru ku konkurencii. Princíp je jednoduchý – novým úverom splatíte starý. Dnes už takýto krok nie je vôbec výnimočný.

Nič sa nedá robiť, internet sa prediera do každej oblasti života. Začnite používať internet banking. K svojim financiám budete mať prístup kedykoľvek z pohodlia domova. Navyše zvyčajne ušetríte na poplatkoch za transakcie. Nejaké to euro môžete usporiť aj výmenou šeku za elektronickú faktúru. Dnes je možné týmto spôsobom platiť za množstvo služieb – od televízie až po plyn.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete kúriť takmer zadarmo? Stavte na rýchlorastúce dreviny!


4. Pripravte sa na zimu

Slováci postupne začínajú s vykurovaním svojich príbytkov. Nepremeškajte poslednú šancu odstrániť netesnosti na oknách a dverách. Stále nemusí byť neskoro ani na servisnú prehliadku kotla. Počas chladných dní sa snažte vetrať intenzívne a krátko. Pozornosť venujte tiež radiátorom. Ak je to potrebné, odvzdušnite ich. Odstráňte tiež všetky prekážky, ktoré by mohli brániť prúdeniu tepla.


Aké ďalšie efektívne šetriace tipy používate vy? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu
Odporúčame