Sušička na bielizeň: Aké sú jej výhody a nevýhody?

Pranie

thinkstockphotos.com

Ručné pranie je už dávno minulosťou. Priemyselná revolúcia priniesla do každej domácnosti šikovného pomocníka, ktorý ušetrí mnoho cenného času – práčku. Asi žiadna rodina si bez nej svoj život nevie predstaviť. So sušením bielizne nám však ešte stále po väčšine pomáhajú naše ruky, vešiame, skladáme, žehlíme, a to aj viac krát do týždňa.

Už dlhšie si však môžeme nechať viac času pre príjemnejšie činnosti a prácu so sušením nechať na sušičku. Stojí to ale za vyššiu spotrebu?  Nezaberie zbytočne veľa ďalšieho miesta? Bude bielizeň tak pekne voňavá, ako keď ju vysušíme na slnku a čerstvom vzduchu? Aké má tento domáci pomocník výhody a nevýhody?


Mohlo by vás zaujímať: Spoznajte čaro sušičky bielizne: Aké su jej výhody a ako vybrať tú naj?


Výhody:

Viac času: Aj keď vás starostlivosť o domácnosť baví, vždy sa nájde niečo zaujímavejšie ako vešanie bielizne.

Menej žehlenia: Procesy v sušičke spôsobia, že je bielizeň nadýchanejšia, jemnejšia a poddajnejšia. Na žehlenie vám tak ostanú len tie náročnejšie kúsky. Podmienkou ale je, že bielizeň budete skladať čo najrýchlejšie po ukončení sušenia. Ak ju necháte v bubne do nasledujúceho dňa, bude dosť pokrčená.

Ničí alergény: Sušičky majú vo veľkej obľube alergici. Spoľahlivo totiž ničí všetky baktérie, filter šikovne zachytí prach, peľ a zvieracie chlpy. Veľký rozdiel oproti sušeniu na slnku, pri ktorom sa týchto neobľúbených pasažierov, len tak ľahko nezbavia.

Bielizeň rýchlo k dispozícii: Určite sa vám stalo, že ste poobede prišli na to, že šaty, ktoré si chcete večer obliecť, treba vyprať. Nemožné? So sušičkou to s prehľadom stíhate.

Osvieženie: Sušičky prinášajú bonus pre fajčiarov a ľudí navštevujúcich zafajčené podniky.  Čisté, len zasmradnuté oblečenie sa dá ľahko osviežiť programom typu „refresh“. Zbaví zápachu dymom nasmradnuté šaty a naviac ich nadýcha.

Nevýhody

Počiatočné náklady: Už len samotný nákup tohto spotrebiča vás vyjde na niekoľko sto eur.

Spotreba: Väčšina sušičiek nepatrí k spotrebičom s najnižšou spotrebou. V porovnaní s nulovou spotrebou rozkladacieho vešiaka alebo šnúry na vešanie zvýšenie vašej spotreby určite nastane. Moderné sušičky minú za jeden cyklus asi toľko energie ako práčka.

Hluk: Rovnako ako práčku je sušičku v domácnosti počuť. Je potrebné s tým počítať.

Miesto: Nájsť ideálne miesto na sušičke nie je vždy najjednoduchšie, hlavne ak nemáte dostatočne veľkú kúpeľňu.

Triedenie: Niektoré veci nie sú vhodné na sušenie v sušičke.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný pach z práčky či umývačky riadu: Ako si s ním poradiť? 


Rada na záver: kam sušičku umiestniť?

Ak máte dostatočne veľkú kúpeľňu máte po probléme. Asi najideálnejším umiestnením sušičky je priestor nad práčkou. Vhodná je aj komora, prípadne šatník. Rátajte však s hlukom, ktorý sušička pri používaní robí a umiestnite ju tak, aby vás nerušila či už pri práci alebo odpočinku. Neodporúča sa umiestnenie v chladnejších priestoroch, tieto spotrebiče, pre čo najlepšie a najdlhšie využívanie potrebujú teplotu vzduchu minimálne 10°C.


Používate sušičku na bielizeň? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame