Svetlá v interiéri: Pre dobrý zrak aj skvelú atmosféru!

svetlo

sxc.hu

Hoci sú moderné svietidlá dnes už vyslovene dizajnérskou záležitosťou, netreba zabúdať ani na ich primárnu funkciu – náležitú dávku svetla na primeranom mieste a v správnom čase. Viac ako požiadavkám súčasných trendov by ste v súvislosti s osvetlením mali myslieť predovšetkým na výsledný efekt. Viete však, kde je ostré svetlo nevyhnutné a kde si, naopak, vystačíte s dekoratívnymi bodovými svetlami? Zistite, ktoré kúty domácnosti potrebujú svetlá viac, ktoré menej a kde vládne kompromis.

Čaro svetla

Umelé svetlo nie je len nevyhnutnou súčasťou civilizácie, ktorá sa vo večerných hodinách ponorí do tmy. Tak ako množstvo slnečného žiarenia aj intenzita osvetlenia v interiéri dokáže ovplyvňovať našu náladu, tvarovať priestor a nechať vyniknúť dôležitým detailom. Zároveň však platí, že každý z nás vníma svetlo nanajvýš subjektívne. Aj preto osvetlenie obytných častí závisí od množstva faktorov:

  • na aké účely danú miestnosť využívame – inú intenzitu potrebujeme v kúpeľni a celkom inú pri pozeraní televízora
  • koľko denného svetla dokážeme využiť – na severnej strane ho býva najmenej
  • ako na nás vplývajú farby – niektorí ľudia sú na farebné svetlo citliví a vyslovene im prekáža

Vstúpte, prosím

Do predsiene, haly, či verandy sa najviac hodí jeden centrálny zdroj svetla s vyššou intenzitou. Vypínač by mal byť čo najbližšie k dverám, aby sme ho v tme dlho nehľadali. Ak sa vo vstupných priestoroch nachádza veľké zrkadlo, je vhodné doplniť ho dvomi svietidlami s variabilným smerovaním. V chodbách veľmi efektne pôsobia nástenné svietidlá, ktoré môžu byť tlmené. S pribúdajúcimi rokmi však bude kvôli bezpečnosti nutné nainštalovať silnejšiu žiarovku (riziko zakopnutia). Schody v tme vkusne zviditeľnia bodové svetlá. Nemajte však priveľké oči a neinštalujte bodové svetlo na každý schod zvlášť. Sami sa presvedčíte, že osvetliť stačí každý druhý, prípadne každý tretí stupienok (pri nízkych schodoch).


Mohlo by vás zaujímať: Cíťte sa vo svojom príbytku ako doma: Tu sú tipy na zútulnenie interiéru!


Oáza oddychu

Obývačka okrem hlavného zdroja svetla na strope vyžaduje hneď niekoľko ďalších menších „prírastkov“. Pri pozeraní televízora oceníte veľkú stojacu lampu so stmievačom v blízkosti pohovky, nakoľko kvôli únave očí nie je vhodné sledovať obrazovku v úplnej tme. Romantiku dotvorí stolová lampa umiestnená na komode alebo v kúte, ktorý má pre vás osobitý význam. Zaujímavo pôsobí, napríklad, tienidlo s dierkami. Čoraz viac výrobcov obývačkových zostáv nábytku inštaluje ku skleneným poličkám aj LED diódy, ktoré v tme takisto navodia pocit modernosti. Na osvetlenie by ste nemali zabúdať ani v súvislosti s ďalšími prvkami ako akvárium či bodové svetlo upriamujúce pozornosť na obraz, sochu a iné predmety.

Spať aj svietiť, ale nerušiť

Tohto pravidla by sa mala držať každá dvojica v spálni. Kvôli tolerancii potrieb toho druhého, stropné svietidlo nemusí byť intenzívne. Na čítanie by mali mať obaja partneri stolnú lampu na nočnom stolíku. Vyberáte si ráno oblečenie zo vstavaných skríň ešte za tmy? Nainštalujte si na vrch miniatúrne lampičky s automatickým zapnutím pri otvorení šatníka, ktoré osvetlia vnútro skrine, no vašu polovičku nebudú rušiť pri spánku.

Kuchyňa s jedálňou

V tejto miestnosti potrebujeme osvetliť priestor na varenie aj samotné stolovanie. Dominantou by sa preto mal stať luster, ktorý dokonale osvetlí kuchynský stôl (aby sme si videli do taniera). Pri kuchtení oceníte osvetlenie pracovnej dosky umiestnené pod hornými skrinkami linky. Pri výbere LED-kových panelov uprednostnite tie so snímačom pohybu a nastavením režimu, v ktorom sa majú automaticky zapnúť (celý deň alebo len večer – nedostatočné denné svetlo). Nad varnou plochou by malo postačiť svetlo z digestora.


Mohlo by vás zaujímať: Nenápadné klenoty interiéru: Aj kľučky a úchytky môžu pôsobiť štýlovo!


Kúpeľňa

Prvoradá je bezpečnosť. Všetky tienidlá musia byť chránené proti striekajúcej vode, vo vzdialenosti aspoň 60 cm od vane či sprchovacieho kúta. Okolo zrkadla oceníte svietidlá s ľubovoľným smerovaním, to by ale malo byť vo výške 1,8 metra od podlahy. Voľte intenzívnejšie svetlá, ktoré vás ráno dobijú energiou

Pracovňa

Aby sme oči namáhali čo najmenej, alfou a omegou je kvalitná stolná lampa so stmievačom. Tá by mala mať otáčavé rameno s kĺbom a byť maximálne flexibilná. To isté platí aj o mieste, kde najmladší členovia rodiny píšu domáce úlohy alebo študujú.


Máte nejaký tip na osvetlenie interiéru? Aké osvetlenie prevláda u vás doma? Inšpirujte aj ostatných čitateľov v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame