Bozkávate sa s partnerom často? Každodenné nežnosti môžu zachrániť vzťah pred neverou

Každodenný bozk môže zachrániť aj vzťah (Foto: GettyImages)

Nežné gesto patrí k najkrajším prejavom lásky. Vyjadríme ním cit voči našim najbližším, partnerovi, priateľom či rodine. Túžba po nežnostiach u nás pretrváva po celý život. Bozk je spolu s objatím dôležitý, bez ohľadu na vek. Preto sa 6. júla oslavuje Svetový deň bozku. Tento sviatok sa začal sláviť v Británii a budúci rok oslávi svojich tridsať rokov.

Predurčí zrod lásky

Keď sa povie bozk, možno si väčšina z vás spomenie na ten svoj prvý. Práve obdobie dospievania je všeobecne dobou, kedy sa začína experimentovať s nežnosťami. Prvý bozk potom zostáva nezabudnuteľnou spomienkou, pretože sa v ňom skrýva obrovský cit.

Ústa na ústach a pohľad z očí do očí sú mostom, ktorý spája vnútorný svet jedného človeka s druhým. Je to tá najintímnejšie forma kontaktu a predohry láskyVyplýva z neho predzvesť lásky. Ak bozk nefunguje, nepáči sa, alebo nevyvoláva emócie, je nepravdepodobné, že sa niečo časom zmení.

Ak chýba, hrozí nevera

Ako však roky ubiehajú, sexuálna túžba klesá. A práve bozk predstavuje spôsob, ako sexualitu udržať pri živote. „Bozk je prvý krok, z ktorého vychádza sexuálna odpoveď a skrz ktorý sa zapaľuje sexuálna túžba. Tá sa udržiava pri živote s ubiehajúcim časom a zrejúcim vzťahom. Deje sa tak v každom veku. Ak sa partneri už nebozkávajú, ukazuje to na krízu vzťahu, na proces separácie alebo na citový nezáujem partnerov, či už jedného alebo druhého. Často zhasne vnútri páru a rodí sa inde, spoločne s inou láskou,“ vysvetľuje psychiatrička a sexuologička Valeria Randoneová.

Bozkávame sa málo

Letmý každodenný bozk len tak bez dôvodu je však stále vzácnejší. Medzi partnermi je často len predohrou k samotnému sexuálnemu aktu. Inak povedané, nie vždy nás bozkávanie sprevádza po celú dobu vzťahu. „Bozku je často prikladaná významnejšia úloha, magická a alchymická. Pri sexuálnom akte je bozkávanie ľahšie. Bozk necháva na koži a v koži spomienku na takéto spojenie,“ uvádza sexuologička.

Avšak mali by sme naň myslieť aj počas bežných dní. „Keď bozk chýba, partneri sa dostávajú do krízy, či ako sa častejšie stáva, partneri prežívajú krízu a bozk chýba,“ dodáva Valeria Randoneová.

Zdroj: ČTK
Odporúčame