Tá správna výživa pre vaše obličky: Ktoré vitamíny im prospejú?

Žena

thinkstockphotos.com

Obličky – jeden z najdôležitejších orgánov vášho tela. Filtrujú krv, prečisťujú ju a zbavujú vaše telo nebezpečných toxínov. Život bez nich nie je možný. Ľudia, ktorým obličky zlyhajú musia čakať na transplantáciu nových a za ten čas podstupovať nepríjemnú mnohokrát dennodennú dialýzu. Ako sa teda o ne starať, aby vydržali zdravé po celý život?

Ochorenia obličiek sú zákerné tým, že často o nich do poslednej chvíle ani len netušíte. Mnohí nefrológovia už boli svedkami toho, že k nim nejaký pacient prišiel prvý krát s určitým podozrením či problémom a odchádzal rovno na dialýzu. Ochorenie však nevzniklo náhle, ale mohlo sa pomaly a potichu formovalo celé roky. Ani závažné obličkové dysfunkcie sa totiž nemusia dlho prejaviť, dokonca ani bolesťou. A preto keď sa na ne príde, môže byť už ochorenie značne rozvinuté.

Nepodceňujte varovné príznaky

Medzi signály, že sa s vašimi obličkami niečo deje patria:

  • nechutenstvo a chudnutie
  • opuchy
  • bolesti hlavy
  • nespavosť
  • pocity zvýšenej únavy, opotrebovania organizmu
  • celková slabosť organizmu
  • nevoľnosti, hnačky a zvracanie
  • častejšie močenie
  • zvýšený smäd
  • bledosť pokožky

Mohlo by vás zaujať: Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať


Pozor na iné ochorenia

Riziko problémov s obličkami majú najmä ľudia s chronickými chorobami, ktoré obličky dlhodobo poškodzujú. Sú to napríklad vysoký krvný tlak či cukrovka. Rovnako ako môžu byť iné chronické ochorenia príčinou vzniku problémov s obličkami, sú aj ochorenia, ktoré sa označujú ako sprievodné ochorenia obličiek a môžu na problém s nimi naopak poukázať. Medzi takéto zdravotné komplikácie patrí anémia, zvýšená hladina draslíka, kyseliny močovej, poruchy hladín tuku a cholesterolu, zhoršená obranyschopnosť organizmu a vyšší sklon ku infekciám.

Strava urobí veľa

Ak chcete, aby vaše obličky fungovali správne a slúžili vášmu organizmu po celý život, treba venovať pozornosť ich správnej výžive.Nie je to pritom nič ťažké, stačí si zabezpečiť pestrú a zdravú stravu, pretože práve v takej sa vitamíny, ktoré podporujú zdravie obličiek nachádzajú. Existujú také, ktoré napomáhajú správnej funkcii obličiek.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Ktoré sú to a kde ich nájdete?

  • vitamín B6 – na základe štúdie, uskutočnenej v ústave Linus Pauling bolo zistené, že ženy, ktoré užívali viac ako 40 mg. vitamínu B6 mali o 2/3 nižšie riziko vzniku obličkových kameňov, ako tie, ktoré užívali len 3 mg. a menej. Výskumnú vzorku pritom tvorilo až 85 000 žien. Vitamín B6 sa nachádza najmä v pšeničných klíčkoch, hnedej ryži, morčacom a kuracom mäse, losose a krevetách,
  • vitamín D – tento vitamín je jedným z najvýznamnejších, čo sa týka podpory správnej funkcie obličiek. Vďaka nemu sa v obličkách zvyšuje a reguluje aj absorpcia vápnika a fosforu do tela. Dostatok vitamínu D získate pravidelným krátkodobým slnením. Bežnému človeku postačuje 10 – 15 minút na slnku, aby sa u neho vytvoril dostatok tohto vitamínu. V zime je potrebné čerpať z potravinových zdrojov, najmä z rybieho oleja, rybej pečene, rýb, ako napr. sardiniek, lososov, sleďov, alebo z vaječného žĺtka, mlieka, kokosu či kvasníc,
  • vitamín E – tento antioxidant chráni obličky pred účinkami oxidačného stresu a následnými ochoreniami, ktoré z neho vznikajú. Jeho skvelými zdrojmi sú napr. olivy, kukurica, špargľa, pšeničné klíčky, rastlinné oleje lisované za studena, arašidy, mandle, vlašské orechy, ľanové, slnečnicové, tekvicové, aj sezamové semienka, ale aj kel a špenát,
  • vitamín C – pôsobí podobne antioxidačne, ako vitamín E, pričom zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu. Pomáha tak chrániť aj vaše obličky. Najcennejšími zdrojmi vitamínu Ccitrusové plody, červená paprika, kiwi, ananás, čierne ríbezle, jablká, jahody, broskyne, petržlen, brokolica, kapusta, zemiaky, aj paradajky.

Mohlo by vás zaujať: Veľký prehľad vitamínov: Na čo slúžia a kde ich nájdete?


Snažíte sa dbať o svoje obličky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame