Tablety majú čoraz viac fanúšikov: Stanete sa jedným z nich aj vy?

tablet

SITA

Kráčať s dobou, ktorej hlavným znamením je neustály, rýchlo sa rozvíjajúci technologický pokrok, môže byť na jednej strane zložité. Ale na strane druhej, čo môže byť jednoduchšie ako jediným dotykom ovládať minipočítač a spestriť si tak nielen pracovný život, ale aj bežné povinnosti či voľný čas?

Dnes sa tablety stali doslova módnym hitom. Na výber je stále viac a viac značiek, veľkostí a dokonca aj farieb. Lacné aj veľmi drahé. Všetko záleží na tom, ako a na čo budete svoj tablet, prežívajúci v dnešných dňoch skutočný boom, využívať. Bude to prevažne surfovanie po internete, pozeranie videí alebo komunikácia s priateľmi či dokonca so zákazníkmi?

Kedy vznikol prvý tablet?

Pôvodne sa tabletom nenazývali dotykové zariadenia typu i Pad, ale vstupné zariadenia pre grafikov a dizajnérov, ktorými ovládali počítač pomocou kurzoru, podobne ako počítačovou myšou. Dnes sa tento názov zaužíval pre malé „počítače“ tvorené veľmi zjednodušene povedané iba dotykovou obrazovkou. Prvý skutočný tablet tak, ako ho poznáme dnes, bol predstavený v roku 1956. Firma Apple, o ktorej by ste dnes možno tvrdili, že práve ona je matkou tabletov, svoj prvý tablet Apple Newton, kombináciu počítača a vreckového počítača, uviedla na trh až v roku 1992. Zo začiatku tieto zariadenia, nie len od firmy Apple, boli stále mierne ťažkopádne a najmä naozaj drahé. Až firma Asus v roku 2009 predstavila prvý lacný tablet – netbook s dotykovým displejom umiestneným na otočnom kĺbe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Online hry pre dospelých: Zabaviť sa pri nich môžete aj vy


Synonymum dnešného tabletu – iPad

Firma Apple si ako prvá uvedomila, že tablet nemusí byť počítač, a tak ako prvá vyrobila iPad – tablet, ktorý je plne ovládateľný dotykom. Na začiatku bol zaradený niekam medzi počítače a notebooky, dnes sa však začína čoraz viac presadzovať a nie je to iba vďaka jeho lákavému dizajnu a kompaktnej veľkosti. Užívatelia rýchlo zistili, že prostredníctvom iPadu môžu vykonávať väčšinu činností spojených s počítačom. Po doplnení o bluetoothovú klávesnicu ani dlhšie maily nepredstavujú problém. Konkurenčné firmy rýchlo pochopili, aká sila sa v iPade ukrýva, a momentálne nájdeme na trhu pomerne širokú ponuku tabletov rôznych značiek.

Čo je pri výbere dôležité?

Ak sa rozhodnete kúpiť si tablet, zamyslite sa nad tým, na čo všetko ho budete využívať, kde a ako často. Na čo by ste nemali zabudnúť?

  • Čo sa týka veľkosti tabletu, tento parameter je veľmi individuálny. Niekto preferuje čo najmenšie prevedenie, ktoré sa ľahko zmestí do vrecka, a môže sa využívať aj ako mobilný telefón, napr. Dell Streak 7 (cca 200 eur). Z hľadiska pohodlnosti ovládania je ale výhodnejší väčší rozmer.
  • Veľa záleží aj od účelu, na ktorý si tablet kupujete. Ak ho potrebujete mať neustále pri sebe, bude pre vás prijateľnejší ten menší, ak ho budete používať prevažne doma na surfovanie po internete, väčšia veľkosť vám ponúkne väčší komfort. Elegantný a zároveň jednoducho ovládateľný je iPad alebo iPad 2 (od 360 eur), lacnejšou alternatívou je Creative ZiiO 10“(od cca 200 eur). Ak na ňom plánujete vykonávať aj zložitejšie pracovné činnosti, tiež vás väčšia veľkosť poteší. Takýmto pracovným tabletom je napr. Asus Eee Transformer 10,1“(od cca 400 eur) alebo Acer Iconia W500 (od cca 470 eur) s operačným systémom Windows 7.
  • Čo sa týka ceny, pri tabletoch nie vždy platí „čím drahší, tým lepší“. Naopak, mnoho lacnejších variantov od menej známych značiek dnes ponúka plnohodnotné tablety s kvalitnými funkciami.
  • Dôležité je tiež, aby mal tablet dostatočne veľa miesta potrebného na uloženie vašich dokumentov. Tablety s veľkou pamäťou sú citeľne drahšie, no na trhu sú aj také, ktoré majú síce menšiu pamäť, ale ponúkajú možnosť využiť pamäťové karty.
  • Výdrž batérie tabletu môže byť pre niektorých z vás rozhodujúca, predovšetkým v tom prípade, ak budete tablet využívať najmä na cestách bez možnosti pripojenia do elektrickej siete.
  • Ak budete tablet využívať aj na prezeranie internetu, mailovú a chatovú komunikáciu atď., na čo sa veľmi hodí, nezabudnite, že je potrebné mať možnosť Wi-Fi pripojenia. Výhodné je aj GPS a Bluetooth pripojenie.
  • Operačný systém si skúste pred kúpou vyskúšať a porozmýšľajte tiež, či je pre vás výhodnejší uzavretý operačný systém firmy Apple, alebo sa vám zdá menej obmedzujúci Android – otvorený operačný systém.

Tiež by vás mohlo zaujať: Na internete nájdete naozaj všetko: Tri stránky, ktoré vás prekvapia aj potešia


Doplnky

Objavuje sa stále väčšie množstvo rôznych doplnkov. Najpoužívanejšie sú klávesnice, perá, obaly rôznych tvarov, farieb aj funkcií, fólie a stojany. Záleží len na vás, čo svojmu novému tabletu doprajete.

Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame