Tajomstvá ukryté v obrázkoch: Odkiaľ sa vzali tarotové karty?

Tarotové karty

sxc.hu

S tarotovými kartami sa pravdepodobne už stretol každý z vás. Či už v televíznych reláciách, u veštice či kdesi na jarmoku. Odkiaľ sa vzali? Majú naozaj čarovnú moc predpovedať budúcnosť?

S určitosťou nevieme dodnes povedať kedy, ako a kde tarotové karty vznikli. Názov „tarot“ sa používal súbežne v Taliansku aj Francúzsku už v roku 1505. No história záhadných kariet siaha ešte ďalej. Tomu, že vieme o tarotových kartách môžeme vďačiť cirkvi. Práve od nej pochádza najstaršia dokázateľná zmienka o nich z roku 1367. Cirkev v Berne ich zakázala, pretože ich považovala za „Modlitebnú knižku diabla“.

Stredoveký poker

Dodnes nie je isté ani to, či náhodou neboli tarotové karty pôvodne len obyčajnou kartovou hrou. Tomu by nasvedčoval aj fakt, že jedna časť balíčka tarotových kariet má 56 kariet rovnako, ako je tomu v prípade klasických hracích. Dokonca aj symboly na nich sa nápadne podobajú.

Majú v tom prsty Egypťania?

Dlho sa verilo, že tarotové karty pochádzajú z Egypta a nesú v sebe tajnú a zašifrovanú náuku. Hlavným predstaviteľom tejto teórie bol slobodomurár de Gébelin. Cieľom slobodomurárov bolo objavovanie starých náuk a práve preto bol pre neho Egypt ako kolíska civilizácie mimoriadne atraktívny. Niektoré znaky na kartách sa podarilo dešifrovať, no vďaka tomu sa de Gébelinova teória vyvrátila. Zrazu sa za pôvodcu tarotových kariet začala označovať Babylonia, či India.


Mohlo by vás zaujať: Vševidiaci Nostradamus predpovedal smrť kráľa aj nástup Stalina: Čo nás ešte čaká?


Rôzne druhy kariet

Tarotové karty sa od tých obyčajných hracích začali oddeľovať až v 15. storočí. Zaujímavé však je, že odvtedy sa vyvinulo niekoľko druhov tarotových kariet. Každý sa vyznačoval čímsi iným, či už zhotovením alebo zobrazeniami. Dnešné tarotové karty sú napríklad mnoho krát abstraktné, obsahujúce neurčité obrazce a farby. Žiadna sada tarotových kariet sa nevykladá rovnako, preto ku každému typu treba pristupovať ako ku niečomu úplne novému.

Mariáš si s nimi nezahráte

Ako sme už spomínali, jedna časť tarotových kariet má 56 kariet a druhá časť má 22 kariet. To je spolu 78. Skupina 22 kariet sa nazýva veľká arkána. Tá má za úlohu odhaliť človeku základný životný smer, odpovedá na všeobecnejšie otázky. Druhá skupina 56 kariet sa nazýva malá arkána a tá rozvíja predpovede kariet veľkej arkány. Obe časti sa tak navzájom dopĺňajú. Pri každom systéme tarotových kariet sa uplatňuje iný výklad, preto ak sa rozhodnete zakúpiť si tieto karty, pravdepodobne k nim dostanete aj príručku s výkladom. Sada vás bude stáť približne 30 eur a budete si môcť skúsiť svoje vlastné výklady.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná Sibyla, ktorá poznala budúcnosť: Ktoré z jej predpovedí sa už naplnili?


Môžete im veriť?

Tarotové karty sú jednou z foriem veštenia a to sa u mnohých stretáva s nepochopením, u iných zase so záujmom. Aj k výkladu tarotových kariet treba pristupovať opatrne. Ak sa rozhodnete navštíviť kartárku, možno nemusíte brať každé jej slovo doslovne. Iste, môže sa to splniť, no tarotové karty by nemali byť určujúcim smerom, len barličkou vášho života. Možno vám napovedia, že niečo nie je v poriadku, keď už nič iné, prinútia vás zamyslieť sa nad svojim životom. Netreba im slepo veriť, ak by vám predpovedali obrovský úspech a vy by ste vo svojej snahe poľavili, tak ten by sa pravdepodobne nikdy nedostavil. Preto berte karty len ako možného pomocníka, ktorý vám môže život zmeniť k lepšiemu.


Vyskúšali ste už spomínanú reďkovkovú diétu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame