Tajomstvo dlhodobo šťastných manželstiev: 5 pravidiel može zlepšiť aj váš vzťah!

Muž

thinkstockphotos.com

Mať šťastný a láskyplný vzťah nie je náhoda ani životná výhra v podobe dokonalého partnera. Nie je žiadne tajomstvo, že každé druhé manželstvo sa rozpadne. A aj z tých, čo vydržia, nie sú všetky šťastné. Existujú však dvojice, ktoré sa skutočné ľúbia celoživotne. Čo robia inak v porovnaní s tými hašterivými?

Bojujte za šťastie

Judith Wright je dlhoročná odborníčka na vzťahy a manželské problémy. Jej rukami prešlo mnoho dvojíc a na základe pozorovania aj vlastných skúseností odkazuje, že budovanie šťastného vzťahu je boj. No nie jeden proti druhému, ale obojstranný boj a aktivita za to, aby šťastie vo vzťahu prekypovalo. Nepriateľské postoje, agresia, ale aj apatia a ľahostajnosť vzťah ruinujú a nezhodnocujú.

1. Obmedzte sarkazmus

Vie narobiť omnoho viac dusnej atmosféry, ako uštipačného humoru. Podpichovanie a karikaturizácia vlastností na partnerovi ich nezmenia, nezjemnia, ani nezlepšia. Práve naopak, začínajú sa vyhrocovať spory. Miesto sarkastických poznámok radšej otvorene hovorte o tom, čo by sa vám páčilo viac. Je to lepšia cesta k šťastnejšiemu partnerstvu.


Mohlo by vás zaujať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


2. Zaspávajte spolu

Spánok je dôležitý pre ozdravenie organizmu aj vzťahu. Ak spolu nespávate, máte rozdielny biorytmus, je to takmer istá cesta k rozdeleným posteliam a krachujúcemu vzťahu. Dvojice, ktoré sa cítia spolu šťastné, chodia spávať spolu a nie je nič zlé, ak sa pri privolávaní snov aj držia za ruku. Výnimkou sú samozrejme situácie, keď jeden z dvojie napríklad chrápe. Aj vtedy však môžete tráviť čas v posteli pred zaspávaním spolu a do vedľajšej miestnosti sa vybrať naozaj len na spánok.

3. Bozky a objatia každodenné

Robte celý život gestá, ktoré ste robili ako zamilovaní a budete sa tak cítiť bez ohľadu na to, či ste spolu pol roka, alebo to ťaháte na zlatú svadbu. Bozk a objatie na rozlúčku alebo pri zvítaní bola samozrejmosť. Šťastné dvojice to robia stále, keď odchádzajú do práce alebo z nej prídu. Tie, čo len prežívajú si často iba zakričia na pozdrav (alebo ani to nie).


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


4. Chodievajte do krčmy či baru

Najmä na Slovensku je krčma prvok, ktorý dvojice zvykne rozdeliť. Nie je však na mieste neustále sa hádať o tom, kedy ísť, alebo neísť na pivo. Choďte aspoň občas spoločne. Uvidíte, ako to zocelí váš vzťah – najmä ak na seba nemáte za normálnych okolností veľa času a doma vás vždy niečo vyruší v rozhovore (od detí po domáce práce). Obaja partneri si uvedomia, že nie je dôležité miesto, ale to, čo spolu robíte, o čom sa rozprávate a ako viete tráviť čas. To vzťah nesmierne posilní.

5. Podporujte pozitívny pohľad

Dokonalosť vo vzťahu čakať netreba, ale nemalo by to brániť prežívaniu šťastia. Môžete vidieť pohár poloplný, alebo poloprázdny a tak je to aj vo vzťahu. Dvojice sa často upriamujú na negatívne vlastnosti partnera a tie sa im následne zdajú omnoho horšie ako v skutočnosti sú. Zároveň prehliadajú pozitívne aspekty partnera. Preto obráťte list aj optiku a zameriavajte sa na to, čo máte na polovičke radi. Uvidíte, že budete šťastnejší a vzťah ostane harmonickejší napriek tomu, že každý má svoje chyby.


Ktoré zásady sa k zachovaniu spokojného manželstva snažíte dodržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame