Telefón sa neuchytí a auto už vôbec nie: Naj výroky o technických novinkách

Starý telefón

thinkstockphotos.com

Nakupovanie cez internet, počítače či televízor – pri nástupe týchto technických noviniek mnohí odborníci neodhadli ich reálny potenciál. Keď dnes človek číta ich výroky na margo vtedy najnovších vychytávok, asi ťažko sa ubráni úsmevu.

Predpovedať budúce trendy v odbore vyspelých technológií je veľmi riskantný podnik. Asi nikdy nejde úplne presne predpovedať, ako bude vyzerať technická budúcnosť, ale niekedy sa ľudia úplne seknú. Niekoľko z najkurióznejších predpovedí, ktoré sa nevyplnili:

1876: ,,Američania telefón potrebujú, ale my nie. My máme veľa poslíčkov.“ (William Preece, Britský poštový úrad)
 
1876: ,,Tento ‚telefón‘ má príliš veľa nedostatkov, aby sa dal vážne pokladať za komunikačný prostriedok.“ (Prezident Western Union William Orton)
 
1903: ,, Kôň tu bol, je a bude. Automobil je len prechodné módne harašenie.“ (Prezident michiganskej banky, keď radil právnikovi Henryho Forda, aby neinvestoval do spoločnosti Ford Motor Company)
 
1943: ,,Myslím, že na svete je trh možno tak pre päť počítačov.“ (Šéf IBM Thomas Watson)
 
1946: ,,Televízia sa neudrží na žiadnom trhu dlhšie ako šesť mesiacov. Ľudia sa čoskoro nabažia pozerať večer čo večer na drevenú debničku.“ (Vysoký predstaviteľ štúdia 20th Century Fox Darryl Zanuck)
 
1959: ,,Než človek pristane na Mesiaci, bude vaša pošta z New Yorku do Austrálie doručovaná v poriadku hodiny navádzanými raketami. Stojíme na prahu raketovej pošty.“ (Generálny riaditeľ americkej poštovej služby Arthur Summerfield)

1961: ,,Neexistuje prakticky žiadna šanca, že by komunikačné vesmírne družice mohli využívať na poskytovanie lepších telefónnych, telegrafných, televíznych alebo rozhlasových služieb v Spojených štátoch.“ (Komisár americkej Federálnej komunikačnej komisie T.A.M. Craven)


Mohlo by vás zaujať: Odborník prehovoril: Toto robí prihrievanie v mikrovlnke s vaším jedlom


1966: ,,Nakupovanie na diaľku je síce možné, ale neuchytí sa.“ (Časopis Time)

1977: ,,Nie je dôvod, aby mal ktokoľvek doma počítač.“ (Zakladateľ spoločnosti Digital Equipment Corp Ken Olsen v prejave v neziskovej spoločnosti World Future Society)

1981: ,,Mobilné telefóny v žiadnom prípade nenahradia miestny systém telefonovania po drôte.“ (Vynálezca Marty Cooper)

1995: ,,Predpovedám, že internet čoskoro vybuchne ako supernova a v roku 1996 sa katastroficky zrúti.“ (Zakladateľ 3 Com Robert Metcalfe)

1996: ,,Apple je chaotický zmätok bez strategickej vízie a rozhodne aj bez budúcnosti.“ (Časopis Time)

1997: ,,Apple už je mŕtvy.“ (Bývalý šéf Microsoftu Nathan Myhrvold)


Mohlo by vás zaujať: Cena, funkcie alebo výdrž: Nájdite ten pravý telefón práve pre vás


2002: ,,Počas piatich rokov bude tablet najpopulárnejšou formou osobných počítačov predávaných v Amerike.“ (Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates v prejave na COMDEX-e, kde predstavoval tablet Windows)
 
2004: ,,Odteraz za dva roky bude vyriešený problém spamov.“ (Bill Gates na Svetovom ekonomickom fóre)
 
2006: ,,Všetci sa stále pýtajú, kedy Apple príde s mobilným telefónom. Moja odpoveď znie: ‚Asi nikdy.‘ “ (Novinár denníka New York Times David Pogue)
 
2007: ,,Nie je šanca, že by iPhone získal nejaký podstatnejší podiel na trhu.“ (Šéf Microsoftu Steve Ballmer)
 

Ktoré ďalšie zaujímavé výroky poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK/news.com.au
Odporúčame