Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!

Belianska jaskyňa

SITA

V 12 sprístupnených slovenských jaskyniach sa začala letná turistická sezóna. Tie sú tak otvorené každý deň v týždni okrem pondelka od 09.00 do 16.00 h. Na Slovensku sa nachádza viac ako 6500 známych jaskýň, tie sprístupnené sú súčasťou najvýznamnejšieho prírodného dedičstva krajiny. Všetkých 12 jaskýň je vyhlásených za národné prírodné pamiatky a päť z nich bolo vyhlásených aj za svetové prírodné dedičstvo. V minulom roku navštívilo slovenské jaskyne takmer pol milióna ľudí.

V Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete, sa v dôsledku zmeny skupenstva ľadu v súčasnosti vytvorili kryštáliky sublimačného ľadu. Ten pokrýva vstupnú časť jaskyne. Ľadopády, ľadové stĺpy, podlahový ľad, či stalaktity a stalagmity ukrýva Demänovská ľadová jaskyňa. Vedci v nej objavili kosti jaskynného medveďa a zistili osem druhov netopierov. Jaskynný medveď obýval aj Važeckú jaskyňu, o čom svedčia nálezy paleontológov. Zdobená je najmä stalaktitmi, stalagmitmi a sintrovými jazierkami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Náš tip na víkend: Toto všetko môžete vidieť v Trenčíne


Nezvyčajnou dĺžkou vyše osem kilometrov sa pýši Demänovská jaskyňa slobody, sprístupnený je takmer dvojkilometrový úsek. Najstaršie sprístupnenou jaskyňou Slovenska je Jasovská jaskyňa. Prvýkrát ju sprístupnili pred 166 rokmi. Už 130. výročie od prvého sprístupnenia oslávi čoskoro Belianska jaskyňa. Turistov zaujme sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími prírodnými krásami.

Gombasecká jaskyňa zase vyniká unikátnymi až tri metre dlhými tenkými sintrovými brčkami. Sú tu však aj iné jaskynné formy stalaktitov. Jaskyňa Domica je zaujímavá kaskádovými jazierkami, cibuľovitými stalaktitmi. Výskyt 11 druhov netopierov zistili doteraz odborníci na netopiere v jaskyni Driny. Tá je dekorovaná bohatou sintrovou výplňou, sintrovými záclonami so zúbkovitým lemovaním, vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi či jazierkami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet s deťmi či vnúčatami: Prevezte sa po Váhu na plti


Svetovým unikátom medzi sprístupnenými jaskyňami z hľadiska svojej aragonitovej výplne je Ochtinská aragonitová jaskyňa. V Bystrianskej jaskyni zase prevládajú sintrové záclony, miestami sa vyskytuje aj aragonit. Na vynovenú prehliadkovú trasu sa môžu tešiť návštevníci Harmaneckej jaskyne.

Informácie poskytol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.

Zdroj: SITA, SITA, TASR
Odporúčame