Sloboda zvierat hlási: Na adopciu čaká až 2 300 chlpáčov! Dajte im šancu a získate verného domáceho miláčika

psík a mačička ležia v tráve – sloboda zvierat adopcia

Zvierací kamarát dokáže človeku náladu zlepšiť takmer okamžite (Zdroj: Unsplash/Krista Mangulsone)

Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami hlásia kritický stav. Je v nich 2 300 zvierat čakajúcich na nový domov, pričom adopcie psov stagnujú. TASR o tom informovala Kristína Devínska z občianskeho združenia. Pritom už dávno je známe, že vlastniť domáceho miláčika má viacero benefitov pre človeka a aj pre zvieratko.

Zvierací kamaráti nám dokážu eliminovať stres, zlepšiť náladu, posilňujú imunitu, budujú nám zodpovednosť a pomáhajú nám socializovať sa. Ak uvažujte nad adopciou, vyberte sa do útulku a spoznajte tam nového člena svojej domácnosti.

Sloboda zvierat bojuje s rekordnou obsadenosťou

„V rámci siete našich 25 regionálnych útulkov sú na tom najhoršie útulky na východe. Útulok Pomoc psíkom na východnom Slovensku nachádzajúci sa vo Veľkých Kapušanoch má v týchto dňoch rekordnú obsadenosť. Na nový domov čaká takmer 400 zvierat odobraných z katastrofálnych podmienok,“ priblížila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Tvrdí, že pri súčasnom zvyšovaní cien nie je ľahké nakŕmiť také veľké množstvo zvierat. Režijné náklady na prevádzku dávajú zabrať všetkým zvieracím azylom.

Časť zodpovednosti za katastrofálny stav nesú štátne orgány

Príčinou nepriaznivého stavu je podľa Slobody zvierat aj to, že na výzvy na systematickú pomoc doteraz nezareagoval ani jeden zo štátnych orgánov. „Finančná spoluúčasť štátu na plošných kastráciách, opatere či dostavba vlastných, štátnych karanténnych staníc pre opustené zvieratá zostáva naďalej v nedohľadne,“ uviedlo občianske združenie.

Kritizuje to, že z finančného balíka 750 miliárd eur z plánu obnovy, určeného na rozvoj dlhodobo zanedbávaných oblastí, nedostali spoločenské zvieratá ani cent. Ministerstvo pôdohospodárstva ich nepovažovalo za prioritné. „Slovenské útulky tak naďalej zachraňujú zvieratá z ulíc a znášajú náklady na ich opateru, výlučne vďaka finančnej podpore darcov a ochote dobrovoľníkov, suplujúc tak dlhoročne povinnosti štátu,“ skonštatovala Sloboda zvierat. Situácia začína byť podľa nej z dlhodobého hľadiska neudržateľná.

Aký je poplatok za adopciu a aké sú možnosti?

Poplatok za adopciu zvieraťa sa pohybuje v rozmedzí 50 až 100 eur. Zahŕňa vakcináciu, čipovanie, odčervenie a kastráciu, ktorá je povinná. Bratislavský útulok ponúka možnosť vziať si psíka na takzvané dlhé venčenie trvajúce dva týždne, po ktorom je možné sa rozhodnúť pre jeho definitívne osvojenie. Platí, že každé uvoľnené miesto je prakticky ihneď obsadené ďalším psom na čakacom zozname.

Tipy a triky, ktoré pomôžu s adopciou domáceho miláčika

Existuje niekoľko tipov a trikov, s ktorými bude adopcia príjemným procesom. Ak ste sa pevne rozhodli pre adopciu, nepodceňujte výber domáceho miláčika. Zvieratko z útulku by ste mali najprv dobre spoznať, aby ste zistili, či sa k sebe hodíte. Zopárkrát ho navštívte a vyvenčite, jednoducho s ním strávte dostatok času, aby ste si boli výberom istí.

Doma mu zabezpečte spoločnosť, možnosť dennej aktivity, prechádzky, hry, vhodnú stravu a dostatočný pitný režim. Odstráňte všetky nebezpečné predmety a chemikálie. Žiadne zvieratko nechce byť izolované a potrebuje spoločnosť. Okrem starostlivosti a lásky sa určite vyzbrojte veľkou dávkou trpezlivosti. Váš domov bude nové prostredie, ktoré potrebuje spoznať. Niektoré zvieratká sa prispôsobia v prvých dňoch, iným to bude chvíľku trvať.

Ak už máte aj iné zvieratko, mali by ste ich zoznámiť pod dohľadom, aby si prípadne neublížili. Každý z nich bude potrebovať svoje vyhradené miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Adoptovaný domáci miláčik sa v útulku neocitol vlastnou vinou, ak mu dáte nový láskyplný domov, darujete mu celý svet.


Máte skúsenosť s adopciou zvieratka?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, upsejmatere-ranckorna.eu
Odporúčame